Sari la conținut

Trasee pentru bicicleta


Joon
 Share

Postări Recomandate

pana acum :

 

1. Sinaia - Cuibul Dorului - Bolboci - Padina - Babele - Piatra Arsa - Cuibul Dorului - Sinaia -timp parcurgere aprox 10 ore

nivelul de dificultate este mediu spre usor

din Sinaia pana pe Dichiu se gasesc masini sa va duca daca nu aveti chef sa pedalati la deal , pret de urcare cu masina aprox 40 - 60 lei

de la Padina la Babele exista varianta Telecabina numai nu va bazati pe ea , in unele zile ale saptamanii nu functioneaza , cam de luni pana vineri

 

2. Sinaia - Cota 2000 - Piatra Arsa . aprox 3 - 4 ore din Sinaia se urca cu telecabina pana la Cota 2000 ( pret 32 ron + inca 32 ron pt bicicleta = 64 ron )

de la Cota 2000 se coboara pe partie catre capatul telegondolei apoi se urmeaza drumul off-road pana in sosesus proaspat asfaltata , virezi la dreapta pe sosea iar la 40 minute de pedalat este Piatra arsa

 

mai scriu si maine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

Trebuie sa specifici MTB.

Pentru ca eu n-as calca niciodate pe astfel de drumuri.

In schimb pot recomanda Dobrogea: apropate de Bucuresti, drumuri frumoase, libere si deluroase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate ! cele prezentate sunt trasee MTB cu o mica observatie, soseaua pana la Piatra Arsa este frecventata si de cursiere de concurs !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Duminica am bagat o tura foarte faina si cu "de toate" pe care o recomand:

Traseu asfalt:

Rasnov-Bran-Moeciu-Fundata. Nimic foarte spectaculos, 15 de km de "aproape plat" numa bun pentru incalzire si vreo 15 km de urcare din Moeciu pana in Fundata. In Fundata am facut dreapta si a urmat:

Traseu Off-Road:

Sirnea-La Table (Rez. Piatra Craiului)-Coborare prin Prapastiile Zarnestiului-Zarnesti. Traseu de 85% coborare si 15% urcare, in care sunt zone cu poteca de picior prin padure cu pamant, frunze, radacini, zone cu drum forestier, zone de mers aiurea "pe camp", ce sa mai...tot ce iti doresti de la un traseu de XC (poate prea putina urcare pentru cei mai profi)

Ultima bucata, Zarnesti-Rasnov a fost tot pe asfalt si nu e nimic important de mentionat.

 

Un traseu de o zi superb, care poate fi facut cu un MTB nu neaparat de top dar care la sfarsitul zilei iti pune un mare zambet pe moaca!

 

Lant intins!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incepant de saptamana viitoare dupa ce imi las copii la socri pe durata vacantei ma mut si eu cu turele de pedalat pe zona Piatra Craiului ..... si nu doar pedalat ci si catarat caci iubesc traseele de pe creasta Piatra Craiului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...