Sari la conținut

Cascada Hotnitsa BG


Doctor X
 Share

Postări Recomandate

Pentru ca nu mai ne vizitaseram de ceva vreme vecinii de la sud de Dunare, am zis s-o facem sambata care tocmai a trecut, cu un ochi pe prognoza meteo si cu celelalt spre Dobrogea, solutia de rezerva.

Si cum cascada Hotnitsa era pe lista de obiective lesne de vizitat chiar si intr-o zi scurta de toamna tarzie ne-am luat picioarele (pardon, rotile!) la spinare si pe la pranz ne luam dejunul in benzinaria dinaintea vamii Giurgiu. Deh, tinem si la somnul de frumusete si am zis ca scapam si de racoarea diminetii.

Drumul pana la Samovodene, ultimul sat inainte de Veliko Tarnovo, il stie tot motoristul ruman care a fost macar o data la Tempo Pizza sau Tsarevets, asa ca nu insist cu descrierea. Ne-a cam ravasit vantul, dar coafura a rezistat.

Odata ajunsi in Samovodene, am belit ochii dupa indicatoare. Cel bun e cel spre Resen ( a se citi "Peceh" de catre cei care nu-s familiarizati cu alfabetul chirilic), care te indruma sa faci dreapta pe drumul judetean 504. Facem, deci, dreapta, iesim din sat si la prima rascruce facem stanga. Dupa vreo doi kilometri intram in satul Hotnitsa, iar ajunsi in centru suntem calauziti spre cascada de indicatorul acesta (multumiri http://amfostacolo.ro):

 

16565_34665_6.jpg

 

 

Dupa ce iesim din Hotnitsa, mai mergem cam un kilometru si drumul se bifurca. La stanga drumul urca pana deasupra canionului, punct de belvedere unde ne potolim si dependenta de nicotina, si cea de frumos:

 

Panorama%25202%2520Hotnitsa%2520Canion.JPG

 

IMGP1585_PS.jpg

 

 

Totusi nu zabovim prea mult pentru ca ziua-i scurta si vantul prea taios. Ne intoarcem la rascruce si coboram pe cealalta bifurcatie spre cascada.

Ajungem in parcarea strajuita de o cladire abandonata si lasam mobrele la pascut. Apoi ne avantam pe "eco-poteca", o succesiune de carari sapate in stanca, scari si podete din lemn, care parcurge canionul. Vegetatia e aproape luxurianta, cu liane catarate pe trunchiuri rasucite, ce marginesc paraul creator de cascade si laculete.

 

IMGP1696_PS.jpg

 

IMGP1599_PS.jpg IMGP1601_PS.jpg

 

IMGP1607_PS.jpg IMGP1661_PS.jpg

 

IMGP1658_PS.jpg

 

IMGP1667_PS.jpg

 

IMGP1646_PS.jpg

 

IMGP1666_PS.jpg IMGP1660_PS.jpg

 

 

Cu echipamentul pe noi si cu rucsaci in spate, ne-am chinuit o tzara in locurile cu trepte lipsa si in culoarele inguste, dar am apucat sa parcurgem cam o jumatate din poteca, pana cand, transpirati, am decis sa ne intoarcem, mai ales ca norii se cam adunau si seara se apropia amenintator.

 

Am promis insa ca vom reveni la vara. Adica nu prea tarziu, pentru ca la Hotnitsa era deja primavara. :)

 

IMGP1621_PS.jpg

 

 

Mai gasiti cateva poze aici, iar traseul a fost acesta.

Am numarat exact 175 de km de la ultimul Petrom de pe Soseaua Giurgiului pana in parcarea de la cascada.

 

Sa aveti o toamna cat mai lunga! Ceea ce ne dorim si noi. :)

 

PS: Drumul e asfaltat in totalitate. In afara de ceva sleauri si galme facute de TIR-uri la intrarea in Hotnitsa nu-s probleme pentru niciun tip de mobra.

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost o zi de toamna tare misto, sambata asta. E bine ca v-ati bucurat de ea.

 

Multam, Florin! Vad ca si voi ati profitat de vremea buna.

Daca vreti sa va balaciti in Marea Neagra si pe la turci (la anul, binenteles), va vand un traseu de weekend. Eh, hai ca vi-l dau gratis: http://goo.gl/maps/YAvdt

500 de km pana la terasa de langa plaja, cu Efes rece. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...