Sari la conținut

dispozitiv montare rulmenti dimensiuni mici si mijlocii?


K@rbon
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Cine ma poate ajuta si pe mine .... caut un dispozitiv cu care sa pot monta niste rulmenti pe care i-am scos cu ajutorul unei prese de scos rulmentii, din cate am inteles ar exista niste tuburi speciale, dar in acelasi timp am auzit ca exista si un dispozitiv special care nu ar mai necesita montarea rulmentilor prin bataie, tin sa precizez faptul ca rulmentii respectiv vor fi montanti pe un rotor.

Cine poate sa ma ajute va astept cu sugestii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Montajul rulmentilor se face pe alezaj sau pe ax?

Pt alezaj: o teava cu perete gros (peste 2 mm) cu diametrul exterior cu doua zecimi sub cota nominala (ext rulment). Se bate.

Pt ax: o teava cu perete gros (2mm +) si interiorul mai mare cu doua zecimi decat cota axului. Se bate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

montajul se face pe ax, si am batut rulmentul cu o teava, dar acea teava nefiind dintr-un material mai rezistent s-a tesit la capat, si de asta m-ar interesa daca exista un astfeld e dispozitiv , mai degraba prin presare decat prin batai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Elimina cu o pila rotunda bavura de la interiorul tevii cu care ai batut si du pana la capat operatiunea. Nu e nimic in neregula sa bati. Si, ca informatie generala, e recomandat ca materialul sculelor cu care montezi rulmentii prin lovire sa se deformeze.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in regula, mersi de info, ideea era sa gasesc si alta solutie inafara de cea prin bataie, adica daca ar exista un dispozitiv care sa preseze rulmentul la loc pe ax fara sa il bat eu cu teava, adica daca tot exista presa de desfacut rulmenti , ar trebui sa existe si un alt dispozitiv tot prin presare care sa monteze la loc rulmentul pe ax

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...