Sari la conținut

Yamaha XJ6 Diversion F


Vladimir_BLD
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

12 luni, 4600 km ( cam putini dar nu prea am timp ), evenimente in trafic de toate felurile si ffff multe momente placute in sa. Cam la asta se rezuma experienta mea :)

 

Si daca tot am facut un an ma gandesc sa va arat si eu "fiara". Apropo, sunt fff mandru de ea:)

 

Yamaha XJ6 Diversion F 2010, am inteles ca sunt doar vreo 3-4 in Romania si ca zilele trecute a fost vanduta una identica:) sa o stapanesti sanatos!:)

 

poze atasate, enjoy!

post-66465-0-22704300-1310985449_thumb.jpg

post-66465-0-59756100-1310985457_thumb.jpg

post-66465-0-65634400-1310985464_thumb.jpg

post-66465-0-60636700-1310985471_thumb.jpg

post-66465-0-81624100-1310985501_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi kilometrii fara incidente !

M-am urcat pe acest model la o fiera de motociclete, dar e prea mica pentru inaltimea mea (1,90 cm aproape). Tu cat de inalt esti? Si inca o intrebare : Obosesti in sea la drum lung, sau e confortabila?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Obosesti in sea la drum lung, sau e confortabila?

Ar trebui sa fie OK. M-am suit si eu pe una, in showroom, si m-a frapat asemanarea cu saua de pe FZ6. Par identice ca look si feeling.

XJ6 e o motocicleta desteapta, o apreciez pentru cele trei declinari. Daca ti se fixeaza pupila pe asa ceva, ai trei sanse de a nimeri gradul de acoperire / carenajul perfect pentru tine. Not bad!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.82 dar cred ca si pt tine e ok doar ca 'risti' mai multe muste:)

Pozitia e ff comoda, ajuta si faptul ca e carenata integral iar parbrizul are un unghi excelent. este suficient sa ma aplec putin si aproape tot vantul trece peste mine.

 

 

La multi kilometrii fara incidente !

M-am urcat pe acest model la o fiera de motociclete, dar e prea mica pentru inaltimea mea (1,90 cm aproape). Tu cat de inalt esti? Si inca o intrebare : Obosesti in sea la drum lung, sau e confortabila?

 

dap, seamana pozitia cu FZ6 dar e putin mai sport, stai mai aplecat. Oricum , a mea intra la categoria sport iar fz6 la touring ( sper sa nu gresesc)

 

 

Ar trebui sa fie OK. M-am suit si eu pe una, in showroom, si m-a frapat asemanarea cu saua de pe FZ6. Par identice ca look si feeling.

XJ6 e o motocicleta desteapta, o apreciez pentru cele trei declinari. Daca ti se fixeaza pupila pe asa ceva, ai trei sanse de a nimeri gradul de acoperire / carenajul perfect pentru tine. Not bad!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite diferenza intre Diversion si FAZER 8, raportat la corporatura mea. Pe Diversion ma simteam prea mare in comparatie cu motocicleta si comenzile, in schimb pe FAZER 8 ma simteam foarte comfortabil + ca am avut ocazia sa o conduc (varianta nuda, FZ8) si mi-a palcut foarte mult pozitia in sea si motorul. Cu siguranta e urmatoarea mea motocicleta :D .

La 1,82 de cm ai tai te cred ca stai bine, pe motocicleta si cativa centimetrii conteaza ... inca o data, sa o stapanaesti sanatos si fara incidente !

Ah, la Yamaha se face la fiecare 10.000 de km schimbul de ulei si cele aferente, sau daca trece un an.

post-57306-0-46473600-1311101404_thumb.jpg post-57306-0-81358800-1311101468_thumb.jpg

Editat de Mario MT 03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere, atat XJ6 cat si FZ6, FZ8 si FZ1 sunt naked-uri, foarte similare ca si concept, la modul general. Commuter, standard, cum mai spun britanicii. XJ6 si FZ6 sunt inzestrate cu 600 cmc, mai noul FZ8 a adoptat trendul recent al blocurilor de 800 iar amiralul FZ1 sta pe un litru de cilindree. Disparitia lui FZ6 il face pe XJ6 unicul de 600 cmc din gasca, cu regrete din partea mea ca l-au pozitionat cam jos dpdv putere (circa 80 cp la +200 kg). Probabil ca s-a dorit o diferentiere clara intre fratele mic (600 cmc) si cel mijlociu (800 cmc)... FZ6 are 98 cp / 200 kg iar FZ8, 106 cp / 210 kg. Nu contest diferentele de cuplu si in general pasul inainte facut de FZ8 versus FZ6, insa trebuie acceptat si inteles riscul de canibalizare din partea FZ6. Si asa a ramas XJ6, inca o data spun, o motocicleta foarte frumoasa, foarte practica si excelenta prin cele 3 declinari.

 

@Mario: Mda, gand la gand cu bucurie. Trag la randu-mi speranta ca, daca sunt cuminte, urmatoarea bestie va fi un FZ8 (musai Fazer). FZ1 Fazer e pur si simplu exagerat. Mai visam eu Sprint GT / VFR 800 / Z1000 SX, da' e :laugh: cam mari, cam grele, cam scumpe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect, acum inteleg:)

 

 

merci!

 

Uite diferenza intre Diversion si FAZER 8, raportat la corporatura mea. Pe Diversion ma simteam prea mare in comparatie cu motocicleta si comenzile, in schimb pe FAZER 8 ma simteam foarte comfortabil + ca am avut ocazia sa o conduc (varianta nuda, FZ8) si mi-a palcut foarte mult pozitia in sea si motorul. Cu siguranta e urmatoarea mea motocicleta :D .

La 1,82 de cm ai tai te cred ca stai bine, pe motocicleta si cativa centimetrii conteaza ... inca o data, sa o stapanaesti sanatos si fara incidente !

Ah, la Yamaha se face la fiecare 10.000 de km schimbul de ulei si cele aferente, sau daca trece un an.

post-57306-0-46473600-1311101404_thumb.jpg post-57306-0-81358800-1311101468_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumos modelul,e una din modele cu care ma inteleg si eu la inaltime,eu fiind mai mic de inaltime,sa o stapanesti sanatos si fara incidente

 

Intrebare:De ce nu se mai fabrica fz6 ? :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci ! a fost inlocuit cu fz 8, explicatia o gasesti mai sus;)

 

 

frumos modelul,e una din modele cu care ma inteleg si eu la inaltime,eu fiind mai mic de inaltime,sa o stapanesti sanatos si fara incidente

 

Intrebare:De ce nu se mai fabrica fz6 ? :(

Editat de Vladimir_BLD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...