Sari la conținut

30 August-14 Septembrie excursie Turcia-Armenia-Georgia


elvissica
 Share

Postări Recomandate

Seara buna dragi motociclisti si motocicliste,

 

Numele meu este Elvis,si m-am gandit sa postez aici in ideea ca poate mai gasesc doritori sa facem o excursie de 2 saptamani incepand cu sfarsitul lunii August pe traseul indicat mai jos. Deocamdata sunt eu si userul "Septy" care in zilele urmatoare va sti cu siguranta daca poate veni.Despre mobre,ambii avem cate o Honda Vfr V-tech sport-touring ,deci incercam sa ocolim traseele de Hard-Enduro.

 

Ca idee despre traseu, are in jur de 6000 Km si avem:

Bulgaria,care dupa parerea mea poate fi o tara doar de tranzit

ISTANBUL

-De vizitat Moscheea sultanului Ahmed+Turkuazoo cel mai mare acvariu din Turcia

-Efes-fosta Grecie(templul zeitei Artemis-una din cele 7 minuni ale lumii)

-Pamukkale- acumulari de apa in grote de calcar

-Antalya+Fethiye

-Cappadocia-poate o plimbare cu balonul deasupra orasului :)

ARMENIA

-Yerevan Capitala -Fortareata Erebuni

-Regiunea Ararat- unde s-ar fi oprit Arca lui Noe,Manastirea Geghard+Khor Virap

GEORGIA

--Tbilisi Capitala

-Vardzia Caves-orasul facut in pesteri,Kutaisi -Manastirea Gelati+Bagrati

-Gori -Orasul unde s-a nascut Stalin

-Shatili fortareata

-Mestia

-Ushguli(aici doar daca e vreme buna ,altfel ne trebuie un enduro..e numai offroad)

La intoarcere m-am gandit si la 2 zile pe Insula Thassos sau Samothraki(o insulitza mica si cocheta pentru iubitorii de natura fara prea multe baruri sau cluburi)

Ca sa apucam bifa obiectivele m-am gandit la nu mai mult de 500 Km/Zi. In legatura innoptatul n-am dat inca niciun search la Hosteluri si Guest house,dar daca vremea ne permite putem cara si cortul dupa noi sa mai scutim din cheltuieli.

Cam atat deocamdata,daca intereseaza pe careva va rog postati aici sau lasati PM ca deocamdata nu sunt in tara si n-am semnal la telefon sa ne putem auzi.

Numai bine ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici e partea mai dureroasa :) n-am facut un calcul si nici nu vreau sa sperii pe nimeni dar din ce cred ca nu are cum sa depaseasca 1500 Euro .Poate ajunge mai putin,mai trebuie lucrat la socoteli :)


» Post actualizat in 23 Jul 2014 18:30

Pret benzina 23 Iunie 2014:

Bulgaria -1,30 Eur/Litru .........1100 Km

Turcia -1,77 Eur/Litru.............4000 Km

Armenia- 0,97 Eur/Litru..........400 Km

Georgia- 0,89 Eur/Litru..........600 km

 

Sa punem un consum de 7L/100 Km si iese 660,14 Euro

 

Cazare+mancare estimativ 40 eur/Zi * 14 zile =560 Euro

 

Deci strictul necesar ar fi 1220 Eur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vrut sa initiez o excursie in Georgia si Armenia dar calatoria pana la destinatie sa fie pe mare.S-a facut mare agitatie de o linie regulata cu ferryboat intre Constanta si Batumi,dar pana acum nu s-a materializat nimic.

Daca esti dispus sa modifici perioada,putem discuta.Eu si MihneaBmw suntem interesati de excursie dar cazarea sa fie minim la motel(exclus hostel sau cort).


» Post actualizat in 24 Jul 2014 08:56

Din proprie experienta costurile sunt in jur de 100euro pe zi,plus ceva pentru neprevazute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

- Timpul este prea scurt .

- In istambul calculeaza 2 nopti - o zi de vizitat ( pentru cazare va recomand Hostelul Sindbad- in orasul vechi preturi mai mult decat decente) in restul turciei poti pune cortul oriunde vrei. )

- ca buget , daca nu va intindeti la restaurant de fite e ok.

- sa plecati cu gume noi ( asfaltul turcesc - roade rau cauciucul)

- drumul de granita - Georgia - Armenia .... nu prea se lipeste cu motocicleta de la profil.

 

Distractie placuta, e super tura.

 

P.S.

daca aveti nevoie de detalii - PM me.

feribot pentru Batumi exista - din Odessa

Editat de Evol
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"MIHAI VARADEO" cu ferybotul nu e o varianta prea buna.Se poate din Varna-Batumi sau de langa Odessa -Batumi...dureaza 2 zile pe mare + ceva costuri de 300 euro moto+rider.In legatura cu cazarea sunt ok sa stam si la motel sau hotel...In perioada aceea oricum e cam frigutz pentru cort.Din pacate concediul meu imi permite doar in perioada respectiva sa pot merge .


» Post actualizat in 24 Jul 2014 10:28

"Evol" multumim pentru sfaturi,cu siguranta te voi contacta pentru mai multe detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Elvis:nu stiam de cursa regulata Varna-Batumi,da-mi te rog detalii despre orar.Daca costul om plus motor este de doar 300euro e perfect.Se cheltuie mai mult daca mergi pana in Georgia pe roti

Dupa parerea mea trebuie facut Georgia si Armenia separat de Turcia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E si meniu in engleza :) La "Schedules" zice ca orele se pot schimba dar nu spune cu exactitate.In stanga paginii sunt niste numere de telefon la care se poate apela pentru mai multe informatii.Eu stiu doar tariful care e si afisat.

Contacts

Address: 4a, Sabanskyy lane, Odessa, 65014, Ukraine

Email: ukf@ukrferry.com
Email: charter@ukrferry.com

Fax: +380(482)348-297
Fax: +380(482)348-108

Secretary

Phone: +380(482)34-40-59

Dispatcher

Phone: +380(482)34-82-96

Division of Personnel

Phone: +380(482)34-86-31
Phone: +380(482)34-86-58

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...