Sari la conținut

Problema cutie viteza Yamaha Thundercat


Postări Recomandate

Salut,o sa incerc sa fiu cat mai scurt,poate reusiti sa ma ajutati in vreun fel cu problema mea:

 

in treapta a 2-a,cand accelerez brusc,imi sare pe liber ( N )

 

Cum a aparut problema - in panta putin,am accelerat pana la 11 - 12.000 in treapta 2 si mi-a tras vreo 2-3 ``zgaltaituri`` ca si cum ar fi rupt aderenta :)

 

 

Am redus si cand am accelerat iara,direct zgaltaituri si mi-a aruncat-o pe N

 

Am bagat piciorul sub schimbator si am observat ca atunci cand accelerez si se simt socurile alea imi forteaza pedala in jos si intra pe liber....

 

Inainte de faza asta nu a avut nici un simptom cutia,chiar eram mandru de ea.... :D

Ceva ajutor va rog?stie cineva care este problema?sper sa nu fie fff costisitoare....:(

 

Ms frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciudat ca nu a avut nici un simptom inainte, de acuma o sa ai cu siguranta. E buba ei cea mai mare din pacate. In cel mai bun caz, scapi doar cu schimbare de furca. Dar oricum, intai trebuie desfacut si vazut ce e acolo, iar ptr asta trebuie sa desfaci absolut tot motorul. Si da, chiar daca este doar furca selectoare, manopera o sa fie foarte scumpa daca nu ai vreun prieten care sa fie mecanic foarte bun. Schimba direct a 3-a de acuma inainte pana cedeaza de tot si asta e.

Editat de RedFox200
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfuuu.......speram sa scap mai ieftin......nu am vrut sa ma gandesc la asta,ma gandeam ca din moment ce nu am avut nici macar o problema cu ea pana acum poate e ceva mai ``usor``.

 

Si oful cel mai mare e ca aseara am vandut motor si cutie de la thundercat cu 700 lei....am zis sa o dau cuiva care are nevoie ca mie nu imi trebuie:)))

 

Ms de sfat.....o seara buna


» Post actualizat in 30 Jun 2014 20:47

Dar exista vreo sansa sa fie altceva stricat? ...parca nu imi vine sa cred ca s-a dus asa dintr-o data fara nici macar un simptom......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am auzit Thundercat cu probleme de cutie....scurge uleiul vezi ce gasesti in el..sau ia baia jos....daca nu sunt resturi pe acolo...se poate sa fie doar o furca....daca gasesti bucati de otel...sunt pinioane...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am auzit nici eu de probleme de cutie la Honda cbr f2 pana mi s-a intamplat mie. Doar ca mie mi-a dat de stire ca o sa se strice pt ca pe la 8k-10k rpm imi sarea pe liber (N) iar acum, de cateva zile imi sare pe la 3k-4k rpm. Ca si pret nu cred ca depaseste 200-300 de lei cutia dar cum a spus si colegul mai sus te omoara manopera mai ales daca il duci la un service. Cauta pe net, trebuie sa gasesti, eventual din dezmembrari.. bafta, sa ne auzim cu bn si asfalt uscat !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci situatia e clara...ms mult pt sfaturi,sper,sa rezolv problema cat mai rapid...o sa caut alta cutie si sper sa ne vedem pe asfalt cat mai curand :D

 

Asfalt uscat tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...