Sari la conținut

toba


alexul97
 Share

Postări Recomandate

 

Si vreau ca motorul sa faca mai multa galagie :)

 

 

ca sa creada "ascultatorii" ca o ai mai mare? motoreta zic. Lasa modificarile facute pentru mai mult zgomot pentru muzicanti ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doua motive pt care nu as modifica esapamentul la un 2T:

 

- influenteaza enorm, in rau, mersul motorului

- sunetul nu este unul "meserias" si care as vrea sa-l amplific/scot in evidenta/subliniez. Plus ca in padure nu prea am pe cine sa impresionez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tobele "tunning" ... se aud ca un tatar beat, la modul ca bazaie de draq le ia ...

 

Daca vrei toba sport si nu vrei sa bazaie iti sugerez una de aluminiu ... are sunetul mai infundat.

 

Vad ca ai o Husqvarna .. La tobele sport evacuarea gazelor este mai permisiva, de aici posibilitatea de accelerare mai rapida insa top speed mai scazut.

 

Depinde daca iti iei pe model sau la buleala.

 

La 2 T repet, 30 % poate daca nu chiar mai mult din performantele motorului sunt date de toba aleasa -> toba principala + cartus

Vezi sa nu confunzi procentele... adica din performanta actuala a motorului cca 30% este sustinuta de un esapament adecvat, iar inlocuirea lui nu iti creste performanta cu 30%.

 

Pentru 2T se inlocuieste complet sistemul de esapament (inclusib rezonatorul/cimpoiul). Din experienta personala pe 2T si 4T schimbarea tobei o sa schimbe notabil doar zgomotul. Acceleratia poate deveni mai rapida din cauza evacuarii rapide, dar invers proportional scade cuplul motor.

 

De asemenea, este vitala ajustarea carburatiei pentru noul sistem de evacuare pentru a folosi eficient noul sistem.Nu in ultimul rand trebuie tinut cont ca prin evacuare "mai libera"si implicit acceleratie mai rapida/brusca totul duce la o uzura prematura a elementelor mecanice "in miscare" din motor.

 

Personal apreciez ajustarea performantei in zona 3-5% daca este facuta foarte bine... si castigul efectiv este doar pentru orgoliul tau.

 

PS: Daca vrei sa faci schimbarea, cauta ceva aftermarket pentru Husky 2T (125) nu tiganii de pe alte motoare care iti par ca suna bine - nu sunt nici prosti aia de au facut motorul.

» Post actualizat in 21 Aug 2014 09:59

Inca un PS pentru ironici: acum cativa ani am investit intr-o evacuare aftermarket (dedicata pentru Aprilia RX 125) si tot ce s-a simtit a fost in buzunar si in sunet.

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer am cam renuntat la idee.Am scos vata am vazut cum e sa faca zgomot mai mare si mi-am satisfacut curiozitatea.Cate de curand am sa ii pun vata la loc.

Multumesc frumos pentru informatii ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...