Sari la conținut

Priza 12 V pe 600 RR


Postări Recomandate

Salut.

 

O intrebare scurta pt cei care se pricep si ma pot ajuta.

AM un 600 RR 2005 si vreau sa ii montez o priza de 12 V pt un drum mai lung. Acum intrebare e. Am cumparat priza de la motorteam, e simplu fara nici o siguranta, doar priza si ceva doua fire. Imi trebuie undeva o siguranta/rezistenta suplimentara de 5 10 A pe undeva pe circuit intre baterie si priza?

 

Mersi anticipat de ajutor.

 

O zi buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, pe firu de + pui o siguranta de 10A. Daca pui numa GPS nu iti trebuie, sau un incarcator de telefon, dar poate vreodata o sa vrei sa umfli o saltea sai ceva :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, pe firu de + pui o siguranta de 10A. Daca pui numa GPS nu iti trebuie, sau un incarcator de telefon, dar poate vreodata o sa vrei sa umfli o saltea sai ceva :)

 

Hehe, buna asta cu salteaua :)

Presupunem ca am si priza de 12 V, separat si un GPS:) se pot pune ambele in paralel?

 

Mersi.

Editat de SirFaq
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe priza nu scrie ca max 10A? Daca da, poti pune ce consumator vrei la ea ca nu o sa se arda/topeasca firele, cu conditia ca, consumul sa nu depaseasca 120W. Manerele consuma max 50w alea profesionale, alea mai ieftine 35w, asta ca sa iti faci o parere.

 

Eu zic ca sa pui totusi un soclu si o siguranta, atunci cand o sa vinzi mobra, proprietarul nu o sa citeasca poate ce scriem noi aici si nu o sa stie de ce ii ia foc mobra cand incearca sa dea curent la alta mobra :)

 

Treaba cu legarea in paralel nu am intles-o. Sa pui GPS de la aceeasi priza si inca un consumator tot pe priza? Daca nu depasesc impreuna 10A, mere :)

Editat de Dan Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe priza nu scrie ca max 10A? Daca da, poti pune ce consumator vrei la ea ca nu o sa se arda/topeasca firele, cu conditia ca, consumul sa nu depaseasca 120W. Manerele consuma max 50w alea profesionale, alea mai ieftine 35w, asta ca sa iti faci o parere.

 

Eu zic ca sa pui totusi un soclu si o siguranta, atunci cand o sa vinzi mobra, proprietarul nu o sa citeasca poate ce scriem noi aici si nu o sa stie de ce ii ia foc mobra cand incearca sa dea curent la alta mobra :)

 

Treaba cu legarea in paralel nu am intles-o. Sa pui GPS de la aceeasi priza si inca un consumator tot pe priza? Daca nu depasesc impreuna 10A, mere :)

 

 

GPS-ul e din ala pt motor, TomTom. si are tot plus i minus ca si priza. Si ma gandeam sa le leg pe baterie ambele. Intelegi cum ma refer?

Si de consumatori nu ma intereseaza manere sau alte chestii. Doar un simplu incarcator de iphone.

Editat de SirFaq
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...