Sari la conținut

Problema Malaguti Madison 200


ThaWormer
 Share

Postări Recomandate

Salut am o problema cu un Malaguti Madison S200,motor piaggio 200cc, carburatie, an 2004, 25000km.

In liber se tureaza pana la 9800rpm, in sarcina nu conteaza cu 1 sau 2 persoane nu se tureaza decata in 7200rpm si viteza maxima 100km/h.

Nu este umblat la motor, am verificat variator, role, ambreaj, totul este ok, nici nu zici ca a mers scuterul.

Ma gandesc ca poate fi o limitare ceva pusa la el dar nu ami pot da seama unde este pusa, ma gandesc la limitare pentru ca fostii proprietari din italia au avut amandoi peste 60 ani ...... de functionat este impecabil, doar aceasta problema enervanta in momentul in care mai vrei sa te duci la o plimbare iesind din bucuresti.

Daca are cineva idee sau s-a lovit de o problema similara ... dau bere .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e limitat. e vorba de rplele de la variator. La mine se intampla exact lafel. La liber ajunge pe la 8500-9000 ture iar cand merg cu el nu trece de 7500. Dar am role usoare pentru un demaraj bun. Daca pui role mai grele o sa pelce putin mai greu si o sa pierzi din demaraj dar castigi la viteza maxima atinsa.

Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Stiu cazul unui nene cu scuter de 49.Pe cric se tura de il luau dracii,in mers nu trecea de 50...transmisia nu avea limitator...in schimb cdi-ul.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu e limitat. e vorba de rplele de la variator. La mine se intampla exact lafel. La liber ajunge pe la 8500-9000 ture iar cand merg cu el nu trece de 7500. Dar am role usoare pentru un demaraj bun. Daca pui role mai grele o sa pelce putin mai greu si o sa pierzi din demaraj dar castigi la viteza maxima atinsa.

Parerea mea.

 

Nu e chiar asa; viteza maxima creste cu turatia maxima la care ajunge in sarcina si nu cu greutatea rolelor. Daca pui role mai usoare se tureaza ma mult in demaraj si folosesti cumva o putere mai mare pt demaraj asta insemnand teoretic un demaraj mai bun dar nu si o viteza maxima mai mare.

Am avut un Malaguti Madison 250 (yamaha) si prindea maxim 110 km/h(reali nu aratati de ceas)la 7800 rot/min parca si era foarte ok motorul. Atat putea, dar pana acolo nu se chinuia era sprinten. La 90 cand intrai in depasire nu statea pe ganduri, dar la 110 se oprea.

PS Cumparatorul im povesteste cum merge el cu 140. In visele lui poate.

Editat de edi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Nu e chiar asa; viteza maxima creste cu turatia maxima la care ajunge in sarcina si nu cu greutatea rolelor. Daca pui role mai usoare se tureaza ma mult in demaraj si folosesti cumva o putere mai mare pt demaraj asta insemnand teoretic un demaraj mai bun dar nu si o viteza maxima mai mare.

Am avut un Malaguti Madison 250 (yamaha) si prindea maxim 110 km/h(reali nu aratati de ceas)la 7800 rot/min parca si era foarte ok motorul. Atat putea, dar pana acolo nu se chinuia era sprinten. La 90 cand intrai in depasire nu statea pe ganduri, dar la 110 se oprea.

PS Cumparatorul im povesteste cum merge el cu 140. In visele lui poate.

Cu un piaggio x9 evolution cu motor de 200 piaggio se ajunge la 125 dar in lung pe drum drept(125 de kilometraj) ,dar cum spunea userul de mai sus pina la 110 115 maninca dunga de pe asfalt

Editat de mihaai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in viziunea voastra, cat ar trebui sa prinda un motor de 200 sau 250 cc, de pana in 20 de cai, cu o greutate de aproximativ 150 kg?

mi se pare forte decent 110 km/h, iar ce sare de 130 mi se pare basm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...