Sari la conținut

Sfat pentru calatorie


Postări Recomandate

Salutare ,

detin o honda varadero 125 stare perfecta 54000 km din anul 2001 , iniarna asta am schimbat tot pe ea inclusiv telescoapele , ma bate gandu ca la vara sa fac o mini excursie ...Romania - Franta in total 4000 km , credeti ca rezista trotineta :D Am facut ceva drumuri prin tara si aprox 8000 de km in 5 luni pe parcursul anului 2011 si nu ma dezamagit niciodata indiferent de conditiile de drum forestier , conditii meteo etc .... astept un sfat :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ,

detin o honda varadero 125 stare perfecta 54000 km din anul 2001 , iniarna asta am schimbat tot pe ea inclusiv telescoapele , ma bate gandu ca la vara sa fac o mini excursie ...Romania - Franta in total 4000 km , credeti ca rezista trotineta :D Am facut ceva drumuri prin tara si aprox 8000 de km in 5 luni pe parcursul anului 2011 si nu ma dezamagit niciodata indiferent de conditiile de drum forestier , conditii meteo etc .... astept un sfat :D

 

fara probleme...am facut si eu o tura cu varadero 125 prin tara de 4000km...mare...maramures, apuseni, nordul moldovei, brasov

 

sa ai totul ok la ea...caucicuri, filtre schimbate, bujii(poti sa-ti iei si de rezerva)...un cablu de acceleratie...sau sa fie uns, ambreiaj curat/uns daca nu.i teflonat(am impresia ca nu), bateria sa fie ok...si sa-ti faci o trusa mica de scule...sa poti schimba o bujie, sa poti regla lantul...

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

ma bate gandu ca la vara sa fac o mini excursie ...Romania - Franta in total 4000 km , credeti ca rezista trotineta :D

 

si eu te incurajez sa mergi, fara frica.

 

atata doar: sa schimbi absolut toate consumabilele chiar inainte de drum*** si sa o iei mai mult pe drumuri locale - nu doar ca-i mai frumos, dar pe autostrada iti va fi dificil cu 125-ul sa tii ritmul (macar al tirurilor). in plus, autostrada e scumpa in Franta. sa fii pregatit pentru a rezolva o pana de cauciuc si macar chestii simple (inlocuit o bujie, schimbat un cablu sau un bec ars, etc... cum s-a spus deja)

 

*** 85 de euro m-a costat in Franta o schimbare de placute de frana fata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru incurajari :D La hondita i-am schimbat absolut tot iarna asta cauciucuri , lichide , filtre , kit de lant etc ... hibele i le cunosc cam pe toate si curaj am sa plec oriunde cu ea , nu ma dezamagit niciodata nici pe forestier sau asfalt . Ar fi o experienta de neuitat din care cu singuranta o sa invat multe ... acum vine stransul de bani , benzina pentru cei 4000 de km m-ar ajunge 10 milioane ceea ce nu ar fi mult , daca raman fara bani gasesc eu ceva de munca nu-i problema :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru incurajari :D La hondita i-am schimbat absolut tot iarna asta cauciucuri , lichide , filtre , kit de lant etc ... hibele i le cunosc cam pe toate si curaj am sa plec oriunde cu ea , nu ma dezamagit niciodata nici pe forestier sau asfalt . Ar fi o experienta de neuitat din care cu singuranta o sa invat multe ... acum vine stransul de bani , benzina pentru cei 4000 de km m-ar ajunge 10 milioane ceea ce nu ar fi mult , daca raman fara bani gasesc eu ceva de munca nu-i problema :D

 

Mergi linistit, te descurci in caz de probleme.

 

Pune-ti la punct o trusa de scule dotata dar compacta, unul-doua kit-uri de reparatie pt cabluri, bujii de schimb, cateva cabluri, conectori, banda de izolat (cauta bine ca era un topic pe tema asta pe aici, daca nu, facem!). Totusi mergi in vest, daca ai probleme lasi mobra si faci stopu' pana la un magazin de piese moto :peace:.

Editat de alex_xt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suie te pe ea si da i gaz! :grinbandit:

Cu totii am avut momente din astea de incertitudine..

Eu ma bucur ca am trecut de mult peste faza in care ma intrebam daca ma duce sau nu..

Nu ma intelege gresit..nu zic sa te hazardezi si sa nu iei nica la tine.. ( un minim de scule, piese marunte.. o bujie)

Frunzareste putin manualul, un dram de cunostinte tehnice nu strica nimanui. Cat despre aptitudinile mecanice, ti le formezi tu cand va trebui! :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da pai oricum la drum nu plec fara o trusa bine pusa la punct de scule si vulcanizare ... acum ma pregatesc sa-i construiesc si un crash bar ... daca pana in iulie nu reusesc sa o vand pentru achizitionarea unui transalp voi plecat cu v2 de 125 :D ... chestia ar fi ca o sa plec cu pasager ( eu 68 pasager 55 ) mare problema din punctul asta de vedere nu e ... am facut valea prahovei intr-un weekend cu un total de 1000 de km fara nici o problema si aveam pe si bagaje ca pe o camila :D dar spre surprinderea mea s-a descurcat mai bine decat as fi crezut vreodata ... Honda e Honda si la Honda o sa raman vesnic ... Mentionez ca nu sunt un impatimit al vitezei , imi place sa vizitez cat mai mult si imi iubesc viata la fel de mult ca si pe Hondita , impreuna suntem un intreg si stiu ca atat timp cat eu voi avea grija de ea si ea imi va purta de grija .... pana atunci toate cele bune si mai asfalt uscat \m/ poate ne intanlim pe drum sau la vreo intrunire posibil chiar si la plimbarea din iunie organizata de achimoto ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru incurajari :D La hondita i-am schimbat absolut tot iarna asta cauciucuri , lichide , filtre , kit de lant etc ... hibele i le cunosc cam pe toate si curaj am sa plec oriunde cu ea , nu ma dezamagit niciodata nici pe forestier sau asfalt . Ar fi o experienta de neuitat din care cu singuranta o sa invat multe ... acum vine stransul de bani , benzina pentru cei 4000 de km m-ar ajunge 10 milioane ceea ce nu ar fi mult , daca raman fara bani gasesc eu ceva de munca nu-i problema :D

poate tot ar fi bine sa mai faci vreo 500-1000 km intre ultima interventie mecanica si drumul asta ;)

 

un prieten si-a adus transalpul din germania pe roti , plimbarea imediat dinaintea drumului asta a fost in poligon pt sustinerea examenului pentru permis :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...