Sari la conținut

Se pot colanta carenele?


Postări Recomandate

Si-a colantat un amic masina si a iesit.....genial

Intrebare (s-ar putea sa fie stupida): se pot colanta carenele unei motociclete? Se mai incinge "mizeria", afecteaza colantul, se nasoleste?

M-am interesat de vopsit si mai ieftin de 800-900 ron nu am gasit. Din moment ce colantatul unei masini costa 600 ron, cred ca iesi mai ieftin asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, se poate colanta... problema e ca, desi acum arata genial, in scurt timp vor incepe problemele... in functie de calitatea colantului si a adezivului, o sa se stranga/crape, o sa se dezlipeasca pe la colturi, o sa se decoloreze, o sa se matuiasca... un colant bun, de calitate, si un montator profesionist duc la un rezultat frumos, dar si scump... cu 600 lei, pt o masina, nici colantul nu-l cumperi (un 3M sau Oracal original). Ceea ce se gaseste la noi, in 99% din cazuri, e colant chinezesc, copie fidela a celui original... mai putin calitatea :))

Si eu vroiam sa-mi colantez masina dar la toti, absolut toti cunoscutii pe care-i am cu masini colantate, am vazut probleme dupa 1 an. Desi initial arata f bine, cum spui si tu, a inceput sa se desprinda la colturi, sa se rupa... mai ai si dezavantajul faptului ca pe un colant uniform (adica nu imitatie carbon sau cu modele) se vad defectele piesei.

Avantajul este costul mai mic si faptul ca poti schimba colantul de pe o piesa relativ usor.

Parerea mea e ca vopseaua e mult mai buna... pt un buget redus, exista optiunea spray (25 lei negru sau lac, 33 lei culoare metalizata - Duplicolor)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colantatul unei masini nu are cum sa coste asa putin, undeva de la 1000 lei in sus in fct de calitatea autocolantului. Referitor la colantatul motocicletei merge facut, doar ca o sa ai probleme la rezervor din cauza formei, si in funtie de modelul mobrei e posibil sa se dezlipeasca in zona motorului din cauza temperaturii degajate, sfatul meu e sa mai cauti si alti vopsitori ca mai sunt si care fac treaba cat de cat buna si pe la 150e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

600 de lei costa si colantarea motoretei in stil lcr eurobet replica, asta am vrut sa fac eu cbr`ului meu si atat mi`au cerut

 

folia era lipita sub carene cu un silicon pt a evita dezlipirea

 

autoaccesorii pe fb

autoaccesorii.ro

 

sunt profi

Editat de Hardcore23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Colantatul unei masini nu are cum sa coste asa putin, undeva de la 1000 lei in sus in fct de calitatea autocolantului. Referitor la colantatul motocicletei merge facut, doar ca o sa ai probleme la rezervor din cauza formei, si in funtie de modelul mobrei e posibil sa se dezlipeasca in zona motorului din cauza temperaturii degajate, sfatul meu e sa mai cauti si alti vopsitori ca mai sunt si care fac treaba cat de cat buna si pe la 150e

Nu vb din filme. Undeva pe la 600 a dat. E taximetrist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Unde a-ti vazut voi colantat o masina intreaga cu 600 ron ?! Poate e doar pt taxiuri pretul, dat fiind faptul ca aplica o folie super penala, care dupa 1000 de km prin oras se prajeste pe capota si nu numai !! Un vecin de al meu si-a infoliat masina, negru mat si dupa 3 ani e in aceeasi stare. Pretul, bine`nteles +2000 ron. Asa merita !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde a-ti vazut voi colantat o masina intreaga cu 600 ron ?! Poate e doar pt taxiuri pretul, dat fiind faptul ca aplica o folie super penala, care dupa 1000 de km prin oras se prajeste pe capota si nu numai !! Un vecin de al meu si-a infoliat masina, negru mat si dupa 3 ani e in aceeasi stare. Pretul, bine`nteles +2000 ron. Asa merita !

E posibil!

Ideea nu era sa ne contrazicem, vroiam sa aflu daca e ok, daca merita investitia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde eti?

te pot ajuta eu cu vopsitoria sa iesi mai ieftin atat timp cat nu ai pretentii de culorii perlate care sunt destul de scumpe

uite numarul meu 0786617832 eu am un servis pe A1 intre bucuresti si pitesti pe la km30

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

colantul si de la soare se dezlipeste din zonele cu adincitura. se indreapta. cind e pus e incalzit sa ia forma piesei. la caldura isi revine la forma initiala. arata urat. am avut motor colantat. faara sa fie pusa folie pe rezervor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O vopsea superimpecabila va ajuta sa obtineti performante sporite si atragerea privirilor spectatorilor. Asta, ca sa va doara mai tare sufletul cind le puneti din nou pe jos. Puneti colantul cel mai ieftin posibil, si dati-i forja.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...