Sari la conținut

In cautarea istoriei, a unui Norton de la reprezentanta Floreasca


fhchth
 Share

Postări Recomandate

Buna dimineata tuturor .

 

detin o motocicleta norton Dominator care a alergat la reprezentanta Floreasca Bucuresti , care presupun ca era club de curse in anii 70'80 .

se pare ca ar fi fost intretinuta de un anumit Saudi lazarescu , sau Sandi Lazarescu de la reprezentanta Floreasca .

 

as fi foarte incintat si recunoscator daca ma poate ajuta cineva cu un nr de tel a cuiva care a lucrat la reprezentanta floreasca .

sau a cuiva care cunoaste sau ma poate ajuta sa dau de acest domn Saudi Lazarescu.

 

vreau sa vad daca mai are cineva poze cu motocicleta in zilele ei bune . si o eventuala poveste despre ea .

 

multumesc mult .

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nustiu daca te intereseaza dar e un domn aici pe forum cu un Norton ( nustiu modelul ) de prin 50 si ceva. Parca are nick-ul MarlonBrando sau ceva de genul. Ia legatura cu dansul, posibil sa afli mai multe.

 

 

Imi pare rau dar nu cunosc detalii despre acest Norton. Am niste poze salvate cu un Dominator nou nout fotografiat undeva pe Valea Prahovei, dar nu stiu cate Dominatoare au fost in Romania.

Despre denumirea " Reprezentanta Foreasca" nu prea suna a nume de club. Eu am alergat prin anii 80 ciclism la clubul Vointa cu sediul in Pipera (aproape de Floreasca) si stiam toate denumirile de club sportiv din acei ani dar nu am auzit de "Reprezentanta Floreasca". Mai degraba cred ca este vorba de o reprezentanta /service pt reparatii motociclete. Probabil motocicletele Norton Dominator au fost comandate pt cluburi prin anii 60.

Mai degraba te pot ajut cu informatii seniorii ( sau rude al lor) ai motociclismului din acei ani.

 

PS: Am o sa noua ( replica) de Dominator daca te intereseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau dar nu cunosc detalii despre acest Norton. Am niste poze salvate cu un Dominator nou nout fotografiat undeva pe Valea Prahovei, dar nu stiu cate Dominatoare au fost in Romania.

Despre denumirea " Reprezentanta Foreasca" nu prea suna a nume de club. Eu am alergat prin anii 80 ciclism la clubul Vointa cu sediul in Pipera (aproape de Floreasca) si stiam toate denumirile de club sportiv din acei ani dar nu am auzit de "Reprezentanta Floreasca". Mai degraba cred ca este vorba de o reprezentanta /service pt reparatii motociclete. Probabil motocicletele Norton Dominator au fost comandate pt cluburi prin anii 60.

Mai degraba te pot ajut cu informatii seniorii ( sau rude al lor) ai motociclismului din acei ani.

 

PS: Am o sa noua ( replica) de Dominator daca te intereseaza.

salutare ,

multumesc pt raspuns . incintat sa mai cunosc un proprietear de Norton . ai fost cu el la actiunea retromobil ( 2 roti istorice ) parca am vazut poze cu un norton simpatic.

ai ceva poze cu el ?? daca da m-as bucura daca postezi citeva .

 

Acu revennd la bestie . DL Munteanu din BV care a reconstruit aceasta motocicleta , a spus ca a cumparat-o prin 85 din Bucuresti de la cineva care alerga cu ea .

original a fost un norton dominator .

curind Proprietarul din bv , a vrut mai mult din motorul de domi si l-a schimbat ( doar motorizarea ) cu un atlas 750 . de atunci a schimbat cam totul in motor : Delcou , Cilindru artizanal din aluminiu 900cc , supape marite . dublu dellorto cu spritz , respiratie motor marita . toate pt a creste turatia si puterea .

 

in prezent nortonul are 160 KG , 7900 ture/min , undeva, la 70 HP .

Urmeaza modificari de ambreiaj ( ambreiaj de comando 750 ) .diametru mai mare . un primar cover artizanal , si multe altele :))

sper ca la anu in toamna sa fie gata .

 

era foarte interesant de aflat a cui a fost aceasta moto , sau cine a concurat pe ea inainte de a fi a lui " burt " versiunea brasoveana !

 

Imi pare rau dar nu cunosc detalii despre acest Norton. Am niste poze salvate cu un Dominator nou nout fotografiat undeva pe Valea Prahovei, dar nu stiu cate Dominatoare au fost in Romania.

Despre denumirea " Reprezentanta Foreasca" nu prea suna a nume de club. Eu am alergat prin anii 80 ciclism la clubul Vointa cu sediul in Pipera (aproape de Floreasca) si stiam toate denumirile de club sportiv din acei ani dar nu am auzit de "Reprezentanta Floreasca". Mai degraba cred ca este vorba de o reprezentanta /service pt reparatii motociclete. Probabil motocicletele Norton Dominator au fost comandate pt cluburi prin anii 60.

Mai degraba te pot ajut cu informatii seniorii ( sau rude al lor) ai motociclismului din acei ani.

 

PS: Am o sa noua ( replica) de Dominator daca te intereseaza.

 

Imi pare rau dar nu cunosc detalii despre acest Norton. Am niste poze salvate cu un Dominator nou nout fotografiat undeva pe Valea Prahovei, dar nu stiu cate Dominatoare au fost in Romania.

Despre denumirea " Reprezentanta Foreasca" nu prea suna a nume de club. Eu am alergat prin anii 80 ciclism la clubul Vointa cu sediul in Pipera (aproape de Floreasca) si stiam toate denumirile de club sportiv din acei ani dar nu am auzit de "Reprezentanta Floreasca". Mai degraba cred ca este vorba de o reprezentanta /service pt reparatii motociclete. Probabil motocicletele Norton Dominator au fost comandate pt cluburi prin anii 60.

Mai degraba te pot ajut cu informatii seniorii ( sau rude al lor) ai motociclismului din acei ani.

 

PS: Am o sa noua ( replica) de Dominator daca te intereseaza.

multam , avind multe modificari mecanice , va fii un cafe racer cu panou sa de alu. si probabil mai incolo si un rez de alu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

salutare ,

multumesc pt raspuns . incintat sa mai cunosc un proprietear de Norton . ai fost cu el la actiunea retromobil ( 2 roti istorice ) parca am vazut poze cu un norton simpatic.

ai ceva poze cu el ?? daca da m-as bucura daca postezi citeva .

 

post-27079-0-19832200-1388337995_thumb.jpg

post-27079-0-30770500-1388338003_thumb.jpg

post-27079-0-18264200-1388338018_thumb.jpg

post-27079-0-98748900-1388338195_thumb.jpg

post-27079-0-40222700-1388338210_thumb.jpg

post-27079-0-39398900-1388338222_thumb.jpg

Editat de Marlon Brando
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am niste poze salvate cu un Dominator nou nout fotografiat undeva pe Valea Prahovei, dar nu stiu cate Dominatoare au fost in Romania.

Si pozele cu Dominator 88 nr 22640-B

post-27079-0-98548100-1388951261_thumb.jpg

post-27079-0-66950400-1388951267_thumb.jpg

Editat de Marlon Brando
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Buna dimineata tuturor .

 

detin o motocicleta norton Dominator care a alergat la reprezentanta Floreasca Bucuresti , care presupun ca era club de curse in anii 70'80 .

se pare ca ar fi fost intretinuta de un anumit Saudi lazarescu , sau Sandi Lazarescu de la reprezentanta Floreasca .

 

as fi foarte incintat si recunoscator daca ma poate ajuta cineva cu un nr de tel a cuiva care a lucrat la reprezentanta floreasca .

sau a cuiva care cunoaste sau ma poate ajuta sa dau de acest domn Saudi Lazarescu.

 

vreau sa vad daca mai are cineva poze cu motocicleta in zilele ei bune . si o eventuala poveste despre ea .

 

multumesc mult .

 

am incercat sa trimit catre tine un mesaj legat de acest subiect, cred ca ai casuta plina

salut, numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Floreasca erau doar 2 locatii care ar corespunde : autoservice-ul de la pod + un atelier de electrica, nu mai stiu cum se cheama acum strada (in anii '80 se chema Vf cu dor), din Stefan cel mare a 5-a la stanga. 99% As putea juras ca nu era la atelierul de electrica pe langa care treceam aproape zilnic.

 

"Reprezentanta Floreasca" suna mai degraba a Ford Romana dar fabrica a disparut in 1947 si in anii '80 era Automatica.

 

Nu stiu cine avea motocicleta lui Marlon in anii '80 dar imi aduc aminte de ea, intr-o vara l-am vazut cu cablul de acceleratie rupt pe Dorobanti, legase o sfoara ca sa ajunga acasa. Motocicleta arata superb, ca scoasa din cutie. Apoi a trecut pe la Chiritescu/Chiriacescu + Romeo (tipul cu atelierul de aurire), ei ar putea sa stie mai multe, mai ales primul. Avem la club un coleg, dl Mihai Mezincescu din Ploiesti, care a concurat mult timp in anii 70-80 , la un moment dat chiar cu un HD, o sa-l intalnesc sambata si il intreb. Bafta !

Editat de AUTOMOBILIA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Floreasca erau doar 2 locatii care ar corespunde : autoservice-ul de la pod + un atelier de electrica, nu mai stiu cum se cheama acum strada (in anii '80 se chema Vf cu dor), din Stefan cel mare a 5-a la stanga. 99% As putea juras ca nu era la atelierul de electrica pe langa care treceam aproape zilnic.

 

"Reprezentanta Floreasca" suna mai degraba a Ford Romana dar fabrica a disparut in 1947 si in anii '80 era Automatica.

 

Nu stiu cine avea motocicleta lui Marlon in anii '80 dar imi aduc aminte de ea, intr-o vara l-am vazut cu cablul de acceleratie rupt pe Dorobanti, legase o sfoara ca sa ajunga acasa. Motocicleta arata superb, ca scoasa din cutie. Apoi a trecut pe la Chiritescu/Chiriacescu + Romeo (tipul cu atelierul de aurire), ei ar putea sa stie mai multe, mai ales primul. Avem la club un coleg, dl Mihai Mezincescu din Ploiesti, care a concurat mult timp in anii 70-80 , la un moment dat chiar cu un HD, o sa-l intalnesc sambata si il intreb. Bafta !

 

Multumesc mult :)

nu e o graba sau o necesitate , sunt doar curios daca am sanse sa vad poze cu Norton-ul asta cind concura !

Basty

 

Si pozele cu Dominator 88 nr 22640-B

incerc sa salvez pozele DAr pare ca sa smecherit forumul si nu mai pot . cu print screen imi taie din poza ca e mai mare poza decit screen'ul .

poti sa imi dai te rog un mail cu ele la oppozitch@yahoo.com cind ai timp si chef

multam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Dai click pe poza, si o sa se deschida frumos in chenarul ala centrat. Acolo in dreapta jos apar butoanele save si close. Eu am salvat pozele fara problema.

 

Pune si tu o poza cu Dominatorul tau :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Dai click pe poza, si o sa se deschida frumos in chenarul ala centrat. Acolo in dreapta jos apar butoanele save si close. Eu am salvat pozele fara problema.

 

Pune si tu o poza cu Dominatorul tau :)

salut Tudor ,

MUltam de sfat . ce simplu era .

 

Inca nu am avut timp sa ma ocup de el dar ii vine rindul .

 

citeva filmulete ... da sunetu' si basu tare !:

 

 

Norton vs Bulldog :

 

http://www.youtube.com/watch?v=ZnJncugdpx4

 

In urmatorul video este Dl Munteanu la aparat , omul care a facut modificarile in motor si a mers cu motocicleta in ultimii 25-30 ani .

 

http://www.youtube.com/watch?v=NXD21VboAxc

Editat de basty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...