Sari la conținut

Rulment ambreaj!


BobbyFurtuna
 Share

Postări Recomandate

Am o problema care ma ,,roade". A venit cineva cu un scuter chinezesc sa ii schimb cate ceva si am schimbat tot cu o exceptie. Rulmentii de la ambreaj. Dupa ce dau jos capacul de la variator cu o presa ramane acel ax cu rotile dintate si acei 2 rulmenti unul pe o parte si unul pe cealalta parte. Cum fac sa ii scot? Banuiesc ca trebuie scoasa bucsa dar cum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa fiu rautacios, desi asa o sa para..

intrebarea noastra, a forumistilor este:

 

tu te ocupi de service si pui intrebari atat de banale pe forum?

ma intreb de ce persoane ca tine isi iau responsabilitatea reparatiei....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot service-ul nu a reusit sa il scoata au incercat 3 mecanici dintre care 2 veterani nu persoane care practica meseria de cateva luni. Pur si simplu nu ne-am dat seama cum il scot! Daca zici ca intrebarea este banala raspunde tu la ea! Si ca sa te lamuresc nu mi-am luat responsabilitatea sa il fac, era doar un prieten care a venit cu scuterul la mine si am incercat sa il ajut!

Editat de BobbyFurtuna
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o problema care ma ,,roade". A venit cineva cu un scuter chinezesc sa ii schimb cate ceva si am schimbat tot cu o exceptie. Rulmentii de la ambreaj. Dupa ce dau jos capacul de la variator cu o presa ramane acel ax cu rotile dintate si acei 2 rulmenti unul pe o parte si unul pe cealalta parte. Cum fac sa ii scot? Banuiesc ca trebuie scoasa bucsa dar cum?

 

 

Cred ca antevorbitorii mei au fost prea "cuminti" cu tine.

 

Incurci foarte multi termeni: Cu presa dai jos volanta de la magnetou nu variatorul ( care se scoate foarte simplu cu o cheie de 17).

 

Tu vrei sa schimbi rulmentii de la ambielaj nu de la ambreaj.

 

Si da...acei rulmenti se pot schimba cu o presa insa e destul de complicata procedura si trebuie sa aliniezi perfect cotele rulmentilor si cele 2 pinioane de la lant si pompa de ulei.

 

Cu asa "mecanici" nu-i de mirare ca multi nu au incredere in service-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...