Sari la conținut

Pareri, sugestii Aprilia Atlantic 500, 2002-2006


sisu2006
 Share

Postări Recomandate

Va salut. Am mai cautat si pe net informatii despre acest model Aprilia Atlantic 500 si nu am gasit mare lucru.

Rog posesorii acestui model sa ma ajute cu informatii.

Ma intereseaza:

-fiabilitatea

-consumul

-manevrabilitate

-probleme ivite

-si orice alt lucru

Nu m-am urcat pe nici un Atlantic, pare destul de comod.

Am gasit cateva pe la 1000 euro. Vreau sa il folosesc mai mult la drumuri lungi, nu locuiesc in oras.

Astept parerile voastre.

post-10440-0-63961700-1382010548_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut un Beverly 500, are acelasi motor ca si Aprilia. Ce pot sa iti spun:

- Consum: cam 5-5.5%

- Fiabilitate: am mers cu el vreo 2000 km, nu am avut probleme deosebite. Fostul proprietar mersese vreo 25.000 si era multumit. Mai pica la unele o pompa de apa sau vreo termocupla insa nu sunt chestiuni extraordinare. Cred ca la SH depinde f mult de cum a fost ingrijit si servisat.

- Vit. max cca 150-160, lejer 120 (peste deranjeaza vantul - depinde de ce parbriz ai); demaraje in oras peste cam orice masina.

- Mai greoi in oras la slalom, ii place cam de la 60-70 in sus.

 

In rest, mare atentie de unde cumperi. Pretul de 1000 eur mi se pare relativ mic pt un maxi de 500, vezi sa nu aibe bube ascunse.

 

Sfatul meu, trecut deja prin 3 achizitii SH sunt:

1. Uita-te la proprietar - ca om. E genul mai "smecheras" sau e om serios? E inscris? (ia cel mai bine unul inscris sa nu ai surprize)

2. Vezi de cat timp il are? Daca il are de 2 luni si il da mai departe, nu prea e buna....(evident el o sa zica ca nu s-a obisnuit, ca e prea mare, etc)

3. E adus din Italia? (sunt profesionisti care iau scutere lovite de acolo si din 3 lovite fac 2 bune; in plus sunt scutere cu 50-60.000 km luate de acolo si vandute aici cu 20.000)

4. Vezi cum stai pe el si fa-i o proba.

 

Review-urile si fiabilitatea de pe hartie conteaza mai putin daca iti iei vreo prastie de scooter. Asa ca cel mai bine du-te si vezi-le cu ochii tai.

Editat de 28fun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Nu cred ca merita achizitia unui scuter italian de 500cc.consuma mult si e de preferat schizitia unei motociclete care ofera mult mai mult decat barca asta la un consum mai mic de carburant

Eu am gasit in vara un malaguti spidermax 500 la un pret foarte bun.Cand am vazut ca are un consum mai mare decat un SS 600,am renuntat in secunda 2 la achizitie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Ma bate si pe mine gandul la Atlantic sau Beverly 500. Ma gandesc ca punctul slab-consumul- nu este o tragedie, daca ai confort si stai lejer in sa, merita sa consumi un litru-doi-trei in plus...Sau il bag pe Gpl!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...