Sari la conținut

Tura Bucuresti - Amsterdam, incepand cu 8 august


draku
 Share

Postări Recomandate

Intentionez sa plec, impreuna cu consoarta, spre Amsterdam intr-o tura de aprox. 2 saptamani pe traseul:

Bucuresti -Arad -Budapesta -Praga -Dresda -Berlin -Hamburg -Kiel -Amsterdam -Roterdam -Bruxelles -Luxemburg -Strasbourg -Zurich -Innsbruck -Budapesta si retur

cu pauza de 2-3 zile Praga si Berlin

Daca mai sunt amatori, chiar si pe portiuni de traseu, putem sa mergem impreuna

Daca nu, nu e nicio problema, merge si de unul singur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intentionez sa plec, impreuna cu consoarta, spre Amsterdam intr-o tura de aprox. 2 saptamani pe traseul:

Bucuresti -Arad -Budapesta -Praga -Dresda -Berlin -Hamburg -Kiel -Amsterdam -Roterdam -Bruxelles -Luxemburg -Strasbourg -Zurich -Innsbruck -Budapesta si retur

cu pauza de 2-3 zile Praga si Berlin

Daca mai sunt amatori, chiar si pe portiuni de traseu, putem sa mergem impreuna

Daca nu, nu e nicio problema, merge si de unul singur

Salut. Eu as fi amator :moto: , dar pe o portiune mai mica. Stau pe langa Zurich. Te pot insoti prin sudul Germaniei, Elvetia, Austria.

Da-mi mai multe detalii, daca ai stabilit deja ceva concret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intentionez sa plec, impreuna cu consoarta, spre Amsterdam intr-o tura de aprox. 2 saptamani pe traseul:

Bucuresti -Arad -Budapesta -Praga -Dresda -Berlin -Hamburg -Kiel -Amsterdam -Roterdam -Bruxelles -Luxemburg -Strasbourg -Zurich -Innsbruck -Budapesta si retur

cu pauza de 2-3 zile Praga si Berlin

 

Daca specifici pauza la Praga si Berlin, se poate intelege ca pe restul doar le "bifezi" din mers? Vezi ca si Dresda merita din plin vizitat, macar cateva ore in centru, si canioanele din apropiere, de pe malul Elbei.

 

Am insa o intrebare, nu numai pt. initiatorul acestui topic pt. ca am vazut de multe ori aici pe forum astfel de excursii, si este din pura curiozitate pt. mine:

Care este ideea sa va planificati acest fel de excursii cu parcurs muulte mii de km intr-un timp realtiv scurt, fara a putea vedea/intelege prea mult din multitudinea de locuri "vizitate", sa cheltuiti atat de multi bani pe benzina si cazari o singura noapte (ceea ce implica si foarte des impachetat si despachetat bagaje)?? Si, mai mult, majoritatea aleg lunile iulie si august, cand mori de cald (mai ales cu echipament moto), este cel mai scump, cel mai aglomerat si cel mai greu de gasit cazari bune? :blink:

 

Personal, vad mult mai indicat sa faci anul asta o zona, la anul alta si tot asa, sa apuci sa vizitezi pe indelete, sa intelegi ceva din locurile alea, sa apuci sa simti eventual si ca esti in vacanta, mai ales ca pt multi asta este vacanta principala a anului respectiv. In plus, incepand cu jumtatea lui mai, iunie si septembrie mi se par mult mai potrivite, nefiind atat de cald, aglomerat si scump.

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa scriu in numele meu, nu stiu ceilalti ce socoteli isi fac.

nu e neaparat de "bifat" un loc, dar nici timp de explorare amanuntita a unei zone nu prea avem...

spre deosebire de tine, noi care plecam din buc, avem in plus 2000 de km (dus-intors la viena) ceea ce scurteaza timpul petrecut in zonele acelea cu 2-3 zile, iar concediile sunt relativ scurte

de fapt, tura o sa dureze mai mult de 2 saptamani, dar specificasem o perioada minima

multumesc pentru sugestii

si multumesc anticipat daca mai ai ceva recomandari de locuri/lucruri reprezentative pe itinerariul prezentat (in special trecerea prin elvetia dispre strasbourg spre innsbruck)

oricum, copilotul si navigatorul meu este atent si face treaba buna cu rezervarile si programul pe parcursul plimbarii

anul trecut, tot in august, am facut tura prin budapesta (2 z), bratislava (in trecere), salzburg (3z), munchen (2z), innsbruck, kaprun(2z), apoi italia prin cortina d'ampezzo, venetia(3z) si intoarcere prin trieste, slovenia, ungaria, buc

pe unde am stat mai multe zile, am vizitat si imprejurimile (hallstatt, eisriesenwelt, grossglockner, neuschwanstein+hohenschwangau, etc)

nu mi s-a parut prea cald in austria, doar in nordul italiei/venetia am murit de cald, intr-adevar.

acum sper ca e mai racoare urcand spre nord... luna mai si iunie oricum nu prea au fost de plimbat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt ca ziceai ca accepti sugestii: intre Rotterdam si Bruxelles merita sa introduci, fara sa faci un ocol f mare Brugges (Venetia nordului) si eventual si Gent. Merita mai mult decat multe din orasele pe care le-ai enumerat.

 

In Bruxelles toti cauta sa vada Manneken Pis http://www.agenda.ro/news/images/23328/1/10-motive-sa-vizitezi-capitala-europei.html?id=89338 ,

 

iti recomand sa o cauti si pe janneke pis http://www.atoute.org/n/forum/showthread.php?t=111402

 

pt ca e aproape si merita sa ii ai set in ap foto :rolleyes:

 

daca nu gasesti inf pe net unde e iti explic eu pt ca e mai ascunsa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e neaparat de "bifat" un loc, dar nici timp de explorare amanuntita a unei zone nu prea avem...

spre deosebire de tine, noi care plecam din buc, avem in plus 2000 de km (dus-intors la viena) ceea ce scurteaza timpul petrecut in zonele acelea cu 2-3 zile, iar concediile sunt relativ scurte

 

Pai ce spui tu aici nu prea face decat sa-mi confirme ca am dreptate ;) ca vrei sa vezi cam multe si timpul este scurt.

 

multumesc pentru sugestii

si multumesc anticipat daca mai ai ceva recomandari de locuri/lucruri reprezentative pe itinerariul prezentat (in special trecerea prin elvetia dispre strasbourg spre innsbruck)

 

Asadar, fa anul asta jumatate din zona pe care ti-ai propus-o si la anul alta jumtate, o sa fii mai castigat.

Anul asta poti merge la Strasbourg, Frankfurt, KĂśln, Badan Baden in apropiere am auzit ca este deosebit, apoi prin Elvetia ai o gramada de vazut, si ca orase frumoase gen Berna, ZĂźrich, Lucern, chiar si Lausanne sau Geneva, ajungi usor apoi la Chamonix sa urci la Mont Blanc, apoi iar in Elvetia zona alpina cu pasurile, nu as rata nici cascada de pe Rin de la Schaffhausen: http://en.wikipedia.org/wiki/Rhine_Falls

 

Apoi, in zona Innsbruck/Tirol o multime de pasuri, zona Lechtal, ghetarul de la Kaunertal, poti intra in Italia pana in zona Livigno eventual si Stelvio.

Intre toate astea sunt si destule locuri unde mai poti lenevi, sta putin la plaja etc.

 

 

Si la anu' poti face restul: Praga, Dresda, Berlin, Hamburg, eventual urci si pana la Copenhaga, apoi mergi catre Amsterdam, daca tot esti in Olanda mai vezi Den Haag, Utrecht, in Belgia Bruxel si neaparat Brugge (aici nu am ajuns dar cum zicea si colegul mai sus, am auzit ca este de vis orasul) si, de ce nu si Normandia. Deci, slava Domnului, ai atatea de vazut pe langa o gramada altele nementionate.

 

Bineinteles, tu procedezi cum crezi, eu doar mi-am exprimat o parere cu niste argumente logice cred eu; viata e prea frumoasa si scurta ca sa fii mereu pe fuga si sa nu vezi cat mai mult dar sa apuci sa te si relaxezi.

 

Drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sigur ca excursiile astea sunt gresit abordate, problema este ca sunt constrangeri externe, buget limitat, timp limitat, combinate cu incertitudinea zilei de maine care te face sa vrei sa vezi tot intr-o excursie ca si cum ar fi ultima. cel mai destept pe aici e alex imreh, nu mai stiu nimic de el, insa obisnuieste sa pleca intr-o zona, se fixeaza intr-un loc si sta cite 1 luna sau mai mult pana epuizeaza tot ce are de facut/vazut. si eu as vrea sa fiu turist profesionist adar din pacate daca nu muncesc nu mananc, asa ca fac ce pot. la fel si baietii astia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...