Sari la conținut

Accident Ushor Cu Jawa


vinkator
 Share

Postări Recomandate

@ cbr, tocmai de asta zic si eu, si mi-am tras si io cbr:))

 

Pai sa-l stapanesti sanatos si-ti doresc multi km fara probleme! :peace:

 

Mi se pare un F3 dupa carene. Ma inseala ochiu'??

Editat de CBR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator stress_L&P

Sunt si io incepator, da smor io daca am cazut vreodata din frana fata pe ploaie. Am dat in ea ca nebunu si tot nu mi-a alunecat fata sau spatele...cum dreq reusiti io nu stiu.

 

Ieri in Bucuresti a plouat si s-a facut mazga aia pe jos...pe chei, 110 km/h, rosu la stop, apasat frana fata violent, m-am dat mai in spate sa nu dau in stoppie si m-am oprit la limita, nu mi-a fugit nu nimic, nu am picat. Super ciudat cum reusiti voi.

 

Apropos, din ce vad eu, cred ca ai culcat-o...prea te duci direct pe dreapta...sau ai blocat frana fata, altfel nu-mi explic.

 

omule, ai kawa! nu nu numai asta! sa zicem ca ai avea aceeasi ciclistica! tu ai CAUCIUCURI omule, nu rusisme! :ok: adica aderenta! eu pe ij pe fatza am pilot power de 130, nici eu nu blocehez fatza decat daca intr-adevar vreau (nu face stoppie a mea, e alt unghi la furca si e si mai grea decat kawa ta... cred sau cel putin masele sunt distriubuite altfel)! si la kawa sincer fac stoppie pe umed (nu ud) de la 100-110, pe mazga n-am incercat dar si cauciucurile sunt noi, tot pilot power (la ij sunt sh)!

 

si inca ceva: esti incepator! desi cel mai probabil n-o sa ma crezi inca nu iti dai seama de mmmmmmmuuuuuulttttteeee lucruri pe care ti le spune motorul! nici macar nu le simti! :D mai incolo o sa intelegi ce am vrut sa spun! :P ca idee... majoritatea incepatorilor au noroc! chiar daca aveai TU jawa acum, in stadiul asta este foarte posibil sa nu fi blocat fatza! e vorba de talent, prezenta de spirit, noroc si/sau o combinatie dintre ele! suntem oameni, deci foarte diferiti unul de altul! la fel cum colegul nostru a cazut cam penibil acum poate o sa invete mult mai repede ca altul! sau nu! :P

 

stupid. Nu am reusit niciodata sa cad din cauza franei.

 

nu este stupid! :) citeste mai sus un pic ce i-am scris si lui survolaj! :) si inca ceva: cand incepi pe un anumit moto, indiferent de marca sau gen ti se pare ca totul este normal! dupa ce avansezi iti dai seama ca nu e asa! exemplu: acum cateva zile m-am dat cu un ij jupiter stock.... nu imi dau seama cum am putut sa merg pe ele atata timp! si am peste 85.000 de km (nu am gresit numarul) numai pe comuniste! :)

 

Tocmai eram in depasire si vazusem galbenu, am fortat dar nu am reusit si a trebuit sa franez...pe rosu nu prea intru io, nu stii ce tampizat vine sau cum sunt corelate semafoarele. O sa vezi si tu ca intr-o depasire la motor viteza te fura. :wave:

 

crede-ma ca axa stie ca viteza te fura, are mmmuult mai multa experianta ca si tine! :)

 

cand intrii in panica (fie ca te lasa frana pe spate, fie ca apare ceva, ma rog, ideea e ca intrii in panica pentru ca ai vrea sa te opresti mai repede decat crezi ca e posibil) franezi prea brusc si daca mai ai si o motocicleta de 2 lei se blocheaza instantaneu roata si ai zburat. am experimentat adesea si pe asfalt uscat.

 

oricum, tare rau filmul, ce caterinca era pe capul alora. nici nu apucase omu sa se adune de pe jos si deja incepusera glumele hehehe...

 

culmea, ca la o "motocicleta de 2 lei" cum zici tu, jawa in special nu prea tin franele! :D a lui au tinut! si inca ceva: io am mai multe "motociclete de 2 lei" dintre care una cu tren de rulare japonez si cauciucuri de calitate, crede-ma ca alea fac mare parte din diferenta, poate mai mare decat ciclistica!

 

eu nush daca ati observat dar omul avea viteza destul de mare cand a vrut sa puna frana si nici cu frana spate nu cred ca putea sa se opreasca la timp...si tin sa precizez ca jawele sunt destul de instabile,am vazut aici pe cineva care zicea ca nu rupe aderenta pe fata nici la 100...baiatu'..tu ai kawasaki nu jawa...e dif de la cer la pamant...si mai frica mi-era de prietenii tai care era sa-i iei ca popicele...casca alta data si mai multa experienta pe moto...bine ca-i totul ok :peace: ...invata sa folosesti si frana de motor,ajuta mult

 

casca tot timpul daca vrei sa nu iti spargi capatzana! si una de calitate chiar! :D

 

Nu'i vorba de cablu...ai franat prea tarziu...derapai si cu spatele si tot cadeai zic eu pt ca nu aveai aderentza sa franezi atat de tare sa te opresti pana in oamenii aia la viteza care vad ca o aveai...nu permitea suprafatza sa opresti atat de scurt si luasei ceva viteza...Bine ca esti ok !

 

reusea daca la punea pe amandoua! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte bun postul tau stress_L&P--->in sf cineva imi ia si mie apararea intr-un fel. Oricum am invatzat multe cu cazatura asta..si sunt bucuros ca s-a intamplat acum la inceput ca sa fiu mult mai prudent pe viitor.

QUOTE(AlexLau_81 @ Nov 25 2006, 10:29 PM) *

 

Nu'i vorba de cablu...ai franat prea tarziu...derapai si cu spatele si tot cadeai zic eu pt ca nu aveai aderentza sa franezi atat de tare sa te opresti pana in oamenii aia la viteza care vad ca o aveai...nu permitea suprafatza sa opresti atat de scurt si luasei ceva viteza...Bine ca esti ok !

 

 

reusea daca la punea pe amandoua! smile.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

io ma plimb si pe vremea asta! si din placere! p.s. sunt bet mort, toata ziua am fost, de aici greselile crase gramaticale si de exprimare! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omule, ai kawa! nu nu numai asta! sa zicem ca ai avea aceeasi ciclistica! tu ai CAUCIUCURI omule, nu rusisme! :wave: adica aderenta! eu pe ij pe fatza am pilot power de 130, nici eu nu blocehez fatza decat daca intr-adevar vreau (nu face stoppie a mea, e alt unghi la furca si e si mai grea decat kawa ta... cred sau cel putin masele sunt distriubuite altfel)! si la kawa sincer fac stoppie pe umed (nu ud) de la 100-110, pe mazga n-am incercat dar si cauciucurile sunt noi, tot pilot power (la ij sunt sh)!

 

Adevarat, dar stii ce am facut eu prima oara cand mi-am luat motoru? M-am dus intr-o parcare si am exersat franarea sa ma obisnuiesc cu ea cu ambreiajul si alte chichitze inainte sa ma dau cat de cat serios, am si picat, dar asta a fost ca tot din cauza de incepator, m-am lasat prea mult in curba si am pierdut aderenta pe spate. Nimic nu este constructiv pe forumul asta, toata lumea zice ca-ti rupi gatu si mori, dar cele elementare mai nimic asa ca pana si unul cu un moped poate sa pice.

 

si inca ceva: esti incepator! desi cel mai probabil n-o sa ma crezi inca nu iti dai seama de mmmmmmmuuuuuulttttteeee lucruri pe care ti le spune motorul! nici macar nu le simti! :ok: mai incolo o sa intelegi ce am vrut sa spun! :D ca idee... majoritatea incepatorilor au noroc! chiar daca aveai TU jawa acum, in stadiul asta este foarte posibil sa nu fi blocat fatza! e vorba de talent, prezenta de spirit, noroc si/sau o combinatie dintre ele! suntem oameni, deci foarte diferiti unul de altul! la fel cum colegul nostru a cazut cam penibil acum poate o sa invete mult mai repede ca altul! sau nu! :P

 

Da inca sunt incepator...mai sunt multe de invatat...dar eu nu-mi pot explica cum unii pica din frana.

 

crede-ma ca axa stie ca viteza te fura, are mmmuult mai multa experianta ca si tine! :P

 

Nici nu i-am raspuns lu' Axa ca nu ajung la nasul lui ci lui Dragon Warrior care nici carnet nu are...mai citeste odata :peace:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ca as vrea sa vad legatura, nu sunt chiar asa curios, dar sunt multi care se mai plimba si acum si care cred ca o fac din placere!

Da exact...si tot aud inca cum isi distruge cate unul motorul...

Pacat...

 

io ma plimb si pe vremea asta! si din placere! p.s. sunt bet mort, toata ziua am fost, de aici greselile crase gramaticale si de exprimare! :wave:

Uite unul din motivele pentru care suntem prost vazuti... :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va inteleg placerea, dar ma refer la faptul ca acum e mult mai periculos.

 

P.S. Acum 2 ani m-am urcat pe motor prima data in viata mea si nu am cazut nici macar odata,( inca...), nici la franare nici la curbe. Primul meu motor l-am scapat odata de pe cric. ATAT. Si asta dupa vreo 3 luni dupa ce l-am luat.

Atentie celor care vor comenta: am specificat "INCA" .

Bfta si atentie mult mai multa celor care se dau si in sezonul rece !!!

:peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Uite unul din motivele pentru care suntem prost vazuti... :bow:

 

 

de ce? ca ma plimb cu motorul iarna sau ca stau singur acasa si beau de sparg? ca daca e de plimbat iarna numai oamenii limitati nu pot intelege asta iar despre baut... scuza-ma dar mult mai multi sunt "civilii" care beau in comparatie cu toti motocilistii din romania! asa ca... te-ai kkkt pe tine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...