Sari la conținut

Satic-Baraj Pecineagu-Berivoiul Mare


Postări Recomandate

Bucuresti-Tirgoviste--Dragoslavele(pe d725)-Rucar-Podul Dimbovitei-Satic-Baraj Pecineagu-Moieciu-Bran-Risnov-Predeal-Sinaia-Bucuresti.

450 km-Excursie de o zi.

Au participat 3 f650 gs si un transalp 650.

Am plecat din Bucuresti la 8.30 intalnirea fiind la Chitila.

Drumul a fost destul de bun pana am intrat pe forestier unde am intalnit portiuni cu sleauri si noroi in special in jurul lacului de acumulare.

De la coada lacului spre varful Berevoianul Mare am mers numai pe lapovita si ninsoare.

Intoarcerea am facut-o pe Risnov, de la Fundata pana la Sinaia am mers numai pe ninsoare.

Excursia a meritat toti banii si foarte reusita cu toate greutatile intampinate.

 

Si acum cateva poze: https://picasaweb.google.com/112417365730967371671/07052011BarajulPecineagu?authkey=Gv1sRgCOeF4uT4-cqncg#

 

Bucuresti-Tirgoviste--Dragoslavele(pe d725)-Rucar-Podul Dimbovitei-Satic-Baraj Pecineagu-Moieciu-Bran-Risnov-Predeal-Sinaia-Bucuresti.

450 km-Excursie de o zi.

Au participat 3 f650 gs si un transalp 650.

Am plecat din Bucuresti la 8.30 intalnirea fiind la Chitila.

Drumul a fost destul de bun pana am intrat pe forestier unde am intalnit portiuni cu sleauri si noroi in special in jurul lacului de acumulare.

De la coada lacului spre varful Berevoianul Mare am mers numai pe lapovita si ninsoare.

Intoarcerea am facut-o pe Risnov, de la Fundata pana la Sinaia am mers numai pe ninsoare.

Excursia a meritat toti banii si foarte reusita cu toate greutatile intampinate.

 

Si acum cateva poze: https://picasaweb.google.com/112417365730967371671/07052011BarajulPecineagu?authkey=Gv1sRgCOeF4uT4-cqncg#

Editat de Oformula
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumoasa tura ! NU pot sa nu remarc cum se taie padurile !!! Incredibil ! gunoaie de oameni...

Da asa este toti versantii pe langa care sunt cai de acces sunt decimati doar buturugile si pomisorii mai mici au ramas si cam peste tot este la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea mult sa evit exprimarile limbajului de lemn, dar nu ma pot opri sa nu spun "frumoasa, foarte frumoasa tura!".

De asemenea am remarcat cu imensa manie si durere cum niste javre isi umplu buzunarele taind toti copacii intalniti in cale (am tot fost prin tara si acelasi lucru se petrece din Parang pana-n Apuseni si oriunde altundeva!), in prostia lor nemarginita si-n lacomia si mai nemarginita, luandu-ne singurul lucru ce ne mai tinea in tara asta plina de mizerie, umana si materiala, anume frumusetea naturii. Au transformat o tara verde intr-un desert oribil. Sincer, eu nu mai gasesc decat prin autosugestie motive pentru a iesi undeva cu motorul. Ii multumesc lui Dumnezeu ca (inca) am puterea de-a nu cere permis de port-arma!...

Revenind la limbajul de lemn, felicitari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faina excursie, pacat ca vremea nu a tinut cu voi!

 

Da am plecat pe soare si am sfarsit pe zapada cu vant.Dar se anuntase ploaie si am luat haine in plus,costum de pescar si manusi rezerva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da am plecat pe soare si am sfarsit pe zapada cu vant.Dar se anuntase ploaie si am luat haine in plus,costum de pescar si manusi rezerva.

Saptamana asta, nimic, nimic????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din traseul Rucar-Rasnov va-ati abatut la lacul Pecineagu pana la varful respectic si apoi v-ati intors pana la sosea pe acelasi drum?

Sau exista variante alternative?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din traseul Rucar-Rasnov va-ati abatut la lacul Pecineagu pana la varful respectic si apoi v-ati intors pana la sosea pe acelasi drum?

Sau exista variante alternative?

Ne-am intors pe acelasi traseu dar pe partea cealalta a lacului de acumulare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...