Sari la conținut

lowrider help needed


u4iteli
 Share

Postări Recomandate

Stimati Colegi,

 

pentru inceput, cum se spune : "un nou an, un nou proiect "

 

am in cap un proiect pentru un lowrider, care vreau sa-l realizez pe baza motorului de dnepr pe care-l am.

pentru a nu ma complica prea mult cu fabricarea unui nou cadru, de la "0" (caci am deja o experienta nereusita), am hotarit sa modific un cadru de ural sau dnepr care la noi mai toata lumea le cam arunca la fier vechi.

 

deci problema la care am ajuns:

 

in conditiile unui cadru, furca si roata fata 19'' standard ural sau dnepr, vreau sa-l cobor pina la un ecartament la sol de 100mm.

ca solutie, desigur modificarea unghiului de inclinare a coloanei de directie.

 

intrebare: care ar trebui sa fie unghiul, pentru a avea o furca functionabila? dupa toate calculele mele cu referire la rake, trail etc. imi iese cam la 48 grade.

nu este oare prea mare? nu sunt prea sigur de corectitudinea si exactitatea masurarilor si calculelor pe care le-am facut (incertitudinea e prea mare :-)

 

PS. daca nu gresesc acelasi lucru a facut si basty la dnepr-ele lui. poate ar fi el atiti de amabil sa-mi dea un sfat.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei doar pentru coborat taie din arcuri si din tije.

 

 

http://www.custom-choppers-guide.com/rake-and-trail.html

 

Ai aici calculator dar e pe sistem imperial:

http://www.scootersperformance.com/tools/rake_trail.html

http://www.rbracing-rsr.com/rakeandtrail.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i-am scris lui Basty, din pacate fara raspuns :-(

 

poate ma ajuta altcineva?



i-am scris lui Basty, din pacate fara raspuns :-(

 

poate ma ajuta altcineva?



i-am scris lui Basty, din pacate fara raspuns :-(

 

poate ma ajuta altcineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimati Colegi,

 

pentru inceput, cum se spune : "un nou an, un nou proiect "

 

am in cap un proiect pentru un lowrider, care vreau sa-l realizez pe baza motorului de dnepr pe care-l am.

pentru a nu ma complica prea mult cu fabricarea unui nou cadru, de la "0" (caci am deja o experienta nereusita), am hotarit sa modific un cadru de ural sau dnepr care la noi mai toata lumea le cam arunca la fier vechi.

 

deci problema la care am ajuns:

 

in conditiile unui cadru, furca si roata fata 19'' standard ural sau dnepr, vreau sa-l cobor pina la un ecartament la sol de 100mm.

ca solutie, desigur modificarea unghiului de inclinare a coloanei de directie.

 

intrebare: care ar trebui sa fie unghiul, pentru a avea o furca functionabila? dupa toate calculele mele cu referire la rake, trail etc. imi iese cam la 48 grade.

nu este oare prea mare? nu sunt prea sigur de corectitudinea si exactitatea masurarilor si calculelor pe care le-am facut (incertitudinea e prea mare :-)

 

PS. daca nu gresesc acelasi lucru a facut si basty la dnepr-ele lui. poate ar fi el atiti de amabil sa-mi dea un sfat.

48 de grade e mult, avind in vedere ca vrei sa ciuparesti un cadru de Mt11, ural sau de care o fi,astea au 35 grade inclinatia gatului plus ca nu-s grozav construite geometric vorbind....iese ce iese.

sunt multe de vorbit de facut, trail-ul trebuie jonglat la limata a + respectiv - 10 max 15 cm, fata de axa roti,cei mai mult peste aceasta valoare.....vei constata mata,daca iti place sa te sacrifici.

putem discuta in privat mai multe daca doresti(din motive personale) blaj.marius@gmail.com

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...