Sari la conținut

telescoape


PiticuBc
 Share

Postări Recomandate

piticu.... apuca'te de unu singur sa le schimbi... nu te grabi,savureaza o bere la rece... studiaza bine problema din toate unghiurile....i'ati inima'n dinti si cu calm, te introduci in problema... sunt sigur ca o sa te descurci.,,, spor la treaba.... sanatate maxima..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si asta e drept....apropo am gasit ceva ulei de cutie de viteze hidramata in garaj....merge in cutia de nipru? astept pareri va multumesc! :cheers:

Merge si de floarea soarelui daca tot curgr in 2 zile :banana:

Spor la treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce bun sa repari telescoapele de nipru?

Oricum, dupa 2 zile va curge uleiul din ele... asa ca nu merita efortul...

depinde:

daca suprafata de lucru a semeringului are cromul bun sau barem e superfinisata abraziv

daca nu-s bucsile de sus si jos uzate

daca uleiul e de furca sau de cutie hidramata si cat trebuie.

La Ural M61 un semering a pocnit a 2-a zi dupa instalare- probabil montarea deficitara, de 3-4 ani celalat tine uleiul.

La MT 16 am facut reparatia in toamna, cu bucsi noi cu jambe cat mai bune din maldarul de resturi si vad ca tine uleiul chiar si dupa tzopaiala de iarna. Macar sa tina pana la intrunire.

Primele zile furcile sunt foarte tari si nu prea lucreaza , atunci e momentul critic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nea Silviule si eu mi-am pus intrebarea de ce ii ia o vreme furcii cu semeringuri noi sa lucreze. Poate ca aceste semeringuri meltenesti cu 3-4 buze :) au nevoie de ceva timp. Bucsile iarasi, chit ca-s ele nerugoase probabil ca pe interior jamba e ruginita.

Si stai asa ca-i vorba de ulei de cutie hidramata - ulei hidraulic in general rosu de consistenta uleiului de furca moto- de bagat in telescoape. Sa nu-mi fie cu deochi dar cred ca sunt sanse sa faci sa nu piarda o furca oleopneumatica de Dnepr. Nu prea sunt sanse sa si lucreze ca una occidentala.

Furca se Ij clasica lucreaza ceva mai frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si asta e drept....apropo am gasit ceva ulei de cutie de viteze hidramata in garaj....merge in cutia de nipru? astept pareri va multumesc! :cheers:

 

Cel mai bine e sa pui uleiul hidramat la furca sau amortizoare, iar pentru cutie cauta ulei T90ep, musai, nu pune hidramat ....parerea mea

(ep= exprema presiune, e pentru angrenaje cu roti dintate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...