Sari la conținut

Baza de date cu nr in caz de urgenta


yusuf
 Share

Postări Recomandate

Nu cred ca ai dreptate. Placutele nu sunt de show-off. Si nu, nu te cauta de ele, insa atrag atentia si pot reprezenta un atu pentru tine. Degeaba ai asupra ta buletinul sau alte acte (tema de gandire: eu am mers juma de an cu talonul pe vechea adresa), actele nu contin date suficiente pentru ca echipajul sa gaseasca in cateva minute o persoana apropiata tie.

E banal pentru cineva sa sune la un numar de telefon care apare pe un obiect ce-ti apartine,asa ca problema cu "echipa de interventie" e partial rezolvata.

Degeaba mergi responsabil si cu atentie daca se gaseste cate unu' sa iasa aiurea/depaseasca/taie curba/you name it.

Cum ziceam si mai devreme, ideea placutelor mi se pare una buna, eu o sa-mi fac un set cu informatiile de baza: nume, cnp, tel de urgenta.

ei acum nu trebuie sa am dreptate, nu e asta ideea, dar inca o data...cine si cum, din "echipa de interventie"afla de accident?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

ei acum nu trebuie sa am dreptate, nu e asta ideea, dar inca o data...cine si cum, din "echipa de interventie"afla de accident?

Pai cum ziceam mai sus: este suficient un apel la numarul de telefon inscriptionat pe acel tag, numar care sa apartina unui membru al "echipei de interventie". Apel pe care-l poate face orice posesor de telefon mobil.

Daca te referi la sistemul propus initial, scrie si in primul post:"mai degraba trece un motociclist care poate opri si da un sms cu nr de inmatirculare sau suna la cineva care se ocupa cu baza de date"

Este, in fapt, o masura suplimentara pe care ti-o iei in caz de ceva, bazandu-te pe bunavointa unui tert.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cum ziceam mai sus: este suficient un apel la numarul de telefon inscriptionat pe acel tag, numar care sa apartina unui membru al "echipei de interventie". Apel pe care-l poate face orice posesor de telefon mobil.

Daca te referi la sistemul propus initial, scrie si in primul post:"mai degraba trece un motociclist care poate opri si da un sms cu nr de inmatirculare sau suna la cineva care se ocupa cu baza de date"

Este, in fapt, o masura suplimentara pe care ti-o iei in caz de ceva, bazandu-te pe bunavointa unui tert.

Nu vreau sa par tipicar, doar sa inteleg sistemul; crezi ca un trecator, fie el pieton, sofer, motociclist stie el sa caute placuta, daca exista, si sa sune? In loc sa-ti acord primul ajutor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa par tipicar, doar sa inteleg sistemul; crezi ca un trecator, fie el pieton, sofer, motociclist stie el sa caute placuta, daca exista, si sa sune? In loc sa-ti acord primul ajutor?

 

Primul ajutor oricum se acorda primul. Dar un binevoitor, simplu martor, cand o sa ridice motorul de pe strada si o sa vada tagul ala la cheile motorului, n-o sa-l doara mana daca suna la numarul de pe tag "Buna ziua, aveti numarul trecut pe o placuta a unei motociciclete care a avut un accident in Piata Unirii...". Sau baietii de la SMURD cand iti scot casca si iti desfac costumul, sanse mari sa vada si tagul. Il dau unui politist si stie el ce sa faca mai departe.

 

Sunt bune si actele la tine, dar pe ele nu-s trecute numere de urgenta, doar o adresa care nu e mereu actualizata. Putini martori au curajul sa-ti umble prin portofel sa afle cine esti, telefoanele oricum se strica sau sunt blocate si inaccesibile.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul ajutor oricum se acorda primul. Dar un binevoitor, simplu martor, cand o sa ridice motorul de pe strada si o sa vada tagul ala la cheile motorului, n-o sa-l doara mana daca suna la numarul de pe tag "Buna ziua, aveti numarul trecut pe o placuta a unei motociciclete care a avut un accident in Piata Unirii...". Sau baietii de la SMURD cand iti scot casca si iti desfac costumul, sanse mari sa vada si tagul. Il dau unui politist si stie el ce sa faca mai departe.

 

Sunt bune si actele la tine, dar pe ele nu-s trecute numere de urgenta, doar o adresa care nu e mereu actualizata. Putini martori au curajul sa-ti umble prin portofel sa afle cine esti, telefoanele oricum se strica sau sunt blocate si inaccesibile.

Asa sa fie, sa fie numai binevoitori care sa se uite la cheia de la contact..... daca mai e intreaga!

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa mor daca a inteles cineva despre ce este vorba cu baza de date !

 

1: era in primu rand vb de a avea o modalitate cat mai rapida de a contacta rudele victimei in accident.

2: este vorba de o comunitate restransa de motociclisti si serviceuri care se pot ocupa de mobra accidentata inainte binevoitorilor.

3: cred ca fiecare dintre noi care asista la un accident numai la dog tag's se uita , sa nu uitam ca sunt doar niste accesori la noi in tara.

4 a avut dreptate cand am primit un Pm de genu ( nu ai cu cine frate , fiecare pe barba lui )

 

Va urez tot norocul si sanatatea din lumea eu m-am retras din proiectu asta ! asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...