Sari la conținut

inscriere scuter la primarie


bogdan1009
 Share

Postări Recomandate

Salut

Am o intrebare poate s-a mai discutat dar nu am gasit pe forum.

Care este procedura de inscriere la primarie a unui scuter care este deja inmatriculat cu carte, talon, asigurare, numere normale.

Scuterul nu a mai fost folosit de 6 ani si intre timp s-a schimbat legislatia si trebuie inscris la sector. As vrea sa-l vand dar nu stiu care este procedura de inscriere.

Aveti idee ce acte trebuie, cat costa si unde trebuie mers.

Multumesc anticipat pt raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de cati cmc este ? oricum trebuie carte (o faci la RAR ) chiar daca este de 50 cc ! apoi la primarie - politie ! mai bine mergi cu actele la un birou de inmatriculari si pt 20-30 ron iti fac ei tot ce trebuie si te si indruma !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de cati cmc este ? oricum trebuie carte (o faci la RAR ) chiar daca este de 50 cc ! apoi la primarie - politie ! mai bine mergi cu actele la un birou de inmatriculari si pt 20-30 ron iti fac ei tot ce trebuie si te si indruma !

de 49cc

te referi la cartea normala de inmatriculare pe care o are orice autovehicul, sau trebuie ceva special pentru mopede de la rar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt aceleasi acte ca pentru o motocicleta sau o masina (Factura/Contract V-C, Carte de Identitate, Fisa de inmatriculare de la Fisc). Te costa cam 100 lei (numar, impozit, taxe) plus asigurarea RCA pe minim 6 luni (100-120 lei) dupa ce ai trecut pe la RAR (autenticitate, omlologare, ITP, CIV, folie).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă aş fi ştiut că am nevoie de aceleaşi acte pentru a-mi înregistra scuterul ca şi la înmatriculare, îl înmatriculam direct. Asta se întâmpla în 2010.

Acum, la început de an, mi-au cerut să-l înregistrez şi la Direcţia Fiscală, doar doar or mai scoate 8-10 lei şi de pe urma lui, pe an.

Măgării.

 

Recomand : înmatricularea scuterelor direct la Poliţie ( deci numere albe ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...