Sari la conținut

Cateva indicatii pentru primul enduro


mihail.dobrescu
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Am motor de strada si acum parca mi as dori si ceva de enduro pentru distractie de cateva ori pe an, am o casa la munte si trasee superbe pe acolo (iezer etc). Mentionez ca nu stiu absolut nimic despre motocicletele de enduro (cu atat mai mult despre operatii compliacte de intretinere) insa stiu urmatoarele: am 1.88 si 78 kg, nu am nevoie de un motor inmatriculat, dispun de aproximativ 1500 euro (poate mai adaug un 100-200 daca merita).

Din ce aud un 250 mi ar fi suficient (nu vreau sa fie f puternic ca nu fac lucruri fantastice cu el), la fel aud despre KTM ca ar fi f bune la asa ceva. De asemenea nu as vrea nici o rapaga din 98.. Stiu ca romanul vrea lucruri bune cu bani putini dar ma gandesc ca poate totusi exista o varianta si pentru mine.

Poate o parte din voi imi inteleg nevoia de ajutor si imi pot da niste sfaturi/variante.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presupunand ca mobrele "fara acte" ies din calcul, asa cum ar trebui (chiar daca e vorba despre romani cu bani putini), nu prea ai de ales la banii astia.

Eu iti recomand o "rapaga" (ce-o fi aia) de DR 350. E fiabila, destul de usoara si destul de potenta. S-ar putea sa iti si ramana cateva sute de E, pe care va trebui sa ii bagi in echipament.

Nu iti trebuie mobra inmatriculata, dar sa stii ca e buna la casa omului, chiar daca respectiva casa e la munte. Mai traversezi o strada, mai iesi la o benzinarie, mai cumperi o paine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sub 2500-3000 euro este putin probabil sa gasesti o motoreta enduro in mintile ei, mai ales ca vrei si un an mai bun.

Vezi aici, ca sa iti faci o idee asupra preturilor: http://www.bikeshop.ro/

Mai este o problema: trebuie sa iti clarifici bine ce vrei sa faci cu motocicleta... daca vrei sa faci enduro sau plimbari pe forestiere si drumuri de tara. Pentru enduro ai nevoie de o motocicleta destinata acestei activitati, in timp ce pentru plimbari si touring pe drumuri de munte iti este mai util un all rounder usor (monocilindrii pana in 600cmc, sa zicem).

De asemenea, trebuie sa tii cont ca o motocicleta enduro "pursange", are operatii de mentenanta mai dese, care se fac la nr. de ore de functionare, nu la nr. de km rulati...

Ca si colegul de mai sus, te sfatuiesc sa te indrepti spre un motor inmatriculat/inmatriculabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La bani astia prietene mai ales daca esti dispus sa mai pui itzi iei ceva bun dar neinmatriculat pentru ce vrei tu e ok o duci cu remorca la munte si dai gaz... Eu itzi recomand KTM 250 2 T desi e puternic stii ca nu te lasa la greu dar daca vrei plimbari doar si nu enduro sau hard enduro atunci potzi lua si un 4 t 400 450

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La bani astia prietene mai ales daca esti dispus sa mai pui itzi iei ceva bun dar neinmatriculat pentru ce vrei tu e ok o duci cu remorca la munte si dai gaz... Eu itzi recomand KTM 250 2 T desi e puternic stii ca nu te lasa la greu dar daca vrei plimbari doar si nu enduro sau hard enduro atunci potzi lua si un 4 t 400 450

Spune-i colegului si intervalele de revizie si costurile de intretinere pentru un 2T... poate ca nu vor fi prea convenabile, pentru el, mai ales in conditiile in care vrea sa bage in motor sub 2000 de euro. Cat despre fiabilitatea KTM, poate sa isi faca singur o parere, citind "printre randuri" topicurile dedicate modelelor acestui brand... Personal, ii recomand japonezele.

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...