Sari la conținut

O Plimbarica...


newprofiler1978
 Share

Postări Recomandate

Ce tara frumoasa avem! Stiu asta si sunt mandru!

Un traseu care mi-a ramas mai demult in minte am avut ocazia sa il refac azi.

 

Aveam treaba la Pitesti, asa ca am hotarat sa imi fac un mic traseu, ca de sfarsit de sezon.

 

Cu ocazia asta, am facut si consumul la Dominator. Am fost cu el pentru ca se preteaza mai mult la drumuri mai... pline de gropi (comparativ cu SZR-u' din dotare).

 

Asa deci, am plecat din Bucuresti in directia Pitesti. La Petrom-ul de la intrarea pe autostrada m-am intalnit cu doi colegi care faceau o excursie la Sibiu. Sper ca au ajuns cu bine.

Din Pitesti (dupa ce am terminat treaba) am luat-o spre Campulung-Rucar-Bran. Un traseu superb! Pur si simplu magnific.

Am continuat pe traseul Rasnov-Izvorul Rece unde am fost acompaniat de doi motociclisti cu pasageri, tot pe enduro, carora le multumesc pentru... deschiderea pe care mi-au facut-o. Aveam de gand sa abordez portiunea aia relativ usor. Datorita lor am avut parte de o oarecare adrenalina in plus. Era si pacat sa nu mergem in formatie, mai ales spre disperarea conservarilor (din pacate cei mai ofuscati si maimutzoi, tot soferii bucurestieni, mai ales aia pana'n 25 de ani cu fetitza langa ei :) ).

Am continuat drumul singurel, pana la Predeal, dupa care, lejer, Sinaia-Ploiesti-Bucuresti.

 

Am facut 415 km fara a depasi 100km/h. Poate doar odata, de doua ori in vreo depasire. Am stat cu ochii pe turometru si am incercat sa-l menajez: nu m-am dus mai sus de 4000/4500 rpm.

Am consumat exact 20 litri de benzina, scotand un consum (bun, zic eu) de 4.8l/100km. Uleiul, aproape intact, poate s-au dus 100g.

 

Per ansamblu, o mini excursie excelenta pentru mine. Domi s-a mai dezmortit si el ( de cand cu SZR-u' l-am cam neglijat) si eu mi-am adaugat pe lista de km facuti inca 415. :)

 

Si peste toate astea, desi i-am promis neveste-mii ca sunt acasa la 4pm, am ajuns la 6pm si ea (nevasta-mea) nu mi-a reprosat nimic, din contra, m-a luat la intrebari, cum a fost si sa ii povestesc.

 

P.S. - traseul asta a fost unul cu evenimente neplacute putine. Doar un tzaran (imediat dupa ce am iesit din Campulung) a oprit toata coloana de masini (coloana in care ma aflam si eu), fara semnal fara nimic, ca sa ia un autostopist, noroc ca sus pe Domi, l-am vazut si am redus din timp, si aproape de Rucar, o vaca (din aia care face muuu) se poastatse pe mijlocul drumului si n-avea nici o treaba. Am salutat-o si binenteles ca am ocolit-o elegant :P :D

 

Am vazut o multime de motociclisti pe acest traseu, ceea ce inseamna ca s-a plimbat lumea.

 

Este pacat sa nu zicem mai departe, asa ca povestiti si voi...

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Sunt unul din cei doi de la PETROM.Am ajuns cu bine la Sibiu , multumesc de urare.

Ba mai mult , am facut si un ocol pana la Balea Lac si inapoi.A fost extraordinar , o vreme

numai buna de calatorit.Astazi ne-am intors , tot pe Valea Oltului.Drumul a fost o adevarata placere.

Daca am mai apuca macar inca un week-end la fel de cald si insorit ce bine ar fi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super tura..

e paraul rece nu izvoru , dar drumul e frumos si am inteles ce ai vrut sa zici :)

 

parerea mea e ca daca a luat 100ml la 500 km manaca mult ulei. sper sa fie o estimare eronata a ta ..

acum re revenim la traseu : o alternativa daca vrei curbe multe este din predeal sa "ocolesti" spre brasov (desi puteai merge din rasnov, sau rasnov poiana) si din brasov sa vii pe cheia .. e un drum foarte frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Sunt unul din cei doi de la PETROM.Am ajuns cu bine la Sibiu , multumesc de urare.

Ba mai mult , am facut si un ocol pana la Balea Lac si inapoi.A fost extraordinar , o vreme

numai buna de calatorit.Astazi ne-am intors , tot pe Valea Oltului.Drumul a fost o adevarata placere.

Daca am mai apuca macar inca un week-end la fel de cald si insorit ce bine ar fi!

 

Am vazut cum v-ati dus... :P La un moment dat chiar ma intrebam de ce nu ma ajungeti... si vrrrum, vrrrum pe langa mine... Ma bucur ca ati ajuns cu bine. Ar fi fost pacat sa nu profitam de asa un weekend frumos!

 

:D

 

super tura..

e paraul rece nu izvoru , dar drumul e frumos si am inteles ce ai vrut sa zici :)

 

parerea mea e ca daca a luat 100ml la 500 km manaca mult ulei. sper sa fie o estimare eronata a ta ..

acum re revenim la traseu : o alternativa daca vrei curbe multe este din predeal sa "ocolesti" spre brasov (desi puteai merge din rasnov, sau rasnov poiana) si din brasov sa vii pe cheia .. e un drum foarte frumos.

 

Cert este ca nu mai era la nivel, ci un pic mai jos! Ai dreptate cu paraul rece! :) !!!

 

Nu cred ca e mult pt un Domi.Depinde si de ulei, cred ... eu am 15W50 si nu papa deloc , iar 10W40 papa

 

Asa este! Eu folosesc 10W40!

 

In curand tre sa fac schimbul de ulei si poate trec si eu pe 15W...

 

Bafta la toti!!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...