Sari la conținut

In Cautarea "civilizatiei Maia"


Thomas
 Share

Postări Recomandate

Motto:

Descoperirile arheologice aparținând culturii mayaÂşe sunt apreciate mai ales din punct de vedere al arhitecturii Âşi ornamentelor. Aceste oraÂşe-sate erau centrul puterii regilor-preoți care administrau bazându-se pe supunerea celor care credeau în ei. Multe oraÂşe Âşi centre de ceremonii care au fost descoperite până acum sunt pe teritoriul Mexicului (statele Campeche Âşi Yucatan) Âşi mai la sud, în Honduras, în America Centrală. Nota: mai nou unii le-au descoperit si la N de Bucuresti, la vreo 67 km :banana: ) OraÂşele nu s-au dezvoltat toate în acelaÂşi timp. La apogeul culturii, 250-900 d.Ch., zonele joase au fost martorele dezvoltării oraÂşelor precum Tikal, aÂşezat în mijlocul districtului Peten din Guatemala.

MayaÂşii aveau cel mai avansat calendar, o rețea de drumuri ce acoperea întreaga zonă, păstrând legăturile Âşi permițând dezvoltarea comerțului între oraÂşe. Numele vechilor oraÂşe nu s-au păstrat. Cele care se folosesc astăzi sunt date de către exploratori, misionari sau arheologi. Unul dintre puținele nume prehispatice care s-au păstrat este: Chichen Itza (Vrăjitorul Apelor).

 

Caldurica, soare, nici n-ai zice ca e mijlocul lui noiembrie. Primesc dupa-amiaza invitatia de a descoperi "civilizatia" Maia de la o ruda ce a lasat asa-zisa savoare a orasului pentru linistea satului bucolic maiaÂş :wink: Si cum calatoria era un inițiatică, am avut si un cal special, un pursange monocilindric rosu ca sangele.

Drumul, un calvar pentru alti cai stradali/sportivi a fost insa pentru monocilindru o nimica toata, pauzele fiind dictate doar de calaretul inghetat asa cum bine spune o vorba din popor, cu mucii hatzuri pe sub cagula :kick: post-2950-1163889555_thumb.jpg post-2950-1163889634_thumb.jpg

 

Si cum orice calatorie inițiatică cuprinde diverse faze, trebuia si cea religioasa, in satul Fierbinti (unde erau fetele alea fierbinti ca eu tremuram... :lol:)

post-2950-1163889771_thumb.jpg

 

Drumul s-a vrut o piedica impotriva calatorului si a scos ce avea el mai bun: pietre, noroi. drum desfundat, piatra cubica cu balegi pe curbe, melteni cu conserve (umplute de carne dupa aia) si cate si mai cate.... de saracul calator nu mai avea loc in casca de potpriurile de cuvinte de "bine" :blbl:

post-2950-1163889928_thumb.jpgpost-2950-1163890028_thumb.jpg

 

Popasul binemeritat cu apa rece de fantana a fost savurat pe repede-inainte

post-2950-1163890106_thumb.jpg

 

Ca mai apoi dupa ce toate testele au fost trecute, la intrarea in "civilizatia Maia" soarele sa apuna cum nu se poa' mai bine :banana:

post-2950-1163890214_thumb.jpg post-2950-1163890274_thumb.jpg

 

Si-am ajuns si la capatul calatoriei, descoperind ce avea Maia mai bun, adik pe finu' si tuica lui de corcoduse ce o degust la momentul scrierii acestor randuri :lol:

post-2950-1163890386_thumb.jpg

 

Si nu in ultimul rand un ultim trandafir din gradina pentru doamne si domnisoare

post-2950-1163890508_thumb.jpg

 

S-am incalecat pe-o Âşa si am descoperit Maia :crack: (ete rimele cum se nasc)

 

P.S. Scuzati calitatea pozelor, doar ca frigu' era patrunzator si numai de reglaje fine nu aveam rabdare :crack:

P.P.S. Nu ca zic dar vreau sa spun: sunt zone la 2 pasi de Buc care merita vizitate macar o data, drumuri mai bune sau mai proaste dar care te duc prin sate unde noul se imbina cu vechiul, traditiile cu telefonia mobila, etc. Incercati si faceti un drum pe traseul: Buc - Sos. Andronache - Stefanesti - Fierbinti - Maia ... si drumul merge mai departe ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thomas, ai descoperit frumusetile de langa capitala. Toata vara am facut acest gen de drumuri, drumuri satesti, judetene unde am vazut o alta Romanie si in + sunt mai sigure din lipsa de soferi idioti.

 

Alte rute :

 

1. Buc. >>>Cernica>>>Fundeni>>>Plataresti>>>Budesti>>>>Oltenita>>>>Manastirea>>>>Luica>>>>Soldanu>>>Budesti>>>Gruia>>>Frumusani>>>>Popesti Leordeni>>>>Buc.

 

2. Buc.>>>> Oltenita>>>>Calarasi

 

3. Buc.>>>Oltenita>>>>Giurgiu

 

 

si mai sunt.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai sunt, mai sunt, offff, cate locuri mai sunt inca de vazut!!... Depinde insa ce vrei pentru ca astea nu sunt calatorii pentru fandositi, ci adevarate explorari in inima Romaniei, o Romanie saraca material dar bogata in traditii si mereu surprinzatoare. Si daca te mai ajuta si motorul, vremea si aparatul foto... n-ai ce mai cere. :lol:

 

Bravo, Thomas! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nea uomule,Thomas, esti imprevizibil si mai bei si tuica maiasha!

Ei bine eu insumi si personal am vazut lumina zilei in Maia in urma cu niste anishori si ma mai loveshte cateodata nostalgia vechiului castel,a garlei,padurea unde beam apa de izvor in clasa intai etc.

Intamplarea a facut sa pot (re)deschide prin magia cetateanului de rand,un restaurant de pe malul Dunarii la Giurgiu pentru 20 de min.in toamna asta pentru grupul de dans modern din care faceai parte si tu!Providentza?Om fi rude?

Iti doresc ce-mi doresc mie!!!!!!

Editat de costingr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nea uomule,Thomas, esti imprevizibil si mai bei si tuica maiasha!

Ei bine eu insumi si personal am vazut lumina zilei in Maia in urma cu niste anishori si ma mai loveshte cateodata nostalgia vechiului castel,a garlei,padurea unde beam apa de izvor in clasa intai etc.

Intamplarea a facut sa pot (re)deschide prin magia cetateanului de rand,un restaurant de pe malul Dunarii la Giurgiu pentru 20 de min.in toamna asta pentru grupul de dans modern din care faceai parte si tu!Providentza?Om fi rude?

Iti doresc ce-mi doresc mie!!!!!!

 

Neata si salutari Costin :lol:

 

Rude nu suntem ca finu' a lasat orasul acum 3 ani si s-a mutat la Maia :banana:

On Topic:

Am zis ca o sa mai revin la muzeu, la ruinele castelului si la biserica din Maia. Am inteles ca si balta de acolo are la peste... mama-mama ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...