Sari la conținut

Vand Motoreta Carpati, An Fabr. 1964


1966carpati
 Share

Postări Recomandate

Aaaaaaa, pai normal, carpatiul are capacitatea 7O cc parca, nu mai retin exact , dar are capacitatea cilindrica mai mare decat mobra.

 

Poti face altceva , daca ai un piston vechi de carpati, sau poti imprumuta unul de la altcineva, si te duci la un magazin cu piese de motoscutere , si ceri un piston cat mai apropiat de acela de carpati. Trebuie sa fie identic la lungine,la gaura boltului , adica sa fie ambele pe bolt de 12 , parca atat este boltul de la carpati si cand pe lui unul langa celalalt sa corespunda gaurile de la bolt , sa fie una in drept cu cealalta si lungimile pistonului sa fie identice.

Tind sa cred ca tot de la Honda vei gasi un piston compatibil.

 

Nu trebuie neaparat sa fie diametrul la fel, dar nici prea mult sa nu difere, pentru ca poti face alezaj la cilindrul de carpati , daca pistonul gasit este mai mare. sa nu fie mai mic, ca atunci nu e bine !

 

Are 68 cmc carpatiul capacitate :laugh:

Cat despre compatibilitati, stiu cum e faza....o sa ma duc cu piesele cand le aduc de la tara!

 

Merci oricum de indicatii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nebunule.Iar te dai mare.

Nu ma dau bre mare, ci incerc sa fac motoru, ca apoi sa am cu ce ma da mare :laugh:

 

Poze, cum am promis, cu motoru inainte sa ma apuc de el, si cu piesele dupa vopsire(vopsirea s-a facut in camp electrostatic in negru mat si bej saharian)

post-12624-1288211137_thumb.jpg

post-12624-1288211352_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • 10 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...