Sari la conținut

Yamaha Dragstar - cutie de viteze


i_pica
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor!

 

Am creat acest topic pentru a evidentia problema comuna a modelelor de pana in 2004 XVS650/1100 Dragstar.

Yamaha XVS650A Dragstar Classic 1998 cu zgomot intr-a 5-a.

Descriere:

- In toate celelalte viteze nu apare nici un zgomot

- Cuplarea vitezelor se face cu usurinta

- Intr-a 5-a in accelerare se aude un zgomot (scartatit metalic) care isi modifica tonalitatea in functie de turatie. La turatie mica este foarte pronuntat si se subtiaza cu cat viteza creste.

- Tot intr-a 5-a dar in decelerare zgomotul dispare.

Cu alte cuvinte zgomotul exista numai cand motorul este in sarcina si dispare la frana de motor.

post-66105-0-66705400-1334100673_thumb.gif

 

Constatare la mecanic: CUTIA DE VITEZE - treapta a 5-a. Asta fara sa se demonteze motorul.

Cercetand problema pe internet am aflat ca transmisia la dragstar / v star la modelele mai vechi are aceleasi simptome, insa nu am gasit nici o solutie care sa aiba ca rezultat disparitia zgomotului.

Una din solutii ar fi schimbul de ulei, care doar atenueaza sunetul.

Alta solutie, propusa si de mecanic dealtfel, ar fi schimbatul pinionului(#6) si rotii(#14) de a 5-a. Aici nu am gasit nimic pe internet, decat ca intr-un anumit catalog de piese codul original pt modelul 1998 este inlocuit si apare mentiunea "superseeded". Asta explica problema comuna constientizata si corectata de Yamaha.

http://www.cmsnl.com...slist/C-01.html

 

Vreo idee are cineva? Mai sunt si astfel de cazuri rezolvate/nerezolvate?

Si daca a rezolvat cineva o problema similara la Dragstar 650 care a fost explicatia mecanicului?

 

Multumesc anticipat!

 

Update

 

Motorul a fost desfacut si cutia de viteze scoasa pe banc. Fetele pinioanelor de a 5-a prezinta urme serioase de uzura atipica (vezi poza). Restul pieselor din cutia de viteze sunt OK.

post-66105-0-04378900-1334305602_thumb.jpg

Editat de i_pica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rulmentul 2 montat incorect/defect.

Posibil afectat si rumentul 20.

Necesar schimbarea acestora plus a tuturor pinioanelor/rotilor uzate.

Scump....

 

asta numai daca asa au montat-o in fabrica... pentru ca sigiliile erau intacte la volanta... deci motorul era "virgin"

mai degraba aliaj gresit la pinionele 5.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rulmentul 2 este localizat in reductorul cardanului (transmisia mediana)care este atasata pe partea stanga, unde vine cardanul. Volanta e in alta parte...poate s-a umblat la cardan si nu stii, trebuia verificat jocul la axul care intra in reductor (axul secundar) al cutiei de viteze. Daca avea joc in rulmentul 2, putea fi o cauza pentru uzarea pinioanelor de viteaza a-5-a.

Daca o sa schimbi pinionele si nu schimbi rulmentii o sa patesti iar aceeasi poveste!

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti recomand sa-ti iei pinioanele noi....verifica si rulmentii....la modelul tau de motocicleta am schimbat pinioanele de a III si a IV a acelasi fel de uzura ...a cincea era ok...concluzia a fost :multi km numai in oras...accelerarile dure duc mult mai repede la uzura pinioanelor din cv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rulmentii i-am verificat sunt toti OK. Pentru linistea mea am comandat toate piesele din cutie care au fost inlocuite de Yamaha... adica pinioanele 5 si un rulment.

Acum nu a mai ramas decat sa astept... sa vina piesele... asta-i partea cea mai grea :).

 

Oricum multumesc de sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...