Sari la conținut

Disc De Ambreiaj


B.B.
 Share

Postări Recomandate

As vrea sa fac un disc de ambreiaj pentru suzuki dr600. modelul este cel din poza si este din aluminiu acoperit cu ceva negru abraziv. Din ce dracu sa-l fac?

post-7046-1162333148_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu in locul tau as incerca sa renunt de tot la acel disc. Vezi mai degraba cum poti sa pui o bucsa, ceva, o shaiba, care sa compenseze lipsa acelui disc si sa suplimenteze apasarea celorlalte discuri de catre arcuri. Cate discuri sunt in total in ambreiajul tau ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu in locul tau as incerca sa renunt de tot la acel disc. Vezi mai degraba cum poti sa pui o bucsa, ceva, o shaiba, care sa compenseze lipsa acelui disc si sa suplimenteze apasarea celorlalte discuri de catre arcuri. Cate discuri sunt in total in ambreiajul tau ?

 

:) :D :cheers: :)

Nu cred ca este sfatul potrivit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am zis ca aia as face, nu ca e cea mai buna solutie. In general, eu consider ca o improvizatie poate fi facuta atunci cand nu risca sa afecteze o alta piesa, sanatoasa. Altfel, daca piesa e oricum "bolnava", nu se pierde nimic daca incerci o "resuscitare", pentru ca ansamblul sa functioneze inca (cat de cat) pana cand faci rost de timp si de bani pentru o reparatie "ca la carte". Cam asta e scopul "improvizatiei" si principiul se aplica la fel de bine la orice utilaj, indiferent de "rasa".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am zis ca aia as face, nu ca e cea mai buna solutie. In general, eu consider ca o improvizatie poate fi facuta atunci cand nu risca sa afecteze o alta piesa, sanatoasa. Altfel, daca piesa e oricum "bolnava", nu se pierde nimic daca incerci o "resuscitare", pentru ca ansamblul sa functioneze inca (cat de cat) pana cand faci rost de timp si de bani pentru o reparatie "ca la carte". Cam asta e scopul "improvizatiei" si principiul se aplica la fel de bine la orice utilaj, indiferent de "rasa".

 

ideea ta este foarte buna, am sa vad daca se poate pune in practica.

 

Am comandat deja setul de 5 discuri de la Louis si ajunge in 2 saptamani. Ideea este ca nu am rabdare pana atunci, vreau sa ma plimb cu motocicleta...

Totusi, eu cred ca se poate face dintr-o placa de plexiglass sau fibra sau ferodou ceva de aceeasi grosime. Da-l in masa ca nu-i vreo bijuterie multifunctionala. E un rahat de disc care tre sa stea presat si sa nu alunece!

Eu l-as face si din carton presat dar chestia e ca nu-i tin urechile. Cel original este din dur-aluminiu, acoperit cu o poleiala neagra abraziva de 2mm care nu stiu ce este.

 

Mai bine astept.... :cheers: :) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AM GASIT !!!!

LA BUCURESTI, LA SERVICE SUZUKI!

 

In sfarsit pot sa trec la japo pe bune, adica o sa ma dau cu ea. Nu conteaza vremea. Anul trecut mergeam cu mobra de-i paraiau rotile pe vremea asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun..uite, asa, sa stii si tu pt tine, discurile alea, cu negrul abrazib, cele mai bune sunt pe pluta...ca dopul de la sticlele de vin :cheers: eu zic ca daca ti-ai luat o japo sa o respecti, dar, acum, daca te lasa undeva doamne fereste si nu ai al indemana, improvizezi...mai sunt cateva improvizatii utile omului ramas in camp...

 

bai da nu erai tu cel cu minsku ala marfa de l-a plimbat in toata tara? :) chiar vroiams a iti zic sa iei de minsk si sa il tai :D oricum, asfalt uscap pe noul tau motor..sa il stapanesti sanatos :)

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...