Sari la conținut

Centrare roata spate


Postări Recomandate

Salutare tuturor.

 

Am cautat pe forum un post in care sa se explice cu se poate centra roata spate dar nu am gasit.

Ma poate ajuta cineva si pe mine? Motocicleta este un suzuki bandit 600 din `97.

 

Daca exista vreun post pe tema asta va rog sa imi dati de stire.

 

Eu m-am gandit ca as putea centra roata astfel: Am masurat distanta dintre mijlocul axului spate si mijlocul axului de la bascula ( cat e intr-o parte asa sa fie si in partea cealalta) . Am gresit undeva sau nu asa se face? Cat poate sa fie toleranta intre valori ?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai gresit cu nimic ... este foarte bine cum ai masurat, daca ai scos si capacelele de la axul basculei si ai facut masuratoarea din centrele axelor .. In ceea ce priveste toleranta, nu stiu matematic, dar cred ca pana in 2-3 mm ...

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MoederNuker

nu ai gresit cu nimic ... este foarte bine cum ai masurat, daca ai scos si capacelele de la axul basculei si ai facut masuratoarea din centrele axelor .. In ceea ce priveste toleranta, nu stiu matematic, dar cred ca pana in 2-3 mm ...

in nici un caz 2-3mm

 

in primul rand nu centrezi roata, ALINIEZI rotile dintate, e o diferenta, daca motocicleta a fost lovita si cadrul sau bascula sunt deformate roata fata nu se va alinia cu cea spate orice ai face.. trebuie indreptat cadrul/bascula

 

ca sa aliniezi rotile dintate iti trebuie un subler sau chiar o rigla, masori unde e desenat cu rosu in poza(in ambele parti)

post-74625-0-45866200-1366400424_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in nici un caz 2-3mm

 

in primul rand nu centrezi roata, ALINIEZI rotile dintate, e o diferenta, daca motocicleta a fost lovita si cadrul sau bascula sunt deformate roata fata nu se va alinia cu cea spate orice ai face.. trebuie indreptat cadrul/bascula

 

ca sa aliniezi rotile dintate iti trebuie un subler sau chiar o rigla, masori unde e desenat cu rosu in poza(in ambele parti)

 

Nu se discuta despre aliniamentul roata fata vs roata spate si nici despre o motocicleta lovita si indreptatea la ciocan (parerea mea). Si cine merge cu o motocicleta cu cadrul cash sa lase 2 urme de roti pe asfalt ?

2 la mana ... daca are modelul vechi de reglaj cu capace in capatul basculei si un capac e stramb ... aaaaaa ??? :))

3 la mana ... daca motorul e Wankel ? :oilleak:

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MoederNuker

Nu se discuta despre aliniamentul roata fata vs roata spate si nici despre o motocicleta lovita si indreptatea la ciocan (parerea mea). Si cine merge cu o motocicleta cu cadrul cash sa lase 2 urme de roti pe asfalt ?

2 la mana ... daca are modelul vechi de reglaj cu capace in capatul basculei si un capac e stramb ... aaaaaa ??? :))

3 la mana ... daca motorul e Wankel ?

 

am mers eu cativa ani :)

 

4 la mana masoara din buza basculei pana in ax.. sau alt punct de reper.. nu pana unde se prinde bascula de cadru ..

5 daca bascula e asimetrica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alt kit de lantz obligatoriu in cazul in care jocul lantului pe pinionul rotii>> de 3-4mm.Obada rotii perfect centrate sa fie egal departata de bratele basculei este o alta metoda ce da mai multa acuratete pozitionarii rotii(mai dificila dar mai precisa) Oricum cu un prieten in urmarire se poate vedea daca moto merge pe 2 urme(.Putin probabil ca moto sa aiba strambaturi. E tanc) Subler + cheie dinamometrica obligatorie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...