Sari la conținut

Am nevoie de piese DE CALITATE pt. reconditionare IJ Planeta 5


Vizitator MosRahao
 Share

Postări Recomandate

Colegule < Motos Garage>, ca unii au avut cosmaruri cu unele modele de moto,asta nu este neaparat o opinie generalista.

Am avut si eu  1 IJ din 1961,cu 1 cilindru ,pe 6 volti,baterie,se zice < original>, Deci nu JUPITER in 2 pistoane.Erau facute cu tehnologia si nevoile acelor vremuri.

Am traversat Romania in lung si lat cu ea,solo.La  orice fel de drum ,niciodata  nu a zis NU.....,sau NUMAI POT...Desigur la viteza de croaziera de 70-80 km/h.

Ca  < performantza > ,am traversat muntele  de la Sebis-Manastirea Oasa-Novaci,pe timpul cand inca nu era astfaltat.Dovezile fotografice le am in TM,pe format de  film 35 mm,developat.

In fine,cumparativa mobre mult mai performante ,cu aspect futuristic....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ru nu inteleg

La 17.12.2023 la 10:18, MotoS Garage a spus:

eu nu inteleg pasiunea asta pentru mizeriile astea de ij-uri nici sa ma bati! hai, un 49 mai merge, ca e dkw practic, da' in rest??? gunoaie depasite la vremea lor, piese facute intre doua sticle de vodka (si nu ma refer la cele de cooperativa), urate cu spume... in tinerete a avut asemenea blesteme de motociclete, pusesem aprinderi electronice, rulmenti skf (pe atunci erau cei mai buni pe care-i gaseai in rromalezia), carburatoare de pe jafoneze, tot felul de nebunii. si tot niste mizerii erau. si atunci, ca si acum, le-as da foc si uitarii!

 

 

ru nu inteleg cum altii inteleg

(sau nu inteleg,dupa caz)

da mno ..

 

si da,49-le ala inafar'  ca arata ca o copie (si ca se vede de la 30 de metări ca e facut din bucati) nu incanta (dăcât ochiu') si nu exceleaza la nimic,nici acu - nici la vremea lui,probabil.

 

dar fi matale convins ca nu prea multe comuniste indura arata batjocura cate poate indura un 56

(de la combustibil la  carat busteni si traverse de tren pana  sa-si duca ultima suflare ingenunchiat si sa-si dea duhul in. cele din scoțând biela care avea deja de buna vreme peste 2 mm joc/bataie,sau piston cu gaura la primul segment pt ca bolțul de fixare luă demult calea vazduhului zvârlit pe dobă - traite si intalnite,nu din auzite)

 

nu caut sa denigrez acu alte marci moto ori sa aduc vreo ofensa nefondata detinatorilor ce le detin .

dar sa dam cezarului ce-i al cezarului

(ca nu cere multe,nici macar mila)

 

si faptul ca nu pot fi ințelese nu-i,din fericire, un 'must have' .

 

(unii mai vor sa phoota si brunete cu ochi caprui - degustibus)

 

Spor si stima,

Sanatate si Cele Bune !!

 

✌✌😎

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...