Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 Strada,Factory si Trail din 2005


Kristian K
 Share

Postări Recomandate

11 minutes ago, patrick1 said:

Ce înțelegi prin verificat bujie? Scânteia e albastră, cu ”poc”?

Am verificat in conformitate cu manualul (aspect + distanta dintre electrod si varf). Am comparat cu ce am gasit aici: https://ngksparkplugs.com/en/resources/read-spark-plug. Nu stiu cum ar trebui sa verific scanteia, ma interesez si ma uit si la asta. Portelanul arata ok. Uite si o imagine:

IMG_20220826_192517_resized_20220827_055343775.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ai idee cati km parcursi are bujia aia?Eu folosesc la acelasi motor varianta pe iridium.

Daca nu ai idee cat km are parcursi,nu te lua dupa aspect,schimba bujia cu una noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri. Am curatat bujia dupa ce am facut poza, dar o voi inlocui, pentru ca problema a persistat si nu stiu cand a fost schimbata ultima data. Revin dupa ce o schimb. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, erikk a spus:

Multumesc pentru raspunsuri. Am curatat bujia dupa ce am facut poza, dar o voi inlocui, pentru ca problema a persistat si nu stiu cand a fost schimbata ultima data. Revin dupa ce o schimb. 

De curios,spune-mi ce scrie pe bujie(indicele)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 minutes ago, Kristian K said:

De curios,spune-mi ce scrie pe bujie(indicele)?

M-am uitat pe pozele ce le mai am si pe portelan scrie CR7E, iar intr-o parte scrie M97B. Altceva nu vad sa scrie. Nu stiu care este indicele, o sa ma mai uit daca scrie si altceva dupa ce o inlocuiesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun,valoarea e corecta-CR7-E.Cea cu iridium este CR7-E iX.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, Kristian K said:

Bun,valoarea e corecta-CR7-E.Cea cu iridium este CR7-E iX.

Perfect. Voi comanda luni varianta cu iridiu si vedem daca se rezolva. Mersi mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu se rezolva,macar iti poti nota la cati km ai schimbat bujia. :)

Dar sa speram ca se rezolva.

Sa ne tii la curent. 🍻

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu un update.

 

Am schimbat bujia ieri si a mers ceva mai bine, dar tot tusea, desi nu mai murea. Am observat ca atunci cand se incalzeste motorul, problema se inrautateste, asa ca I-am reglat relantiul conform manualului si de ieri merg cu ea fara evenimente. Se pare ca asta era de fapt problema, dar, avand in vedere ca inainte a mers ok, nu stiu daca e o solutie permanenta sau doar un workaround. Ramane de vazut pe viitor.

 

In orice caz, ma duc la service cu proxima ocazie si revin cu ce amanunte imi mai dau ei acolo. Multumesc pentru ajutor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 Strada,Factory si Trail din 2005

Mersi Sorin,

de acolo luasem si eu codul. Din pacate ajunge la 70e cu transport pt un amarat de contact care a fost pus pe zeci de modele. "56 models from 1992 to 2017" :))

Am mai gasit si  https://www.piese-originale.net/microswitch-pompa-frana-spate-p-88202.html  - 280 lei.

Dar momentan pare si asta scump.

Mai caut...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Curand va trebui sa schimb poza de la profil.

Am ramas fara Aprilica. A plecat mai departe, dupa 8 ani de plimbari si bucurii.

 

Probabil ca pana la primavara o sa raman doar cu masina si sa strang bani de urmatoarea jucarie.

 

 

DSC_1591 (2021_06_01 11_27_44 UTC).jpg

DSC_1590 (2021_06_01 11_27_44 UTC).jpg

WhatsApp Image 2022-09-11 at 22.11.51.jpeg

WhatsApp Image 2022-09-11 at 22.11.52.jpeg

WhatsApp Image 2022-09-11 at 22.11.51 (1).jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A plecat la 2 strazi distanta. S-a nimerit sa fie o vecina din cartier.

8 ani sunt suficienti zic eu. Mai trebuie sa incercam si alte jucarii.

Acum caut ceva cu protectie mai buna la vant (probabil si o casca noua ).

 

I-ar trebui senzorul de frana de la pedala. Mai sunt alternative pe langa nou ? Nu prea am gasit nici in dezmembrari.

Vad ca e acelasi cod de produs si pt modelele anterioare.

Editat de mariusica88
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Marius,

 

De curiozitate, cu ce vrei sa inlocuiesti Aprilica?

Cat despre senzor, mai gasesti pe Ebay SH, uneori mai apar si pe OLX, dar trebuie sa urmaresti constant.

Uite unul SH pe Ebay:

https://www.ebay.co.uk/itm/144662172572?epid=1328766986&hash=item21ae89939c:g:aDgAAOSwh6Vi43jV&amdata=enc%3AAQAHAAAAoEVByAWOOePiaqFnatFz7pPqzF3mJmQlbc7bEn1d3HS2ytjm2ia41Bmj1QUswrwTrSTvh2qThAaKVTY8l%2F98kWX12%2F8Cw2LxETIjWOxpg00D7yabxMy7Tyc5xmofY4n1NY3udySMJKBdIXSPqhy4P2jDNDL%2FDZFFIeDq6CKK0FN3hEwYvq8xUpT%2BBYBWLfMYupbgyLvjVmIe6zx8lDAVsQA%3D|tkp%3ABk9SR4SI-K7nYA

E 39 Euro (cu transport inclus) si fiindca e din Germania nici nu o sa platesti vama... Nu stiu cat de ieftin poti sa il gasesti sau care ti-ar parea tie 'pretul corect' 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

47 minutes ago, mariusica88 said:

A plecat la 2 strazi distanta. S-a nimerit sa fie o vecina din cartier.

8 ani sunt suficienti zic eu. Mai trebuie sa incercam si alte jucarii.

Acum caut ceva cu protectie mai buna la vant (probabil si o casca noua ).

 

I-ar trebui senzorul de frana de la pedala. Mai sunt alternative pe langa nou ? Nu prea am gasit nici in dezmembrari.

Vad ca e acelasi cod de produs si pt modelele anterioare.

Ma bucur ca ai reusit sa o dai! Legat de senzor, sunt destul de multe pe OLX in diverse stari de agregare, si din astea, si din alea mai vechi cu Rotax. Uite asta de exemplu:

 

https://www.olx.ro/d/oferta/aprilia-pegaso-strada-2006-IDgd1Aj.html

 

Vanzatorul zice ca merge, dar din poze se observa ca ii lipseste bordul, deci am dubii, s-ar putea sa vrea sa il dezmembreze pana la urma si sa iti dea senzorul. Merita o incercare, zic eu.

 

Off topic, aveti idee cum as putea sa montez un topbox de aluminiu pe Pegaso Strada? Am intrat recent in posesia lui (cutia nu are prinderi de niciun fel) si am gasit pe net tot felul de prinderi cu placi generice, precum in imaginea atasata, dar nu mi se pare o solutie nici eleganta, si nici sigura (platbanda de metal stransa pe manerul ala de plastic). Oare unde as putea sa gasesc pe cineva care sa imi sudeze un suport personalizat, si cam la ce pret sa ma astept?

 

27a4c781-63b1-4920-b8b5-1cfd542332e7.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer, manerul nu cred ca e din plastic... daca te uiti putin mai sus la colegul ce a vandut-o recent, in poze se vede absolut acelasi stil de prindere, ceea ce ma face sa cred ca e chiar suportul pe care se monteaza placa de prindere a top case-ului la motocicleta aceasta. pare de plastic, dar defapt e ceva metal extrem de rezistent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, Mariusik85 a spus:

sincer, manerul nu cred ca e din plastic... daca te uiti putin mai sus la colegul ce a vandut-o recent, in poze se vede absolut acelasi stil de prindere, ceea ce ma face sa cred ca e chiar suportul pe care se monteaza placa de prindere a top case-ului la motocicleta aceasta. pare de plastic, dar defapt e ceva metal extrem de rezistent.

Manerul ala e din plastic si este de cumparat portbagaj ce se prinde pe suruburile din laterala seii(evident cu demontarea manerului):

 

 

DSCN9271.JPG

DSCN9272.JPG

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 minutes ago, Mariusik85 said:

sincer, manerul nu cred ca e din plastic... daca te uiti putin mai sus la colegul ce a vandut-o recent, in poze se vede absolut acelasi stil de prindere, ceea ce ma face sa cred ca e chiar suportul pe care se monteaza placa de prindere a top case-ului la motocicleta aceasta. pare de plastic, dar defapt e ceva metal extrem de rezistent.

Sa stii ca nu este acelasi stil de prindere, ce avea colegul care a dat motoreta rosie e un suport dedicat care inlocuieste manerul si se prinde in locul lui. Acela este, intr-adevar, realizat dintr-un metal rezistent, fixat de o placa tip Givi, dar manerul te asigur ca este de plastic (cred de fapt ca e un nylon dens, dar nu sunt sigur). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles. Mea culpa. Eu am crezut ca e ca la mine image.thumb.png.a69437939ba4d0136f9a32b838f82560.png

 

Chiar daca arata a plastic sunt din ditamai metalul. Suportul pt topcase inlocuieste aceste manere, fiind evident tot din metal rezistent.

 

Solutia data de colegu mai sus arata bine. Si motorul din poze arata f bine 😅

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Mariusik85 a spus:

Am inteles. Mea culpa. Eu am crezut ca e ca la mine image.thumb.png.a69437939ba4d0136f9a32b838f82560.png

 

Chiar daca arata a plastic sunt din ditamai metalul. Suportul pt topcase inlocuieste aceste manere, fiind evident tot din metal rezistent.

 

Solutia data de colegu mai sus arata bine. Si motorul din poze arata f bine 😅

Aprilica am vandut-o prin 2015,daca nu ma insel.Portbagajul de pe ea era OEM Aprilia.

Multamn fain de apreciere,a fost o motocicleta la care am tinut foarte mult. :)

 

Am mai gasit poze cu portbagajul:

 

005.JPG

006.JPG

013.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca mai am eu partea metalica pe care se prinde portbagajul.... nu mai stiu sigur de unde o am, de la Cristi sau Emil... daca e cineva interesat, o pot trimite

doar ca e facuta de un mester, nu arata ca de fabrica dar e trainica

Editat de sorin.iasi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, sorin.iasi a spus:

cred ca mai am eu partea metalica pe care se prinde portbagajul.... nu mai stiu sigur de unde o am, de la Cristi sau Emil... daca e cineva interesat, o pot trimite

doar ca e facuta de un mester, nu arata ca de fabrica dar e trainica

De la Emil,eu am dat Aprilica cu tot cu portbagaj si manerul de plastic in punga. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20 hours ago, sorin.iasi said:

cred ca mai am eu partea metalica pe care se prinde portbagajul.... nu mai stiu sigur de unde o am, de la Cristi sau Emil... daca e cineva interesat, o pot trimite

 

Ar fi super! Ti-am trimis PM. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...