Sari la conținut

Intrebare Lc4 Adventure 2006


Postări Recomandate

Salut !

Am slabit pretensionarea arcului de la amortizorul spate ca sa dau mai jos inaltimea seii.

Toate bune si frumoase, am reusit, iar acum ajung cu toata talpa pe pamint :drink:

Dupa ce am strins toate surubelele am vazut ca amortizorul are un joc circular (de rotatie) din prinderi (jos-sus).

E normal sa fie asa? Recunosc ca nu amverificat inainte de a slabi arcul daca are acest joc sau nu. :friends:

Va rog mult pe cei care aveti moto ca al meu sa-mi spuneti daca si la voi e la fel.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am cumparat LC4 am facut exact acelasi lucru(si eu sunt scurt, in picioare!). Am slabit acele ,,coliere cu filet" din partea superioara a arcului (cele doua pe post de ,,piulita si contrapiulita''). Cea de sus sa desfacut relativ usor, dar am ,,transpirat" cu cea de-a doua. Chiar daca am avut o cheie speciala nu am putut sa o folosesc din lipsa de spatiu. O atasam pe ,,piulita" dar nu aveam spatiu sa o rotesc. Asa ca am luat-o ,,romaneste" cu o surubelnita boanta si un ciocan si am ciocanit-o pentru a o slabii. Dupa 3-4 rotatii am reusit, invartind de arc cu mana, sa slabesc cat am dorit si cea de-a doua piulita. La mine acea ,,piulita" se invartea impreuna cu arcul, dar partea superioara a telescopului a ramas fixa, pe ea aflandu-se filetul acestor piulite.

Concluzia este ca la mine nu se roteste ... ma duceam sa ma uit, acum, dar motocicleta se afla in sufragerie la soacra-mea, la vreo 6km de Alexandria, dar maine ajung pe acolo si verific.

 

Eu am LC4 Enduro (fabr. 2004), dar banuiesc ca telescopul este asemanator cu cel de la motorul tau.

 

Bafta ! :friends:

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

Am slabit pretensionarea arcului de la amortizorul spate ca sa dau mai jos inaltimea seii.

Toate bune si frumoase, am reusit, iar acum ajung cu toata talpa pe pamint :blink:

Dupa ce am strins toate surubelele am vazut ca amortizorul are un joc circular (de rotatie) din prinderi (jos-sus).

E normal sa fie asa? Recunosc ca nu amverificat inainte de a slabi arcul daca are acest joc sau nu. :friends:

Va rog mult pe cei care aveti moto ca al meu sa-mi spuneti daca si la voi e la fel.

Multumesc.

Si eu l-am lasat mai moale....dar nu intratat incat sa se roteasca arcul.....mai strange-l

 

 

Concluzia este ca la mine nu se roteste ... ma duceam sa ma uit, acum, dar motocicleta se afla in sufragerie la soacra-mea, la vreo 6km de Alexandria, dar maine ajung pe acolo si verific.

 

Eu am LC4 Enduro (fabr. 2004), dar banuiesc ca telescopul este asemanator cu cel de la motorul tau.

 

Bafta ! :cheers:

Ba da ce soacra ai.....Sa-ti traiasca !!!!!!! :drink:

post-2175-1163355598_thumb.jpg

Editat de univet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu l-am lasat mai moale....dar vnu intratat incat sa se roteasca arcul.....mai strange-l

Ba da ce soacra ai.....Sa-ti traiasca !!!!!!! :friends:

 

A nu se intelege ca merg cu arcul trancanind !

 

Am vrut sa spun ca arcul+piulita se invarteau impreuna dar pertea cu telescopu, nu.

Eu am desfiletat cam 1,5-2cm. Nici acum nu ajung prea bine cu picioarele la sol, dar nu-i bai ca m-am obisnuit si ma gandesc sa-l ridic la fel cum a fost.

 

Noroc! :drink:

 

P.S. Maine bag poze cu motoarele in sufragerie la soacra-mea. Oricum, am cotizat la porcu' de Craciun. Nu avea ce sa zica!

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Eu le-am dus ambele piulite pina sus (au mai ramas vreo 3 spire).

Si la mine se invirtea cu arc cu tot cind am desfiletat, dar eu vb ca la mine se roteste amortizorul cu totul(cu tot cu rezervorul de gaz) cam 1,5 cm, desi am strins la maxim suruburile de sus si de jos in care sta prins.

Eu am incercat mai intii sa-l scot de pe moto si sa fac treaba asta ca la carte

dar n-am reusit de nici un fel sa-l extrag de la locul lui, asa ca l-am strins inapoi.

Ma gindesc ca s-ar putea ca surubul de jos si cel de sus sa aiba lungimi diferite la filet, eu sa le fi pus invers

si de aia sa nu-l pot stringe suficient.

Daca la voi nu se roteste deloc amortizorul cu totul, inseamna ca la mine e o problema si trebuie rezolvata.

:friends:

post-8344-1163402076_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Eu le-am dus ambele piulite pina sus (au mai ramas vreo 3 spire).

Si la mine se invirtea cu arc cu tot cind am desfiletat, dar eu vb ca la mine se roteste amortizorul cu totul(cu tot cu rezervorul de gaz) cam 1,5 cm, desi am strins la maxim suruburile de sus si de jos in care sta prins.

Eu am incercat mai intii sa-l scot de pe moto si sa fac treaba asta ca la carte

dar n-am reusit de nici un fel sa-l extrag de la locul lui, asa ca l-am strins inapoi.

Ma gindesc ca s-ar putea ca surubul de jos si cel de sus sa aiba lungimi diferite la filet, eu sa le fi pus invers

si de aia sa nu-l pot stringe suficient.

Daca la voi nu se roteste deloc amortizorul cu totul, inseamna ca la mine e o problema si trebuie rezolvata.

:friends:

 

Iti scriu astazi, in jur de ora 14.00. Ma duc la soacra-mea sa verific.

 

:drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DECI, ... telescopul tau nu trebuie sa se roteasca, cel putin al meu nu se roteste. Partea cu filetul este prins de o piesa din ,,aluminiu" turnat, care este prins de cadru.

Banuiesc ca telescopul se prinde de acea piesa prin infiletare. Cred ca poti sa o rezolvi demontand telescopul de pe motor si sa i-l strangi undeva. De ex. prinzi in menghina partea de aluminiu si infiletezi puternic pana se strange. Atentie! Sa tii partea cu filetul cu mainile si nu cu vreo cheie. Sa nu i-l deformezi. Daca iti aluneca mainile foloseste o bucata de piele.

 

Uite si niste poze cu telescopul meu, in primul rand de poze.

 

Uite si ,,bebelusul" meu ! Isi face somnul de frumusete, in al doilea rand de poze.

 

Si motocicleta ,,de serviciu". Pe ea a cazut ,,magareata" in iarna asta, al treilea rand de poze.

 

Bafta si noroc ! :friends:

post-10224-1163416521_thumb.jpg

post-10224-1163416563_thumb.jpg

post-10224-1163416600_thumb.jpg

post-10224-1163416637_thumb.jpg

post-10224-1163416792_thumb.jpg

post-10224-1163416887_thumb.jpg

post-10224-1163416979_thumb.jpg

post-10224-1163417016_thumb.jpg

post-10224-1163417110_thumb.jpg

post-10224-1163417162_thumb.jpg

post-10224-1163417197_thumb.jpg

post-10224-1163417230_thumb.jpg

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tare mult de lamuriri .

E clar ca n-am prins ceva bine acolo...

Frumoasa camera ai tu acolo si bine mobilata.....:cheers:

Sa-ti traiasca animalutzele si numai de bine !

 

Spatiul dispune si de o soba de teracota. Daca ma supar ... fac si focu' ! :friends:

 

Bafta! :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tare mult de lamuriri .

E clar ca n-am prins ceva bine acolo...

Frumoasa camera ai tu acolo si bine mobilata.....:lol:

Sa-ti traiasca animalutzele si numai de bine !

Ba stai linistit.Toate enduroaiele cu un amortizor pe spate au bucsi sferice ceea ce permite amortizorului sa se miste stg-dr cateva grade. Nu trebuie sa ai joc sus-jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba stai linistit.Toate enduroaiele cu un amortizor pe spate au bucsi sferice ceea ce permite amortizorului sa se miste stg-dr cateva grade. Nu trebuie sa ai joc sus-jos.

 

Cate grade ? Al meu, sa fie al dreaqu, daca se misca vr'-un grad si am tras de el, nu gluma.

 

Bafta ! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

Am slabit pretensionarea arcului de la amortizorul spate ca sa dau mai jos inaltimea seii.

Toate bune si frumoase, am reusit, iar acum ajung cu toata talpa pe pamint ;)

Dupa ce am strins toate surubelele am vazut ca amortizorul are un joc circular (de rotatie) din prinderi (jos-sus).

E normal sa fie asa? Recunosc ca nu amverificat inainte de a slabi arcul daca are acest joc sau nu. :lol:

Va rog mult pe cei care aveti moto ca al meu sa-mi spuneti daca si la voi e la fel.

Multumesc.

 

LC4 Enduro 2005

Amortizorul are joc stanga-dreapta cateva grade. Nu s-a umbla la el sau la prindere vreodata.

Stai linistit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am scos si l-am pus inapoi de vreo 3 ori si tot se misca.

Nu are cum sa nu se miste daca e prins in 2 bucse.

Acuma ca mi-ati zis ca se misca si la voi, m-am linistit.... ;)

In plan vertical e f tzapan, deci asta inseamna ca e ok.

Aveam un stres ca am stricat ceva la "obiect".

 

Multzam fain ! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu la al meu l-am acut slabit, dupa care l-am intarit la loc, si tot nu joaca.

si eu am avut aceeasi problema cu accesul lapiulite, asa ca i-am rugat pe baietii de la SM sa nu dea cu ciocanu.... si au dat jos bascula ca sa scoata de tot amortizoru. cu ocazia asta a suferit o curatare si o reglare mult mai buna.

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...