Sari la conținut

Conversie Supermoto-enduro Si Invers


Postări Recomandate

Salut,

 

am si eu o serie de intrebari pentru cei ce se dau cu supermoto si fac si enduro cu aceeasi motoreta.

Cat de complicat este si cat de mult dureaza sa faci schimbul?

Cate elemente trebuie schimbate\modificate?

Sunt curios cati faceti treaba asta si cu ce motoare.

 

Mersi,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

am si eu o serie de intrebari pentru cei ce se dau cu supermoto si fac si enduro cu aceeasi motoreta.

Cat de complicat este si cat de mult dureaza sa faci schimbul?

Cate elemente trebuie schimbate\modificate?

Sunt curios cati faceti treaba asta si cu ce motoare.

 

Mersi,

 

Nu e complicat deloc.

2003 Suzuki DRZ 400S.

Am cumparat roti de supermoto complete, cu discuri de frana fata - spate si pinion spate. Discul de frana din fata e mult mai mare decat cel original si are o adaptare ca sa pot folosi etrierul original. Am mai pus si o conducta de frana imbracata in fire de otel pe fata (ca sa nu se 'umfle') si am mai cumparat si pinionul de kilometraj de la roata de la modelul SM. Asta din urma din cauza diferentei mari de marime intre roti (21 originala 17 supermoto) ca altfel arata cam 70km/h cand mergeam cu 50.

Avand discuri de frana diferite pt. cele doua seturi de roti, am si seturi de placute diferite (fiecare set cu discul respectiv).

 

'Metamorfoza' intre enduro si supermoto si invers dureaza cam 30-45 min. Trebuie sa tii minte setarile de suspensie intre cele doua moduri (e diferenta mare intre strada si sarit peste busteni cazuti).

 

Cam atat. Nu e complicat deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios cati faceti treaba asta si cu ce motoare.

 

KTM 525 EXC

Schimbarea dureaza in jur de 15 minute...

( la fel ca si la Wanderer, roti echipate complet - discuri de frana + pinion spate. Mai schimb si pinionul fata - astfel raportul fiind 15 / 45 - si lantul )

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

M-am uitat si eu pe site, nu este specificat la ce motoreta merg rotile alea.

Banuiesc pentru LC 4.

EXC-ul nu vine echipat direct cu SM.

De ce oare?

EXC-ul e enduro, vine echipat pentru enduro. Pentru supermoto este gama separata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EXC-ul e enduro, vine echipat pentru enduro. Pentru supermoto este gama separata.

 

Stiu ca EXC inseamna enduro.

Ideea era ca vad ca sunt motoare separate pentru SMR si EXC.

Adica 525 nu vine echipat SMR, 560 nu exista in varianta EXC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi pentru raspuns, ce inseamna ca sunt placutele diferite, schimbi si etrierii?

 

Nu schimb etrierii, doar placutele de frana. Fiecare disc de frana are setul lui de placute cu care e rodat impreuna si le pun sa mearga numai pe discul respectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu schimb etrierii, doar placutele de frana. Fiecare disc de frana are setul lui de placute cu care e rodat impreuna si le pun sa mearga numai pe discul respectiv.

 

Ah, ok am inteles. Dar de ce nu mergi cu discul mare si pe coclauri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar bloca prea repede fata si ar creste f tare procentul tavalelilor :angry: La tzarana nu ai nevoie de frane tari.

 

Asta e motivul principal. Pe strada, cu discul mai mare, e asa de tare frana ca o ridic de spate f. usor. :ok:

Un alt aspect este ca e mai usor sa iei roata cu tot cu disc si sa o schimbi decat sa ai de demontat si discul sa-l pui de pe o roata pe alta.

In plus, la supermoto am pus un floating racing disc EBC care nu prea sufera umezeala si nisipul.

 

http://www.motostrano-store.com/ebcsuovdico.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...