Sari la conținut

Inmatriculare scuter 49cc second hand


Victor_vclic
 Share

Postări Recomandate

Am cumparat un scuter de 49cmc, second-hand, anul trecut, si am facut doar CVC. Scuterul era inscris de vechiul proprietar, are numere, talon cu folie RAR. Doresc sa-l inscriu pe numele meu:

 

In prezent am:

- talonul scuterului cu numele vechiului proprietar

- CVC de anul trecut

 

Am vrut sa-l inscriu in Bucuresti in la Primaria sect 5 dar mi-au spus ca nu se poate fara certificatul fiscal de la vechiul proprietar. Ce pot face? Imi mai trebuiesc si alte acte? Pana acum nu am mai auzit pe nimeni vorbind despre cerrificat fiscal.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai auzit de certificat fiscal pt. ca nu ai intrebat. E necesar in momentul instrainarii unui bun (moto in cazul asta), iar prin el se arata ca nu ai datorii. Platesti datoria la stat -> ti se elibereaza certificatul. Pe scurt, Fara el, nu prea stiu cum poti inmatricula jucaria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Ca sa-l poti inmatricula ai nevoie de:

-fisa de inmatriculare-stampilata de la finante de la cumparator;

-certificatul fiscal, nu mai vechi de 30 zile;

-contract V-C+vei plati o amenda la finante daca a trecut 30 zile de cand e facut;

-cartea de indentitate a scuterului+talon

-diferite taxe

 

dar nu inteleg de ce are carte scuterul daca e de 45cc? sau ai postat gresit.... daca e doar de 45cc atunci se poate inscrie pe primarie si nu am nici cea mai vaga idee ce acte iti trbuie...

 

Sper sa-ti fie de folos !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba despre un moped de 49 cm3 si doresc sa-l inscriu la primarie. M-am exprimat greșit în primul post.

 

Rectific, am următoarele acte:

1. "Carte de Identitate" a scuterului, cu folia securizata RAR

 

2. "Certificat de inregistrare" emis de Primaria Municipiului Bucuresti. Pe el este un autocolant securizat si numarul de inmatriculare galben emis de primarie vechiului proprietar. Acest act arată similar cu talonul de la mașină ca formă, dimensiuni, dar nu este talon, este emis de primărie.

 

3. Contract de vînzare-cumpărare semnat cu 1 an în urmă.

 

 

Pot înscrie un scuter de 49cm3 cu aceste acte?

 

Mulțumesc pentru ajutor.

 

Poate confirma/infirma cineva că este nevoie de certificat fiscal pentru înscriere moped?

Am auzit de la alți scuteriști că pentru moped nu se plateste impozit și din acest motiv nu ar fi necesar certificatul fiscal. Adevarat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti absolut sigur, ai inscris moped sau doar presupui?

Am cautat pe toate topicurile de scuteristi pe 4 forumuri din Romania si NIMENI nu a mentionat ceva despre certificat fiscal. Pe toate forumurile sunt enumerate actele pentru inscriere scuter, dar nicaieri nu a spus nimeni de asta. Chiar toti sa fi gresit?

 

La motocicletă știu că este necesar dar la moped toți au enumerat actele de înscriere fără să menționeze așa ceva.

Editat de Victor_vclic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incă o întrebare. Certificatul fiscal, în cazul în care e necesar, trebuie să fie al meu sau al fostului proprietar?

 

//În link-ul pentru Sectorul 1 nu am văzut menționat nimic despre Certificat Fiscal. Tot nelămurit am rămas.

 

Mulțumesc pentru ajutor.

Editat de Victor_vclic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost la primăria sectorului de care aparțin. Mă învoisem de la serviciu, cu greu am ajuns și am avut următoarele probleme:

 

Prima zi:

Ajuns la ghișeu:

-Nu aici, aici nu aveți ce căuta cu scuterele, duceți-vă Circa Financiară. Am fost la Circa Financiară și răspunsul: "cum să înmatriculați așa ceva la noi, duceți-vă la primărie.

 

Ziua doi:

Iar învoit de la serviciu, merg la primărie la același ghișeu:

- Domne, nu aici, duceți-vă la Gospodărie comunală, noi nu facem așa ceva. Am fost și m-au trimis de acolo înapoi.

 

Ziua trei:

Iar cu greu am ajuns la primăria de sector și aceeași funcționară zice:

-Nu v-a primit? Tot aici v-au trimis și ei? Bine, aici se face, aveți Certificat Fiscal?

-Nu am?

Fără el nu se poate, la revedere.

 

Îmi venea s-o iau la bătaie deoarece am pierdut ore de la serviciu din cauza ei, m-a plimbat aiurea și era evident că dorea să scape de mine și nu cunoștea procedura înscrierii unui moped. Certificat fiscal n-am, iar pe drum am intrebat alți scuteriști despre certificat și s-au mirat auzind. Mi-au spus că nu le-a cerut nimeni certificat fiscal. Am căutat pe forumuri și am găsit enumerate actele de înscriere scuter dar nimeni nu a menționat așa ceva.

 

Singurii care mi-au spus că e necesar au fost persoanele care au înscris motocicletă sau mașină, dar știau "din experiență, din auzite", nu au înscris un scuter niciodată.

 

Din acest motiv întreb. Cum a fost în cazul vostru? A înscris cineva scuter și i s-a cerut certificat fiscal?

Editat de Victor_vclic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti absolut sigur, ai inscris moped sau doar presupui?

 

 

pt.orice agregat care circula pe drumurile publice se plateste impozit...schimbarea propietarului implica certificat fiscal,pe care ti-l da vanzatorul. nu am inscris moped...am inregistrat moped,si platesc anual impozit,asigurare,si la 2 ani itp.!procedura e aceeasi ca la masini etc..doar ca se face prin primarie nu prin politie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu l-am inregistrat fara ala fiscal..in dosarul de inregistrare nu imi cerea nicaieri asa ceva..asta in 2007.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Va mai contraziceti inca 10 ani pe subiectul acesta si tot nu o rezolvati.

Se face - in mod general- o MARE CONFUZIE intre:

inregistrat la Primarie - nr galben

si

inmatriculat la Politie- nr normal

 

Se inscrie la primarie si nu ai nevoie decat de carte RAR + act de proprietate asupra lui - in cazul d-voastra CVC sau factura.

Se inmatriculeaza la POlitie peste 50cc si ai nevoie si de certificat fiscal.

ORICIONE CARE A VANDUT SAU CUMPARAT ORICE VEHICUL IN TARA ASTA STIE CA E OBLIGATORIU NECESAR CERTIFICATUL FISCAL STAMPILAT + FISA FISCALA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

dfDragi prieteni, spuneti-mi si mie cum sa procedez ca sa pot fi in regula cu un moped Garelli de 49 cc daca il iau de la un amic care nu are nici un act.Mentionez ca mopedul este adus din Italia nu este furat dar nu are acte.De asemenea pot sa spun ca este ca o bicicleta cu pedale.Acum ce ma deruteaza este faptul ca nici eu nu stiu cum sa o categorisesc? moped sau...Daca as face un act de vanzare-cumparare cu actualul propietar arvfi de ajuns?Va rog daca puteti sa ma indrumati.Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...