Sari la conținut

Echilibrare roti


Postări Recomandate

Buna seara, vreau sa imi sa imi schimb cauciucurile la mobra mea (YAMAHA FZS600 / 2002), fac asta prima data la o moto si as vrea sa stiu daca e de ajuns doar sa demontez rotile ori trebuie demontate si discurile si pinionu de pe cea de spate pentru a intra pe aparatul de echilibrare? Intreb pentru ca le iau la pachet si merg cu ele in Constanta, intrucat in Tulcea nu am gasit vreun service sa echilibreze roti moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, eventual cu tot cu bascula, are un rol important in mersul rotii :crack:

 

Poti sa dai ce vrei jos de pe ele(astfel incat sa nu le indoi din greseala la transport), nu afecteaza atat de mult un disc sau un pinion ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ThunderByte, te rog fa-ma sa inteleg, pentru demontat/montat/echilibrat cauciuri e necesar (la vreo una din cele 3 operatiuni enumerate) demontarea discurilor de frana/pinionului? intreb ca sa nu ma chinui degeaba. Suruburle de la discurile de frana sunt intepenite rau (posibil adeziv pe suruburi + rugina).

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nevoie neaparat sa le cari dupa tine si pe alea, cel putin portpinionul care se da jos foarte usor poti sa il lasi acasa. Nici nu incurca nici nu-s neaparat necesare; discurile sunt prinse cu Loctite, e de ajuns sa le dai un soc la inceput cat sa rupa statul de Loctite si ies suruburile, doar ca la strangere ar fi indicat sa le pui Loctite si sa le strangi la forta indicata de manual( de obicei in jur de 36 Nm ).

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...