Sari la conținut

Curge ulei, zona schimbator! :(


Ruben
 Share

Postări Recomandate

 

 

De ceva timp am observat ca imi picura ulei negru din zona schimbatorului..banuiesc cae e de la cutia de viteze din ce cauza poate fii? Dimineata face balta de ulei pe jos cca 3-4cm patrati"Ce trebuie sa fac? mobra e Pioneer125 5trepte

Editat de Ruben
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De as avea pe cine..:-s e cmplicata treaba? Nu gasesc video despre cum se face operatiunea.. :D

Simeringul se scoate finut cu o surubelnita, incerci sa nu zgarii nici axul nici camasa in care intra si mergi cu el la un magazin de simeringuri unde iti iei altul nou, ungi axul si camasa cu ulei si impingi egal simeringul nou la locul lui, sa ai grija sa retii cum a fost celalalt, care e partea exterioara si care e cea interioara. Totusi iti recomand sa apelezi la cineva care se pricepe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa folosesti o surubelnita foarte subtire sau orice scula cu care sa poti agata si trage semeringul vechi de pe ax . Pe ce-l nou trebuie sa ai grija cand il bati inapoi sa fie drept . Poti sa folosesti semeringul vechi sa bati in el . Motocicleta trebuie inclinata spre dreapta daca ai ulei in motor , sau faci operatiunea cand schimbi uleiul si atunci nu risti sa pierzi nimic . Daca ai impresia ca nu te poti descurca singur , atunci apeleaza la un mecanic , chiar daca nu este specializat pe motociclete . O zi faina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok. Multumesc..am sa ma uit sa vad despre ce e vorba..o sa caut pe cineva pana la urma.. Simeringuri banuiesc ca pot gasii la un magazin de piese auto..nu?

Mai degraba la un magazin specializat in rulmenti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...