Sari la conținut

Yamaha DT125 , indecis


Postări Recomandate

Salut . Fac la anul 16 ani, stau la cativa kilometri de liceu, si o sa-mi iau o motoreta :D .

 

Sunt fan offroad (am un kawasaki BF750), si nu prea stiu ce sa-mi iau.

 

Se merita sa-mi iau DTR(cu roti de teren), ca sa-l mai plimb si prin padure, noroaie biggrin.gif, sau sa raman la ATV pentru asta ... DTX-ul arata mult mai fain,totusi, nu are suspensile alea urate. (x-ul vine cu, cauciucuri pentru asfalt,deci mai mici, R-ul pentru offroad)

 

M-am gandit la urmatoarele

 

Yamaha DT125 (x sau r), (an 2004+) - am auzit ca e destul de "antiglont", foarte fiabila, consum ~4-6l/100km . (an 2004+)

Aprilia SX125 - arata foarte bine, are si mai multa putere, dar e mult mai scumpa ,si probabil consuma mai mult .

 

Cele sport nu prea ma atrag, mi se par mai comode enduro-urile (am unu de 50cc,dar nu merge :( ) .

 

 

Deasemenea, la ce kilometri ar trebui sa le cumpar ? M-am uitat pe mobile.de , dar toate se invarta la 10.000 si 30.000 km .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut . Fac la anul 16 ani, stau la cativa kilometri de liceu, si o sa-mi iau o motoreta :D .

 

Sunt fan offroad (am un kawasaki BF750), si nu prea stiu ce sa-mi iau.

 

Se merita sa-mi iau DTR(cu roti de teren), ca sa-l mai plimb si prin padure, noroaie biggrin.gif, sau sa raman la ATV pentru asta ... DTX-ul arata mult mai fain,totusi, nu are suspensile alea urate. (x-ul vine cu, cauciucuri pentru asfalt,deci mai mici, R-ul pentru offroad)

 

M-am gandit la urmatoarele

 

Yamaha DT125 (x sau r), (an 2004+) - am auzit ca e destul de "antiglont", foarte fiabila, consum ~4-6l/100km . (an 2004+)

Aprilia SX125 - arata foarte bine, are si mai multa putere, dar e mult mai scumpa ,si probabil consuma mai mult .

 

Cele sport nu prea ma atrag, mi se par mai comode enduro-urile (am unu de 50cc,dar nu merge :( ) .

 

 

Deasemenea, la ce kilometri ar trebui sa le cumpar ? M-am uitat pe mobile.de , dar toate se invarta la 10.000 si 30.000 km .

Am avut Dt 125 si nu iti recomand, vei avea numai probleme.Ia mai bine un Sx 125 deoarece este mai nou si nu va trebui sa carpesti la el toata ziua.

Mie mi s-a parut puturos, nu face fata prea bine daca vrei sa te dai pe teren.Al meu avea foaie mare si tot nu a reusit sa ma multumeasca .

 

Unele modele au si limitator in Cdi care taie curentul daca nu ii dai turatie mare, iar pe deal nu iti doresti sa patesti asta.

Editat de Impostorul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vrei neaparat 2t?

eu zic sa iti ei o honda xr 125.4t rezistenta un motor care a fost perfectionat dealungul timpului,se intretine usor.

sa iti ei cu cat mai putini km.sub 20000km

 

De acord.I-ati Honda xr125, e si buna la bani, consumul aproape ca nu e si mai e si fiabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Peste tot unde am citit, youtube, forumuri de prin toata europa, zicea lumea ca DT-ul e fiabil,chiar cel mai fiabil 125 enduro . Din ce an a fost DT-ul tau ? Poate nu ai avut noroc,adica, ti-am spus, toti ziceau ca DT-ul e "bulletproof" :-? .

 

M-am uitat peste xr125-uri, asta ar fi optiunea 2 . MZ SM iara arata bine . Nu stiu, ma tem sa nu aiba prea putina putere totusi ... M-am uitat la WR125 si am vazut ca merge destul de bine,cu toate ca e 4t.

 

Stie cineva un consum exact pentru aprilia SX 125 ,urban macar?

Editat de Aggro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Peste tot unde am citit, youtube, forumuri de prin toata europa, zicea lumea ca DT-ul e fiabil,chiar cel mai fiabil 125 enduro . Din ce an a fost DT-ul tau ? Poate nu ai avut noroc,adica, ti-am spus, toti ziceau ca DT-ul e "bulletproof" :-? .

 

M-am uitat peste xr125-uri, asta ar fi optiunea 2 . MZ SM iara arata bine . Nu stiu, ma tem sa nu aiba prea putina putere totusi ... M-am uitat la WR125 si am vazut ca merge destul de bine,cu toate ca e 4t.

 

Stie cineva un consum exact pentru aprilia SX 125 ,urban macar?

 

Posibil sa fie si ce zici tu, dar nu mi-as mai lua dt niciodata, ca la cati bani am bagat, mi s-a acrit.

Rx consuma putin mai mult decat dt, ca are un carburator mai maricel :grinbandit:

Editat de Impostorul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...