Sari la conținut

Kawasaki Z500 1980


kennyc2
 Share

Postări Recomandate

Salutare am un Kawasaki Z500 1980 , datorita varstei lui au inceput si problemele .

1: Robinetul de rezervor pe nici o pozitie nu inchide etans si nu stiu care e rezolvarea sa il fac sa inchida etans

2: Cand fac plinul circul o vreme , parchez , dupa cateva minute pe supraplinul de la carburatoare "pisa" benzina grupa mare

cand sunt aprox 5 litri in rezervor nu pisa nimic , am cutarat carburatoarele nu este jeg la jigloare .

Daca are cineva ceva idei ce sa mai verific etc

 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit ca robinetul nu are pozitie de inchidere , cum verific daca am vacum sau nu pentru robinet de la motor , cum verific daca functioneaza membrana ?

Membrana piesa nelivrabila :(

 

Treaba cu membrana de la robinet este solutie numai pentru prima problema sau si pentru cea de a doua ?

Editat de kennyc2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici gasesti kit reparatie robinet benzina (include membrana) - poti s-o comanzi prin kronaumoto Romania sau All-moto Romania! Codul de louis pt kit reparatie este 10007952 si costa 15 euro (am avut aceeasi problema la fostu meu Kawasaki; cea mai inteligenta investitie de 15 euro facuta vreodata)!

2. faza cu supraplinu, verifica si cuiul pontou - recomand sa vezi daca are uzuri mai pronuntate (valabil pt toate carburatoarele) - vezi si membranele de vacuum cu acele de dozaj; PRIMA OARA REZOLVA ROBINETUL! Bafta

gasesti tutorial cum sa-ti cureti carburatoarele - poate sti cum sa le cureti dar e bine sa aprofundezi si cum lucreaza altii!

Daca vi la Resita te pot ajuta sa ne uitam impreuna la carburatoare!

Editat de cs_05_hho
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de cod , il voi comanda in curand . Lasa-mi un nr si cand merg pe la Valiug te sun ;)

 

problemele sunt la jigloare , au uzura vizibila voi incerca sa caut altele noi sa le inlocuiesc , robinetul nu are pozitie de oprit de aceea din cauza jigloarelor se umple carburatorul cu benzina , si da afara pe supraplin momentan am rezolvat situatia , am schimbat robinetul cu altul care are membrana buna , nu stiu daca carburatoarele de pe gpz550 potrivesc pe z500 dar voi incerca un transplant sa vad daca merge treaba . multumesc pentru ajutor si asfalt uscat sa mai avem pana se mai poate ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...