Sari la conținut

Burgman 200


Constantin
 Share

Postări Recomandate

Am de 3 ani Burgman-ul de 200, 18 CP. E ideal pt. Ro.

Are centrul de greutate f jos, seaua la 730,practic nu poti sa cazi.

Pe langa locasul de sub sea unde incap 2 casti, am pus si topcase pt inca 2.

Demarajul este remarcabil; pana la 80 km/h practic ca orice motocicleta de 600 condusa omeneste.

Max 120 km/h avand topcase. Max 130, fara.

Cred ca nu mai sunt alte exemplare in Ro. Baietii prefera cilindree mai ridicata, desi nu cred ca la drum lung rezista cu viteze peste 120.

Eu am facut Suedia, cu Honda Deauville de 600, cu 100 -110.

Sau Gibraltarul, cu FJR 1300,carenat extra, cu 120 - 130.

Am decis sa probez anul acesta excursiile lungi cu scuterul.

Daca imi scapa ceva, accept sugestiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A cui poza? Burgmanul 200 este cunoscut.

Maine fac un test: Merg la intalnirea de la Mamaia cu Burgmanul, cronometrand timpul din centru, respectiv de la Unirea si de la ultima benzinarie inainte de A2, pana la campingul respectiv, pentru comparare cu timpii scosi de cei care vor veni cu motociclete.

Prea edificator nu va fi deoarece nu se prea respecta limitele de viteza.

Daca mai sunt amatori, stabiliti ora. Oricum, dupa 10,00.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Coposu nr 7, de la Unirea spre Udriste 200 m, INVENTA mare pe balcon sau MEDIDENT la parter. E scuterul afara.

Ora 10,00.

 

Am inceput sa ma lamuresc.

Am fost ieri la intalnirea de la Mamaia.Cu 110 km/h inafara.

Timp 2h 15 min de la iesirea din Buc pana la Constanta. Timp 2h 45 min din Buc centru ( Unirea) pana la Mamaia.

Nu am oprit, ceea ce faceau multi motociclisti. Cu cei care am vorbit, in camping, au facut mai mult, tandalindu-se pe drum. Iar oboseala este mai mica cu scuterul.

Neajunsuri:

1. Nu ai initiativa in trafic. Cu motocicleta te pozitionezi cum vrei tu, depasesti pe cine vrei,nu lasi loc sa te depaseasca cei care " preseaza".

2. Nu ai prestigiu in ochii motociclistilor. Eu ii salutam si ei nici nu raspundeau. Cu scuterul trebue sa te astepti la o abordare " de sus" a altor motociclisti. Caii putere de sub fund le intareste increderea in ei, parca ei ar fi cei "vanzosi".

3. Conducatorii de B cand vad in fata un scuter simt o nevoie irezistibila de al depasi. E un complex de inferioritate parat astfel. O dovada pt el ca este mai " tare" decat unul slab.Se justifica psihologic. Un conducator auto care a mers pe maxiscuter va rula calm in spate.

 

Concluzia: Maxiscuterul, desi este mai economic ( sub 4l/100 km), mai confortabil, mai incapator,mai bun la echilibru, nu are succes deoarece nu-ti asigura " prestanta".

Constructorii si vanzatorii de " doua roti" stiu probabil asta.

Astfel ca voi tine si Fazer-ul 800,106 CP, pe care aveam de gand sa il vand si sa ma limitez la Burgman-ul 200.Si eu am ifose, ca asa e omul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuterul ,ca orice categorie de motocicleta,prezinta avantaje cat si dezavantaje!

Atat tehnice cat si mentale!

Eu merg cu trei scutere Vespa de 125,Aprilia de 200 si Piaggio de 500!Atat in oras cat si afara(mai mult in oras cu 125-200)!

Toate au plusuri si minusuri comparate unul cu celalalt!Greutate,putere,manevrabilitate diferite!

Am facut Cheia-Siriu cu toate!Placerea insa aceeasi!Si asta conteaza cel mai mult!

In legatura cu confratii motociclisti!Multi sunt OK dar sunt si basinosi destui!In linie dreapta sunt bazati toti,pe curbe majoritatea se pierd,iar multora ture de 500-

600 km pe zi li se par SF-uri!

Pentru ture mai lungi,cu etape de minim 400 km si pe drumuri rapide este recomandabil un 400-500 cmc!Poti sta lejer in 130-140!Dar are dezavantajul greutatii pe drumurile de munte!

Un 200-300 este mai usor,mai manevrabil dar de regula mergi croaziera 100-110 cu ele!Pe munte sunt mai placute decat alea mari!

125 este minunat de oras si eventual naveta!Eu am facut muntele cu el pentru a vedea cat poate si mai ales daca este distractiv!Poate si este fun,dar in limitele si mintile lui!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domn profesor aveti tot ce-si poate dori un iubitor de 2 roti ! Burgman pt oras , Fazer pt touring si Kawa pt munti si campii ! nu vindeti nimic ! la multi ani pe 2 roti !

stima !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...