Sari la conținut

joc supape motor yamaha xj600


justme2009
 Share

Postări Recomandate

le rectific pe partea care este inscrisa dimensiunea ,deci partea care sta in capul tijei supapei nu?



am gasit pastile pe acest sitehttp://magazinpiesemoto.ro/index.php/pastila-supapa-diametru-9-5-mm.html

se pare ca au preturile ok.Ramine sa vb cu ei>

Editat de justme2009
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca rectifici 'pastilele', sa le montezi cu 'partea' rectificata spre 'coada' supapei....

Nu mai vorbiti in necunostinta de cauza:

1 - La diversion pastila e montanta pe paharul supapei nu intre pahar si supapa cum e la restul motoarelor, astfel incar cama calca direct pe pastila, care impinge paharul, care impinge supapa;

2 - Oricum ar pune-o nu conteaza, masina de rectificat lasa o suprafata neteda dupa prelicrare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ThunderByte- de curand am facut jocul la supape la un FZ600 care are acelasi sistem.....daca o pune cu suprafata rectificata spre cama, camele se vor uza foarte rapid...nu lasa suprafata lucioasa perfect masina de rectificat, te asigur! succes-uri!

Editat de s@rpe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ThunderByte- de curand am facut jocul la supape la un FZ600 care are acelasi sistem.....daca o pune cu suprafata rectificata spre cama, camele se vor uza foarte rapid...nu lasa suprafata lucioasa perfect masina de rectificat, te asigur! succes-uri!

Poate nu lasa o suprafata oglinda, dar nici pila nu face din pastila aia ... in fine, posibil, nu am stat sa fac experimente pe motoare cu pastile rectificate.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masina de rectificat lasa pe suprafata 'pastilei' o rugozitate comparabila cu a glaspapirului de 600...ceva de genul....in plus pastilele au duritatea destul de mare....se poate aduce la 'starea' initiala cu glaspapir de 2000 si apoi cu pasla si pasta abraziva...dureaza ceva timp in schimb! de ex la BMW-uri (seria K) unde nu exista pastile si practic se schimba 'paharele' cu totul (sunt f scumpe, 100ron buc), acestea se pot rectifica si mai apoi polisa....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...