Sari la conținut

Yamaha DT 125


cristi27
 Share

Postări Recomandate

Va salut !

Vreau sa imi cumpar un enduro pentru plimbari mai soft, fiindca sunt incepator. Am gasit un Yamaha DT de 125 la 800 de euro din 2002 si vreau sa alfu niste pareri despre aceasta motocicleta.

Ce costuri am pentru intretinerea motocicletei, este fiablia, cam cat ma costa sa o trec pe numele meu ? La un motor de 600, m-a costat 750 de lei si nu cred ca am de gand sa o inmatriculez si asa vreau sa ma dau mai mult pe camp cu ea.

 

Puteti sa imi recomandati si alte enduro sau cross-uri pana in 1000 de euro !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta este geniala. Practic nu are moarte, motor in 2 timpi cu pompa de ulei, power valve ,6 trepte, racire apa, frane disc fata spate

Am avut una si acum este la un prieten. Merge fara nici un fel de probleme.

Eu la 1.65 inaltime stateam pe varfuri, acum depinde ce inaltime ai tu.

Costurile de intretinere sunt minime si consuma in jur de 3%.

In privinta actelor mai mult de 400 lei nu cred ca ar costa. Autentificarea in jur de 100 lei, contractul de vanzare-cumparare si fisa de inmatriculare le iei de pe net si le completezi tu - economisesti in jur de 30 lei, RCA-ul pe numele tau cred ca in jur de 150 lei max, taxa talon si inmatriculare pana in 100 lei amandoua iar daca pastrezi numarul de inmatriculare mai scoti si de acolo ceva. Iar restul nu te costa decat timp (viza fiscala)

 

Cauta modelul RE (DT125RE). Modelul asta are si demaror dar si kickstarter. Eu stiam ca acelasi motor se mai gaseste si pe Yamaha TDR 125, asta daca nu vrei sa te plimbi numai pe camp

Editat de PepsiMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Detin o yamaha dt 125 an 1999 , ce sa zic , motor puternic(pentru capacitatea sa) , indeajuns de fiabil si este destul de rezistent. Am avut si probleme normale pentru acest tip de motociclete.

 

 

Multumesc pentru raspuns !

 

 

Motocicleta este geniala. Practic nu are moarte, motor in 2 timpi cu pompa de ulei, power valve ,6 trepte, racire apa, frane disc fata spate

Am avut una si acum este la un prieten. Merge fara nici un fel de probleme.

Eu la 1.65 inaltime stateam pe varfuri, acum depinde ce inaltime ai tu.

Costurile de intretinere sunt minime si consuma in jur de 3%.

In privinta actelor mai mult de 400 lei nu cred ca ar costa. Autentificarea in jur de 100 lei, contractul de vanzare-cumparare si fisa de inmatriculare le iei de pe net si le completezi tu - economisesti in jur de 30 lei, RCA-ul pe numele tau cred ca in jur de 150 lei max, taxa talon si inmatriculare pana in 100 lei amandoua iar daca pastrezi numarul de inmatriculare mai scoti si de acolo ceva. Iar restul nu te costa decat timp (viza fiscala)

 

Cauta modelul RE (DT125RE). Modelul asta are si demaror dar si kickstarter. Eu stiam ca acelasi motor se mai gaseste si pe Yamaha TDR 125, asta daca nu vrei sa te plimbi numai pe camp

 

Multumesc pentru raspuns ! Am 1.83, e suficent de mare. Nu stiu exact ce model este, dar merg sa vad unul saptamana viitoare.

Editat de cristi27
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 7 months later...

Salut am un yamaha DT 125R 1998 serie cadru 3py.......din pacate nu este gasit in lista la magazinele de specialitate ca sa-mi cumpar ceva piese. Stie cineva cu ce este modelul echivalent in Europa ? Yamaha 4GL 1998 seamana foarte mult dar nu sunt sigur. Sigur e model American ! Poate mai are cineva si stie ! Multumesc.

 

3py.....

 

Nimeni nu stie ?

post-58926-0-65937500-1374312906_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piesele le poti cumpara dupa anul de fabricatie , nu trebuie ineaparat seria , eu am avut un DT 125 cu cadru de 50 si nu am avut nicio problema in a gasi piesele. Si ca sa te conving nici acum nu stiu din ce an era motorul, am luat pentru 1999 cum era cadrul .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Multumesc frumos ! Pana la urma s-a rezolvat problema cu tipul motocicletei Yamaha DT 125R 4BL 3RMB 1998 este modelul pentru Europa iar modelul Yamaha DT 125R 3PY 1998 este modelul pentru America. Deci se pot comanda linistit piese pentru acest model. Exista un site www.wemoto.ro unde se gasesc foarte multe piese pentru motocicleta aceasta, poate gasesti acolo !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...