Sari la conținut

Jigler Carburator


Postări Recomandate

Salut, de cat este jiglerul pentru un carburator DELL'ORTO PHBN 16? cand am cumparat motorul jiglerul era de 9.0 si cand il turam mai tare pe panta se ineca pt ca isi tragea prea multa benzina... l-am schimbat cu unul de 7.4 si a mers perfect, azi am pus unul de 7.8 si acuma trage mult mai bine, in viteza a2a daca trag mai tare de el il ridic pe o roata..ceea ce cu jiglerul de 7.4 nu reuseam.. as vrea sa incerc si cu unul mai mare dar nu stiu daca o sa mearga mai bine sau o sa se inece iar.. (motorul e am6 50cc 2T racire pe apa)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa evaluezi setarea(jiclorul) pe care o ai, parca tin minte exista o metoda pe care a explicat-o cristi57 aici pe focum undeva: iti faci cateva marcaje pe mansonul de acceleratie intre 0 si full, si era ceva cu mersul stabil la 1/3 din gaz. Cauta si pe net poate gasesti descris procedeul. Asa o sa vezi daca jiclorul actual te duce la potentialul maxim sau trebuie sa-l mai cresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Configuratia jicloarelor nu este identica la toate motoarele care sunt echipate cu acelasi carburator. Intrebarea ar fi, mai degraba: cu ce config de jicloare merge cel mai bine motorul meu cu carbul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jiclorul principal intra in lucru in cam in ultimul sfert de cursa a acceleratiei, adica blana, in partea de sfert - trei sferturi ai acul de reglaj cu tubul lui.

Daca ai schimbat de la 9 la 7,4 ai modificat debitul de benzina cu (7,4/90)exp2 adica 0,67.Aproape l-ai injumatatit.

De la 7,4 la 7,8 l-ai crescut cu 11%.

Poti sa continuui tot asa pana incepe sa aiba din nou ezitari si te duci la penultimul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...