Sari la conținut

pareri honda cbr 929


Vizitator darcocbr
 Share

Postări Recomandate

Vizitator darcocbr

va salut. dupa cum spune si titlul, este vorba de un cbr 929 an 2001. ce parere aveti despre aceasta motocicleta ? intentionez sa cumpar una cat de curand,maine sau poimaine. am gasit,vazut. stare impecabila. kilometri 57000. cum vi se pare ? putin,mult? sunt eventuale probleme care apar la acest model ? eu am avut timp de 5 ani jumate un cbr f4 si am fost foarte multumit de ea. rog pe cei care poseda si nu numai, sa o descrie in cateva cuvinte daca se poate. va multumesc frumos si numai bine ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se compară cu F4/F4i-ul!
Poziţia în şa este cu totul alta, la fel şi dinamica/ţinuta de drum!
E mult mai "supărată"/agresivă decât F4i-ul (care se aseamănă mult cu F4-ul). Am vrut şi eu să-mi cumpăr un 929 dar sincer să fiu nu mi-a plăcut. Alte suspensii, altă acceleraţie, altă frânare, altă postură. Cea pe care m-am dat eu nu era, cum spui tu, impecabilă. Dacă ar fi fost, probabil aş fi avut o părere mai bună. Motoare foarte bune sunt 919RR-urile, în caz că-ţi fac cu ochiul. Despre 929RR, dacă e să fiu obiectiv, îţi pot spune decât că poate am prins eu un exemplar mai "chinuit".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte ok motorul, daca iti place modelul respectiv. Releul de incarcare si lantul de distributie sunt punctele slabe, dar nu este o regula la toate. Tinuta buna, acceleratie foarte ok, franele ar fi bine sa fie upgradate in cazul in care vrei sa te dai putin mai tare, insa si cele stock isi fac treaba cu prisosinta. Consumul variaza de la pilot la pilot, si modul in care o folosesti. Cu pasager se simte foarte putin diferenta, raportat la alte motociclete.

Ceea ce este esential este uleiul corect si servisarea regulata, in rest...bucuria de a conduce ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. mai gasesti cate ceva pe aici /index.php?/topic/684777-honda-cbr-929/

de anul trecut nu am intampinat nicio problema la motor. am auzit si eu ca oala de ambreiaj si releul sunt problema la modelul asta, dar pe mine nu m-a suparat/supara niciuna din astea 2. la distributie nu se aude nimic, motorul merge rotund. pozitia in sa e foarte comfortabila, dar la drum lung o sa amortesti (asa patesc eu). am facut un drum de 400 de km si am scos consum de 5,1 la suta, asta la mers normal, omeneste (maxim 130-140), dar poate sa sara si de 10, depinde de stilul de condus. motorul e tot din 2001 si in bord arata 37 de mii si ceva de km, dar nu bag mana in foc pentru ei ca sunt reali. daca imi mai aduc aminte de ceva, scriu aici. numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Nu se compară cu F4/F4i-ul!

Poziţia în şa este cu totul alta, la fel şi dinamica/ţinuta de drum!

E mult mai "supărată"/agresivă decât F4i-ul (care se aseamănă mult cu F4-ul). Am vrut şi eu să-mi cumpăr un 929 dar sincer să fiu nu mi-a plăcut. Alte suspensii, altă acceleraţie, altă frânare, altă postură. Cea pe care m-am dat eu nu era, cum spui tu, impecabilă. Dacă ar fi fost, probabil aş fi avut o părere mai bună. Motoare foarte bune sunt 919RR-urile, în caz că-ţi fac cu ochiul. Despre 929RR, dacă e să fiu obiectiv, îţi pot spune decât că poate am prins eu un exemplar mai "chinuit".

919rr nu ma intereseaza, e cam vechi si putin cam mare, mai ales in partea din spate. raman la 929rr, care se pare a fii motocicleta perfecta la momentul de fata :) voi pune si poze dupa ce o sa o am in garaj . ms frumos de sfaturi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

E foarte ok motorul, daca iti place modelul respectiv. Releul de incarcare si lantul de distributie sunt punctele slabe, dar nu este o regula la toate. Tinuta buna, acceleratie foarte ok, franele ar fi bine sa fie upgradate in cazul in care vrei sa te dai putin mai tare, insa si cele stock isi fac treaba cu prisosinta. Consumul variaza de la pilot la pilot, si modul in care o folosesti. Cu pasager se simte foarte putin diferenta, raportat la alte motociclete.

Ceea ce este esential este uleiul corect si servisarea regulata, in rest...bucuria de a conduce ;)

motorul suna impecabil, ca unul nou. nu cred ca are probleme cu distributia. ce sa inteleg prin " franele ar fi bine sa fie upgradate" ? ms frumos pentru sfaturi/pareri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

salut. mai gasesti cate ceva pe aici /index.php?/topic/684777-honda-cbr-929/

de anul trecut nu am intampinat nicio problema la motor. am auzit si eu ca oala de ambreiaj si releul sunt problema la modelul asta, dar pe mine nu m-a suparat/supara niciuna din astea 2. la distributie nu se aude nimic, motorul merge rotund. pozitia in sa e foarte comfortabila, dar la drum lung o sa amortesti (asa patesc eu). am facut un drum de 400 de km si am scos consum de 5,1 la suta, asta la mers normal, omeneste (maxim 130-140), dar poate sa sara si de 10, depinde de stilul de condus. motorul e tot din 2001 si in bord arata 37 de mii si ceva de km, dar nu bag mana in foc pentru ei ca sunt reali. daca imi mai aduc aminte de ceva, scriu aici. numai bine

referitor la consum , mi-i se pare mai mult decat decent, avand in vedere cc. la motorul asta arata in bord 57 de mii de km, si nu ma pot exprima. reali sau nu :) insa am ramas putin surprins de modul in care poate arata un motor din 2001, nr km si alte cele. este stock, cum vine din fabrica, inclusiv coloritul. ms frumos pentru sfaturi, pareri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

salut. mai gasesti cate ceva pe aici /index.php?/topic/684777-honda-cbr-929/

de anul trecut nu am intampinat nicio problema la motor. am auzit si eu ca oala de ambreiaj si releul sunt problema la modelul asta, dar pe mine nu m-a suparat/supara niciuna din astea 2. la distributie nu se aude nimic, motorul merge rotund. pozitia in sa e foarte comfortabila, dar la drum lung o sa amortesti (asa patesc eu). am facut un drum de 400 de km si am scos consum de 5,1 la suta, asta la mers normal, omeneste (maxim 130-140), dar poate sa sara si de 10, depinde de stilul de condus. motorul e tot din 2001 si in bord arata 37 de mii si ceva de km, dar nu bag mana in foc pentru ei ca sunt reali. daca imi mai aduc aminte de ceva, scriu aici. numai bine

mersi pentru sfaturi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa o descriu in cateva cuvinte...

Motocicleta des intalnita pe meleagurile noastre in culori deosebite galben ciudat care atrage mustele combinat cu albastru sidefat, poate prea puternica pentru anumiti motocerbisti, frane bune...2 roti, 2 semighidoane, 2 locuri pe alocuri si monopost, far ,stop...si ce mai au motocicletele astea pe ele ... MARE ATENTIE LA BUJII ! SUNT D-ALEA DATE DRACULUI...scumpe firar mama lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Sa o descriu in cateva cuvinte...

Motocicleta des intalnita pe meleagurile noastre in culori deosebite galben ciudat care atrage mustele combinat cu albastru sidefat, poate prea puternica pentru anumiti motocerbisti, frane bune...2 roti, 2 semighidoane, 2 locuri pe alocuri si monopost, far ,stop...si ce mai au motocicletele astea pe ele ... MARE ATENTIE LA BUJII ! SUNT D-ALEA DATE DRACULUI...scumpe firar mama lor.

sa mai spun ceva ? ma amuzi :)))) mersi de sfaturi, ce sa mai zic ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Daca ti-a placut f4i, o sa te descurci si o sa iti placa si cu 929, e pozitia mai sportiva un pic :)

multzam frumos :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Cum dracu' ai pus tu degetzelele alea si ai deschis topicul chiar la "Asociatia Umanitara bla bla bla". Daca deschisul topicului a fost atat de greu cred ca un 929 iti va pune probleme si mai mari.

esti tu asa sigur de afirmatia facuta mai sus ? si pana la urma urmei care i treaba ta unde deschid eu un topic ? il deschid cum vreau eu baietzash..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Asa fetitza,asa sa faci. Nu-ti supune neuronul la chinuri cumva si sa postezi unde trebuie. De aia ai si nevoie de atatea sfaturi,ca viata e greu.

pune-ti tu neuronul ala ratacit la munca si incearca sa faci diferenta intre sfaturi si pareri, ceea ce am cerut eu referitor la mobra aia ! si abtineti-va, voi astia "jmecheri" de pe forum cu commentarii ampwulea, ca nu sunteti interesanti ... ;) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea era ca ai postat aiurea...trebuia sa intrebi la alta rubrica pentru a fi mai multa lume care sa-ti dea raspunsuri pertinente...la rubrica asta se scrie cu totul altceva...si nu te mai da baiat ... ca aici nu esti intre pretenashii tai ca sa ne speriem de replici d-astea...de la persoane care conduc bemveuri negre :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! si eu am modelul intrebat de tine. nu prea pot sa spun alte pareri in afara de cele scrise mai sus.conum intre 5.5 si 11 la mine depinde de starea psihica. telescoape reglabile.frane am cele de stock dar sunt foare multumit de ele. un telescop de ghidon ar necesita dupa mine. vobleaza catodata. iar de pozitia de condus...nu stiu ce sa spun..eu am 182 cm si 65 kg.ma simt bine pe el. manevrabila din punctul meu de vedere. 200 kg la plin (primul meu moto)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Daca un musafir de al tau se c**a in sufrageria ta pentru ca el se c**a unde vrea el,iti convine?ei,cam asta ai facut tu cu acest topic,virtual vorbind...

puteai sa fii mai politicos, daca tot ai vrut sa scri ce ai scris. daca asta e forumul tau, cum faci referire la nush ce sufragerie, o sa mi cer scuze ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Ideea era ca ai postat aiurea...trebuia sa intrebi la alta rubrica pentru a fi mai multa lume care sa-ti dea raspunsuri pertinente...la rubrica asta se scrie cu totul altceva...si nu te mai da baiat ... ca aici nu esti intre pretenashii tai ca sa ne speriem de replici d-astea...de la persoane care conduc bemveuri negre :))

asa, am postat aiurea ! si ? care i problema ta ? nu vreau sa sperii pe nimeni cu nimic, in caz ca nu ti ai dat seama...si tin sa iti spun neaparat ca esti un fraier, flamand ! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca e o mizerie de motocicleta si la aceeasi bani ai o groaza de optiuni de nu le sare lantul de distributie si nici nu ramai fara lumini noaptea. pe ploaie. la munte. intre orase....

:moron: :lol: daciuca ta cum functioneaza? fiecare are ceva defecte de "fabricatie' .daca nu faci revizia la timp fiecare va avea ceva probleme. dar lantul de distributie sa sara??? poate un pic zornoeste. dar sa sara... exagerezi! nu e minge de ping pong :crack: .numa benzina vrei sa bagi in ea timp de 15 ani??? mai exista si modele abuzate si folosite de tractorist. depinde ce gasesti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...