Sari la conținut

Alegere motocicleta enduro


Postări Recomandate

Buna ziua,ce motocicleta ar fi mai potrivita pentru dealuri/padure?plimbari normale..de 125sau de 250ccm..de 125 este prea slaba?acum am un suzuki gn250..nu este pentru asa ceva..e batrana si destul de lenta..practic am invatat pe ea (5-6000km)am aproape 16 ani si m-am gandit ca ar fi mai bun unul de 125ccm pentru ca as putea sa imi fac A1 si sa circul cu el si pe strazi(legal)...si am gasit o yamaha dt125 la un pret destul de bun..dar intrebarea este:Se poate folosi la mers pe strada?(normal,cu alte cauciucuri)...nu la distanta foarte mare...maxim 100km..a folosit cineva asa ceva pe strada?:)...daca nu ar merge pe strada mai mult as opta pentru ceva de 250 4 timpi...mi se par mai fiabile... Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,ce motocicleta ar fi mai potrivita pentru dealuri/padure?plimbari normale..de 125sau de 250ccm..de 125 este prea slaba?acum am un suzuki gn250..nu este pentru asa ceva..e batrana si destul de lenta..practic am invatat pe ea (5-6000km)am aproape 16 ani si m-am gandit ca ar fi mai bun unul de 125ccm pentru ca as putea sa imi fac A1 si sa circul cu el si pe strazi(legal)...si am gasit o yamaha dt125 la un pret destul de bun..dar intrebarea este:Se poate folosi la mers pe strada?(normal,cu alte cauciucuri)...nu la distanta foarte mare...maxim 100km..a folosit cineva asa ceva pe strada?:)...daca nu ar merge pe strada mai mult as opta pentru ceva de 250 4 timpi...mi se par mai fiabile... Multumesc anticipat!

Binenteles ca ar merge insa daca te impaci cu disconfortul.Mai demult parintii nostri cati nu faceau drumuri de 200+ cu mobre cu care sa fim seriosi,greu depasesti 70 cu 2 persoane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator EduardS

Buna ziua,ce motocicleta ar fi mai potrivita pentru dealuri/padure?plimbari normale..de 125sau de 250ccm..de 125 este prea slaba?acum am un suzuki gn250..nu este pentru asa ceva..e batrana si destul de lenta..practic am invatat pe ea (5-6000km)am aproape 16 ani si m-am gandit ca ar fi mai bun unul de 125ccm pentru ca as putea sa imi fac A1 si sa circul cu el si pe strazi(legal)...si am gasit o yamaha dt125 la un pret destul de bun..dar intrebarea este:Se poate folosi la mers pe strada?(normal,cu alte cauciucuri)...nu la distanta foarte mare...maxim 100km..a folosit cineva asa ceva pe strada?:)...daca nu ar merge pe strada mai mult as opta pentru ceva de 250 4 timpi...mi se par mai fiabile... Multumesc anticipat!

 

Am avut eu un Yamaha DT 125 ,din 2004 si pot sa zic ,ca am mers cu ea peste tot,incepand de la sosele ,la toate dealurile posibile si pot zice ca a fost super ok . Si acum daca as mai prinde asa ceva,mi-as cumpara fara doar si poate. Este o motocicleta foarte fiabila,are "vana" in ea si parca te imbie sa mergi cu ea peste tot. Parerea mea ca aceasta motocicleta este cea mai buna ,din categoria 125 . Numai bine beer.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,ce motocicleta ar fi mai potrivita pentru dealuri/padure?plimbari normale..de 125sau de 250ccm..de 125 este prea slaba?acum am un suzuki gn250..nu este pentru asa ceva..e batrana si destul de lenta..practic am invatat pe ea (5-6000km)am aproape 16 ani si m-am gandit ca ar fi mai bun unul de 125ccm pentru ca as putea sa imi fac A1 si sa circul cu el si pe strazi(legal)...si am gasit o yamaha dt125 la un pret destul de bun..dar intrebarea este:Se poate folosi la mers pe strada?(normal,cu alte cauciucuri)...nu la distanta foarte mare...maxim 100km..a folosit cineva asa ceva pe strada?:)...daca nu ar merge pe strada mai mult as opta pentru ceva de 250 4 timpi...mi se par mai fiabile... Multumesc anticipat!

 

dr350 sa facut inconjurul pamantului pe ea. are tot ce ii trebuie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumes pentru informatii..deci,cred ca o sa imi iau dt-ul...este modelul din 1995..motorul este aproape nou..adica a fost schimbat toate in el...si cunosc destul de bine motorul....si inca o intrebare:Sunt sanse sa gasesc un set de carene(noi sau sh in stare buna)..pentru ca cele de pe ea cam lasa de dorit:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumes pentru informatii..deci,cred ca o sa imi iau dt-ul...este modelul din 1995..motorul este aproape nou..adica a fost schimbat toate in el...si cunosc destul de bine motorul....si inca o intrebare:Sunt sanse sa gasesc un set de carene(noi sau sh in stare buna)..pentru ca cele de pe ea cam lasa de dorit:)

Cel mai bine intrebi la Enduro & Motocross, ei sunt cu capritele, aici sunt vacutele :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, dt-ul e o motoreta misto, eu am inceput enduro pe un dt 200r pe care inca il mai am :D

 

poti face drunuri scurte 100-150km dar sa nu o ti in blana ca tre sa ii faci setul cand te intorci din excursie, pentru inceput e ok :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, dt-ul e o motoreta misto, eu am inceput enduro pe un dt 200r pe care inca il mai am :D

 

poti face drunuri scurte 100-150km dar sa nu o ti in blana ca tre sa ii faci setul cand te intorci din excursie, pentru inceput e ok :friends:

La "sa no o ti in blana" cam la ce viteza te referi?adica are 140 maxim in bord...90-100km/h e ok?..adica na...nici sa ma depaseasca camioanele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator EduardS

La "sa no o ti in blana" cam la ce viteza te referi?adica are 140 maxim in bord...90-100km/h e ok?..adica na...nici sa ma depaseasca camioanele...

 

A mea fugea ,maxim 130 la ora. Ca nu o fortez ,cand ieseam afara din oras cu ea ,mergeam undeva la 100-110 km/h,maxim si rar cazuri cand trageam de ea in blana pentru depasiri ,in rest reveneam la viteza constanta. Am avut-o ceva timp si eu nu am avut nici o problema cu ea,in afara de consumabile. La chestia cu carenele nu te pot ajuta,pentru ca la mine nu a fost cazu,am avut toate carenele impecabile .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha...pai..viteza mi se parte ok..adica pe drumurile din Romania e suficient 100km/h...carenele acestea nu sunt sparte/crapate/rupte sunt doar zgariate..si dusa vopseaua din unele locuri(probabil au fost revopsite cu spray-ul)..app este modelul din anul 1995 :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...