Sari la conținut

Prin Moldova si Ardeal - o plimbare relaxata


bmwio
 Share

Postări Recomandate

Vineri dupa prinz plecam sa revedem citeva din locurile minunate din Moldova si Ardeal. Incepem cu un traseu usor pe ruta Urlati-Buzau-Focsani-Adjud apoi urcam spre Onesti-Tg.Ocna-Comanesti-Piatra Neamt-Tg.Neamt unde cred ca se va incheia prima zi, cautam cazare in zona manastirilor. A doua zi urmam traseul prin Poiana Teiului pe malul Bistritei pina la Vatra Dornei, apoi prin Pasul Tihuta la Bistrita-Reghin-Toplita-Poiana Teiului si pe malul lacului coborim la Bicaz si intram in cheile Bicazului, unde cred ca va fi a 2 cazare. Duminica ajungem in Gheorgheni-M.Ciuc-Comanesti-Tg.Secuiesc-Covasna-Intorsura-Cislau-Urlati. Daca sint amatori sa parcurgem impreuna traseul sau o parte, va astept. De asemenea cine are informatii despre starea drumului, cazare si masa, le multumesc anticipat daca le comunica, toate bune si asfalt curat! Viorel 0723409772

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tie dor de duca si mie dar exzista un dar drum bun omule

Multumesc frumos, poate data viitoare, cred ca mai tine vremea cu noi.

 

salutare tie dor de duca si mie dar exzista un dar drum bun omule

Multumesc frumos, poate data viitoare, cred ca mai tine vremea cu noi.

 

Mihai, vorbim la telefon si stabilim, eu vineri dimineata voi fi la Motorad si nu stiu cind scap, in principiu plecarea este in jur de 13.00

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, Domnu' Viorel... si zi asa, te-a apucat un dor de duca :D

 

Nu prea vad cat de relaxata va fi plimbarea asta in numai 2 zile jumate, tinand cont ca se lumineaza tarziu si se intuneca devreme. Hai de maine :moto:

 

P.S. Vad ca ai uitat sa treci si Kawasaki-ul pe lista. Sau ai reusit sa-l vinzi? :blbl:

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, Domnu' Viorel... si zi asa, te-a apucat un dor de duca :D

 

Bun venit printre noi! Te cauta lumea si tu nu raspunzi la telefon. Da un semn.

Va fi relaxata pentru ca nu am nici o graba, daca nu reusesc tot traseul nu e bai.

Kawa este inca la mine, dar nu nu ma atrage si de aceia nu apare in lista.

 

Am fost si am vazut, este incredibil de frumoasa aceasta tara! Dar degeaba, pentru ca o murdarim prin orice mijloace: sticle, cutii de bauturi, pungi, etc. Noroc cu initiative de curatare la care pacat ca participa o multime de copii si putini oameni, in genul Romania Let's Do It, din ce am vazut mai ales in Moldova. Cit despre traseu va pot spune urmatoarele: sosele aglomerate pina la Adjud, radare, indisciplina in trafic, carute tractoare si vinzatori ambulanti de struguri, legume, fructe, pe marginea drumului, asa cum trebuie intr-o toamna bogata, dar nu este ceva normal. Apoi un traseu pitoresc si mai linistit catre Tg.Neamt, dar cu tot atitea case mari, gata dar nelocuita sau in constructie, cam cit o scola, prin toate localitatile. Cred ca asa se ingroapa banii concetatenilor care muncesc in strainatate. In schimb nu gasesti asa multe locuri de cazare si masa, iar cind dai de una ratacita are obligatoriu 3 margarete sau stele minim si atit, adica vinatoare de bani si fraieri. Pina aici soselele sint normale spre foarte bune. Dezastroase au fost numai portiunile: Poiana Largului-Vatra Dornei si Lunca se Jos-Comanesti, un traseu frumos dar dezastros.

Ramin cu o mare bucurie, o excursie in care am vazut multe frumuseti, in care nu am vazut mai mult de 10 motociclisti din pacate, probabil din cauza banilor sau a calculatoarelor, niste drumuri mai bune ca o pista de circuit, parea de rau ca nu am acoperit tot si speranta ca o voi lua de la capat.

Va doresc drumuri la fel de frumoase si fara probleme, toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumuri bune prin partea asta a Moldovei. Peisaje superbe. Noi am fost in Hagealic pe la manastiri, pacat ca nu ne-am sincronizat sa ne fi intalnit pe traseu la intoarcere. Asteptam si ceva poze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si am vazut, este incredibil de frumoasa aceasta tara

daca stiam in targu neamt te ajutam eu cu pensiune ceva de cazare. sunt din zona si cunosc bine. in schimb nordul moldovei lam explorat si eu oleaca cand am fost acasa in august. e superb ce poti vedea acolo. cel putin pe pasul tihuta e splendid. vorba ta. un circuit stradal. imi pare rau ca nu sunt acasa ca m-as fi alaturat cu cea mai mare placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...