Sari la conținut

Tura Ungaria-Slovacia-Cehia-Austria


Beatrice
 Share

Postări Recomandate

Intr-o saptamana plec in concediu si ma gandeam la o tura Ungaria-Slovacia-Cehia-Austria ceva in genu' asta: harta .

 

Traseul ar fi:

1. Prima zi (marti sau miercuri): 505 km

Bucuresti - Buzau (de unde vom culege un prieten cu VN800 si sotia)

Buzau - Turda (pe Valea Siriului, Intorsura Buzaului) > cazare o noapte

 

2. A doua zi: 395 km

Turda - Kosice (Slovacia) > cazare o noapte

 

3. A treia zi: 395 km

Kosice - Olomouc (Cehia) > cazare o noapte

 

4. A patra zi: 245 km

Olomouc - Praga > cazare 2 nopti (ajungeam dupa-amiaza, 1 zi vizitam, apoi a treia zi plecam)

 

5. A sasea zi: 315 km

Praga - Viena (Austria) > cazare 2 nopti (ajungem dupa-amiaza, a doua zi mergem in parcul de distractii Prater, a treia zi plecam)

 

6. A opta zi: 260 km

Viena - Bratislava

Bratislava - Budapesta > cazare o noapte

 

7. A noua zi: 440 km

Budapesta - Turda > cazare o noapte

 

8. A zecea zi: 400 km

Turda - Bucuresti (pe Transalpina daca se deschide)

 

Totalul de km ar fi putin mai mult de 3000 km (plus ca ne mai invartim prin orase)...

Bugetul cam 600-700euro / motor, de dormit incercam ori prin Couchsurfing, ori prin hostel/pensiuni; mancarea, conserve, asezonate cu restaurante (si in functie de drumuri) :laugh:; evitam autostrazile si drumurile cu taxa.

 

Cam atat...

Daca ati trecut prin Slovacia, pe un traseu asemanator, astept pareri in privinta drumurilor. :cheers:

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intreb de trasee pe ceva slovac pe aici(cehia), de gasesc ceva cunoscator. numa sa nu uit.:grinbandit:

kosice ii, citez: " no no. full of gypsies"

Editat de Old
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa revina cu picioarele pe pamant, sa-si reaminteasca cum se circula in Romania.

 

 

Sa aveti plimbare placuta si ferita de intamplari nedorite. :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intreb de trasee pe ceva slovac pe aici(cehia), de gasesc ceva cunoscator. numa sa nu uit.:grinbandit:

kosice ii, citez: " no no. full of gypsies"

Si drumurile cum sunt? Din ce am vazut in poze pe Gugal Maps, drumurile sunt ok (nu ca cioparele sau naked-urile n-ar mai fi mers pe macadam laugh.gif ).

 

De ce lasati cei mai multi km(800) prin romania in ultimele 2 zile la intoarcere?

Pai nu tre' sa ne mai intoarcem si p-acasa? :P

 

Decit sa mergi pe varianta Kosice, mai bine vezi Budapesta, Bratislava si dupa aceea spre Praga.

Da, traseul asta il facusem si eu initial si coborare prin Graz, Pecs, Szeged, dar pentru ca mai vin si niste prieteni care vor prin Slovacia, traseul a ramas cumva pe la mijloc.

Sigur, inca nu-i batut in cuie de aceea mai cerem si alte pareri. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am trecut prin Slovacia de 2 ori, anul trecut si in 2010.

Acum doi ani am facut acelasi traseu cu al vostru prin Ungaria - Slovacia, pana la Poprad, iar de acolo am luat-o spre Nord, catre Zakopane - Cracovia.

Drumurile in Slovacia sunt foarte ok, au asfalt foarte bun - cam ca la noi pe drumurile nationale modernizate, doar ca parca sunt ceva mai late. Drumurile judetene sunt si ele ok, nu la fel de bune ca cele nationale, dar eu cel putin nu imi aduc aminte sa fi vazut gropi cum mai vezi la noi pe unele drumuri.

In ce priveste tiganii, intr-adevar am vazut in Slovacia cartiere tiganesti cam ca la noi, la marginea localitatilor, dar nu am avut nici cea mai mica problema cu ei.

 

Mi s-a parut ca se conduce mult mai civilizat ca la noi, nu am avut probleme cu soferi teribilisti sau care sa nu iti faca loc, cum se mai intampla in Ro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...