Sari la conținut

Probleme ambreaj


fumarel
 Share

Postări Recomandate

Este racit cu apa.. acum asta fac .. schimb uleiul .. va tin la curent daca am rezolvat problema ( nu cred dar .. ) incercam pe etape :)

 

Salutare, se pare ca merge mult mai bine.. intra in N acum si in trafic .. trebuie dat scurt si se duce in N ... o invat eu .. evrntual ma mai joc un pic cu reglajele la ambreaj .. o vad cum se manifesta in urmatoarele zile .. multumesc tuturor pentru sfaturi ..

 

Revin dupa ce m-am dat cu ea cam 2 ore... nicio problema .. merge perfect, poate mai trebuie sa i fac un mic reglaj la ambreaj... ulei prea vascos, a avut 5100 de la Motul cu 15W40.. acum am pus 10W40 de la motorex si merge perfect.. deja vb pe ebay de un kit de ambreaj :)) .. am scapat de o cheltuiala. Numai bine va doresc si asfat uscat.....

 

15w40 si 10w40 sunt acelasi lucru la cald... :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da o fi cum zici tu .. dar cred ca s tampiti aia de la Suzuki cand au pus in carte 10w40 trebuia sa puna si la cald 15w40 .. ca i acelasi lucru ..( asa am zis si eu cand am ales ulei putin mai gros) se pare ca nu i acelasi lucru, si asta o spun pe experienta mea.. in fine .. pentru Godkat, a fost gresrala mea era la semn .. cred ca fiind singur si intuneric am vazut eu aiurea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da o fi .. nu ma contrazic ca nu sgenul.. am avut tot motul in ea 10w40 si nu am avut probleme anul trecut, nu vad de ce sa pui diferenta de categorie daca e acelasi lucru... conform spuselor tale putem deduce ca si 15w40 este acelasi lucru cu 20w40 .. asta ar rezulta ca 20w40 este acelasi lucru cu 10w40 si putem ajunge asa pana la 0w40 ... vb de utilizarea lui in conditii de 100 grade cu cat merge la temperatura de lucru un motor . Acum poate stii tu ceva, m am documentat si eu si am vazut pe internet ce zici tu acum multi ani...dar cu cat acest prim numar este mai mic cu atat uleiul este mai scump( vb in general ) si chiar merge mai bine motorul. cred ca are totusi o semnificatie destul de importanta in compozitia lui de baza ;)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

cu cat diferenta dintre primul numar si al doilea e mai mare uleiul e mai scump in general. cu cat e mai mare diferenta cu atat sunt mai multi aditivi in acel ulei ca sa il ajute sa-si pastreze acel interval mai mult. cu cat e mai subtire la rece in schimb cu atat e mai protejat motorul. :)

CORECT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da eu stiu... faza este ca personal am vazut diferenta intre 15w si 10w .. am bagat 15w si clar motorul se auzea altfet era clar mai silentios... dar nu mai functiona cutia cum trebuie, cu 10w merge perfect cutia dar o simt ca i mai zgomotoasa .. acum ca Motul o fi mai de rahat decat Motorex nu mai stiu .. eu cu uleiul sunt patit si nu mai schimb uleiul la nici un motor fara sa vad ce pune (eventual prefer sa l schomb eu) .. am incercat la Bandit 3 brand uri si din ce vad eu cu Motorex merge cel mai bine ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...