Sari la conținut

OHRID-VLORE-CORFU 20-29.06.2014


Postări Recomandate

Propun o excursie de maxim zece zile prin Macedonia(Ohrid),Albania(Vlore)si Grecia(Corfu).Ar fi un traseu de aprox. 2500km.



Ziua 1:Buc-Skopje(620km)



Ziua 2:Skopje-Ohrid(170km)



Ziua 3:OHRID-VLORE(200KM)



Ziua 4:VLORE



Ziua5:Vlore-Igumenitza-Corfu(200km)



Ziua 6:Corfu



Ziua 7:Corfu-Igumenitza-Volos(310km)



Ziua 8:Volos-Alexandropolis(500km)



Ziua 9:Alexandropolis-Buc(520km)



Ziua 10:rezerva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mihai, te-ai gandit bine la traseu, dar as face o modificare, daca sunt si ceilalti participanti de acord:

 

prima zi putem merge direct la ohrid, fara o noapte pierduta in skopje (in skopje nu prea ai ce face si voi ati mai mers acolo)

 

in cazul asta mai facem doar 170 km in plus si castigam inca o zi in pe frumusetea asta de insula

 

 

motorete bune avem, la drumuri lungi am mai fost,, , mergem mai tare pe bulgaria si ne scoatem

 

propun plecarea vineri la 06 00 dimineata si mergem sustinut, fara lalaiala pe drum, seara suntem in ohrid cu berea la liber din partea mea tuturor participantilor daca ne tinem de programul asta

 

eu zic ca e rezonabila propunerea mea ,,,ori suntem motociclisti ori nu mai suntem ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marius:am vorbit cu participantii si nu sunt de acord.Partea frumoasa a drumului este Skopje-Ohrid si tocmai asta sa o facem fiind obositi doar ca sa economisim o noapte de cazare!



Eu am fost in Corfu si sa stii ca nu este cu nimic diferita de Thasos.Aceleasi sate pescaresti transformate in statiuni turistice.



Pentru cine are curiozitatea sa vada inceputurile turismului din Grecia anilor "60",sugerez vizionarea filmului "Ziua in care mor pestii" cu vestita Irene Papas in rol principal.Nu o sa regretati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marius:am vorbit cu participantii si nu sunt de acord.Partea frumoasa a drumului este Skopje-Ohrid si tocmai asta sa o facem fiind obositi doar ca sa economisim o noapte de cazare!

 

Eu am fost in Corfu si sa stii ca nu este cu nimic diferita de Thasos.Aceleasi sate pescaresti transformate in statiuni turistice.

 

Pentru cine are curiozitatea sa vada inceputurile turismului din Grecia anilor "60",sugerez vizionarea filmului "Ziua in care mor pestii" cu vestita Irene Papas in rol principal.Nu o sa regretati.

sal!

ma scuzati ca ma bag dar cred ca nu este o idee rea sa mergeti direct la Ohrid

1)Distanta este de "doar 760km"....un fleac de 10 ore tinind cont ca sunt si cateva portiuni de autostrada

2)Sunt mult mai multe de facut si vazut la lac fata de Skopje

 

va recomand sa va cazati la Struga este un orasel cu un aer mai retro la 10km distanta de Ohrid cu niste terase de vis chiar pe malul raului ...si nu ratati o baie in cascada cu saritura de pe pod....

 

cateva poze

post-4687-0-44590700-1401823765_thumb.jpg

post-4687-0-77423300-1401823870_thumb.jpg

post-4687-0-62303000-1401823945_thumb.jpg

post-4687-0-04833500-1401823964_thumb.jpg

post-4687-0-79437300-1401823984_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi(sorindas):pentru mine este o mare dilema cum reusiti sa aveti o medie orara de 80km la mersul in grup.Cand am fost impreuna la Istanbul acum cativa ani,am facut exact zece ore,deci medie de 60km/h.

Vreau sa avem o vacanta frumoasa,sa ne bucuram de noi locuri vazute,nu sa alergam ca disperatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi(sorindas):pentru mine este o mare dilema cum reusiti sa aveti o medie orara de 80km la mersul in grup.Cand am fost impreuna la Istanbul acum cativa ani,am facut exact zece ore,deci medie de 60km/h.

Vreau sa avem o vacanta frumoasa,sa ne bucuram de noi locuri vazute,nu sa alergam ca disperatii.

Mihai eu am vorbit la modul generic...acum ca drumul dureaza chiar si 12 ore nu vad o mare problema,dar cunoscand foarte bine ruta, mare lucru nu este de vazut pana la Scopje

 

In legatura cu excursia pe care am facut-o impreuna la Istambul....tocmai pe asta m-am si bazat ,pe faptul ca mergeti foarte bine in grup...constant si fara multa lalaiala pe drum :10: a fost o placere sa mergem impreuna!

Scuze.....mi-am dat si eu cu parerea ,voi stabiliti detaliIle si ruta

 

DRUM BUN SI ASFALT USCAT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ofer spre imprumut statie radio pt tura asta

 

matzele pt casca ( fire legatura, buton pt emisie, microfon, casti ) costa aprox 120 lei, de la magazinul dimitrie cantemir,,, comanzi azi , intr-o saptamana vine produsul

 

asigur montaj gratuit pt casca

 

detalii pe pm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mai sunt patru zile pana la plecare.Atentie la:pasaport valabil,certificat inmatriculare,verificare tehnica,rca care sa aiba Macedonia si Albania,permis conducere,chei rezerva(am patit-o chiar eu la tura de Cappadocia).Nu in ultimul rand ceva euro pusi deoparte pentru mafia albaneza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...