Sari la conținut

Segment ungere TRX400


Darius
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua, am urmatoarea intrebare pentru acei dintre dvs care sunteti mai experimentati dpdv mecanic.

 

La un quad Honda TRX400ex, am cumparat piston nou, alezat cilindru la prima cota, si cand sa monteze pistonul in cilindru, nu stiu exact ce s-a intamplat, dar una din cele 3 bucati din care e alcatuit segmenul de ungere s-a indoit. Ma intereseaza de la ce s-ar potrivi, ca nu vreau sa cumpar set complet de segmenti doar pentru ala... Ma gandesc ca poate mai stiti si dvs pe cineva care sa fi schimbat segmentii si sa aiba cel de ungere ok, disponibil la vanzare. Pistonul actual are diametru de 84 mm

Va multumesc.

 

p.s: Sunt din Timisoara,

 

E extrem de subtire...

 

 

securedownloadli.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Editat de Darius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine iti mai cumperi un set nou de segmenti....si inainte de montarea segmentilor pe piston ,verifica fiecare segment pe cilindru ,fanta o masori cu lera ar trebui sa fie 0.2-03mm gasesti in cartea tehnica datele......daca tot vrei sa faci o treaba buna .....banuiesc ca pistonul nou e de reparatia 1....nu incerca sa folosesti segmenti uzati..... sa ai spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt mecanic auto,acel segment nu e strâmb,e unul din cei doi segmenţi de ungere care se montează cu un decalaj de 180 grade între ei.

Eu zic să ceri sfatul unui mecanic la montarea pistonului pentru că acolo va trebui folosit un colier pe care bănuiesc că nu-l ai.Fără colier e posibil să nu montezi corec segmenţii.Apeleată la cineva autorizat că e păcat de piesele noi pe care le foloseşti.Spor la treabă.

 

Imi cer scuze pentru ce a iesit dar aici nu poti scrie cu diacritice

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsuri, din pacate in fotografie nu se vede, dar e stramb segmentul, a fost agatat in momentul in care s-a incercat introducerea pistonului in cilindru. Rezolvarea a fost sa comand alt set de segmenti.

 

Va multumesc inca o data pentru interesul de a ma ajuta.

O seara placuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...