Sari la conținut

ENDURO RANCA HARD&HOBBY 14 IUN 2014


Joli
 Share

Postări Recomandate

Jur ,nimic Doamne fereste . dar ne putem bucura de tara noastra si fara autorizatie.sa ma dau cu motoru nu mi trebuie autorizatie in tara mea.Sa distrugi padurea stiu multi care au autorizatie sa faca asta! Se numesc baroni ! Pe aia sa i inpuscam ! Ps :mi a zis odata un vinator sa nu mai merg cu motorul ca sperii vinatul !!!auzi eu il sperii iar el il omoara care e ma rau eu sau el? Eu ca merg cu motorul sau ei ca defriseaza padurile.de bujor nici vorba.Love !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da Teo,dar sunt legi facute in sensul asta.nu e chiar asa.La tine nu sunt jandarmi montani,probabil nu sunt areale protejate,nu sunt rezervatii naturale,etc.La noi daca ai tras o basina au aparut toti ca hienele cu mana intinsa si cu chitantierul in cealalta.uite ce probleme sunt la Sibiu din cauza marcajelor lasate ani de zile prin padure.scandaluri,amenintari,amenzi,cabluri de otel intinse prin padure,etc..

 

Noi am renuntat anul trecut la mai bine de jumatate de traseu cand am fost amenintati CU IMPUSCAREA daca intram in zona de vanatoare a baronilor si a trebuit sa facem o DONATIE de 5000 de euro ca sa traversam zona.Ne-am bagat ..... in ei si am schimbat in 3 zile tot traseul.Anul asta nu am mai obtinut nici o autorizatie in zona respectiva ca deh,pe linie de partid a sosit o circulara ca nu se mai pot impusca ursi si capre din cauza noastra,asa ca ne-am mutat jucariile de acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe cine crezi ca intereseaza ce probleme aveti la voi in ZONA ( EMD ) ... Aici a fost strict problema noastra de ORGANIZARE si nu inteleg de ce tot discuti de ATATEA AUTORIZATI (STEF) ... A FOST DOAR O INTALNIRE PRIETENEASCA si ATAT . ORICUM apreciez si MULTUMESC tuturor PRIETENILOR care au participat la acest EVENIMENT pe aceasta cale . Va astept in 2015 cu Multe Multe SURPRIZE !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca nu ai inteles nimic din ce am scris.tot ce trebuie sa intelegi ca lasand traseul marcat sau oferindu-l pe gps public, poate veni oricine sa se dea in zona si mai devreme sau mai tarziu situatia asta va deranja vreun turist cu oo mai mari si te trezesti ca nu te mai lasa nimeni sa organizezi ceva.am scris postul de mai sus tocmai ca sa stii de ce sa te feresti.dar daca pe tine ca prieten si organizator te doare in ... , multumesc de atitudine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bajetii e puternici si mai presus de lege... sau doar tineri si entuziasti cum am fost si noi acum cativa ani, sa nu ii judecam aspru zic, sunt la inceput si trebuie sa ii incurajam si sa ii indrumam spre calea cea buna. in zona se poate dezvolta o noua cursa de hardenduro si treaba asta nu e de lasat deoparte!


» Post actualizat in 18 Jun 2014 22:08

PS: vezi bre nea Teo daca ai speriat toti ursii de la tine de pe zona, te poti da linistit cu mobra ca nu deranjezi pe nimeni :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, dar eu nu prea inteleg chestia asta cu stransul benzilor si prohibitia track-urilor GPS. Eu, daca vreau, ma duc week-endul asta sa mai dau o tura la Ranca, sau ma duc la mine la Buzau sa ma dau pe poteca cunoscuta. In ambele situatii am sansa sa supar pe cineva care sa faca o reclamatie, nu numai in deplasare, la Ranca, sau la EMD, sau prin alte locuri unde se organizeaza prietenesti.

Noi, la Buzau, ii suntem recunoscatori lui Teo ca nu strange benzile. Mergem odata la prieteneasca lui, apoi un an intreg ne dam pe traseu. Mai vin din cand in cand si din judetele apropiate, destul de des din Bucuresti, si mi s-ar parea deplasata o gandire gen :"Duceti-va, mai, acasa, ca ne speriati padurarii". Si fara aceste benzi lasate, nu cred ca ar fi multi care cunosc zona atat de bine incat sa se aventureze adanc in padure si sa nu se rataceasca.

Cat despre track-urile de GPS, mie mi se par inutilizabile fara ajutorul unor benzi. Mie, cel putin, imi spune clar GPS-ul ca are o acuratete de 6-9 metri. Si, sa mergi doar pe track, fara ajutorul benzilor, poti nimeri pe o coborare la 10 metri departare de coborarea initiala, si sa ajungi in prapastie, sau sa cauti jumatate de ora o urcare.

 

Per total, fara aceste benzi, m-as fi dat mult mai putin in ultimii 2 ani, mai ales ca am inceput sa ma dau singur si nu cunosc padurea. Asa ca, "multumesc, Teo".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa interpreteze nimeni gresit,mai ales ca Bobita nu a inteles de am scris si s-a inflamat degeaba(dar astea sunt probleme particulare).

fiecare face ce vrea si unde vrea,dar sunt zone in care nu este ok sa lasi marcaje si bezi,fiindca (si aici ma refer STRICT a zona Valcea si Sibiu)unde prin contract suntem obligati sa strangem benzile si marcajele,altfel la anul nu mai pupam.Obstea iti da voie sa treci o data oficial prin padurea lor,restul este la mica intelegere,sau cum scapi de padurari. Probabil sunt zone in care poti sa te dai (gen Buzau) fara sa creezi probleme,dar la noi nu merge asa.

 

Concluzie:

 

-inca o data Bobita si baietii scuze dar nu am vrut sa fiu rautacios,restul e poveste..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap,din pacate este unul din motivele mele maxime de stres..mai ales ca anul asta nu m-am dat deloc din cauza operatiei si acum cand am voie..stau la umbra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...