Sari la conținut

Vreau Motor


Postări Recomandate

Ati uitat o chestie...uzura. in Enduro,vorba aia nu mergi la o plimbare,la un gratar si o bere,parerea mea. Cu cat motorul e mai mic cu atat turatia si uzurile sunt mai mari.Si diferentele de greutate se echilibreaza prin puterea motorului.Nu trage un 350 cum trage un 600. si la teren te scapi de toate accesoriile inutile si mai scapi de greutate.Dupa un timp vine vremea cand spui "350 e cam mic pt mine" 600?NEVER

GRESESTI ..........sanse mai mari sint ca sa zici"600 e prea grea pentru mine,vreau 350" :ph34r: :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GRESESTI ..........sanse mai mari sint ca sa zici"600 e prea grea pentru mine,vreau 350" :ph34r:  :(

Eu imi iau motorul(127Kg) ori de cate ori am ocazia,ma dau pana ma zapacesc si nu ma plang de greutate.Bine depinde si de pilot cat de mare este.Ok spune-mi tu cand e mai rau-cand te dor toate ca e prea greu motorul sau cand toti te asteapta ca tu nu poti iesi dintr-un sant sau nu poti urca o panta ca de'...nu mai trage motorul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand toti te asteapta ca tu nu poti iesi dintr-un sant sau nu poti urca o panta ca de'...nu mai trage motorul

 

Ionutz, eu cred ca deja la 350 are putere suficienta sa te scoata de oriunde. Gume sa fie... Daca e 400-450 cu atat mai bine. Bineinteles cu conditia sa fie in buna forma, nu vreo vechitura care nu mai da nici jumatate din puterea originala.

 

Cred ca tot ce e peste 350 nu foloseste neaparat ca putere in enduro, ci mai degraba ca rezistenta, durabilitate la andurantza, rally-raid, etc. Pentru asta s-au facut motoarele de 600.

 

PS. Mai depinde si de cate kile ai. Sigur ca e o diferenta intre unul de 70 si altul de 120. Dar chiar si asa, cred ca 450-ul il scoate si pe unul de 120 din orice sant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca deja la 350 are putere suficienta sa te scoata de oriunde. Gume sa fie...

Intradevar ai dreptate aici.Nu stiu eu asa m-am invatat.Am inceput direct cu 600,pan atunci nu m-am mai dat niciodata pe motor, mi se parea un taur comunal,dar m-am obisnuit cu el. Poate de aia cand m-am dus cu un 350 mi s-a parut putoarea pe pamant...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alternativa foarte buna este Honda XR 600. La pret nu este exagerat de scumpa, motorul este suficient da tare. E un compromis bun. Si fiind construite din 87, le gasesti la un pret acceptabil.

 

Referitor la ruptul gatului... Un vecin, motociclist convins a luat-o-n freza pe scari... si si-a rupt mana.

 

Luci - Colibita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...